У червні в Україні традиційно святкують День Конституції.
Сhas News нагадує історію свята і пояснює, чи буде цей день вихідним у 2024 році.
Що таке конституція
Конституція ― це основний державний закон. Він визначає:
- державний устрій,
- порядок і принципи функціювання представницьких, виконавчих та судових органів влади,
- виборчу систему,
- права й обов’язки держави, суспільства та громадян.
Інші закони держави, як правило, спираються на конституцію. Конституція має найвище значення та юридичну силу.
Коли ухвалили Конституцію України
Україна здобула незалежність у 1991 році, проте майже п’ять років в державі діяв основний закон зразка Радянського Союзу.
Україна стала останньою з колишніх радянських республік, яка ухвалила нову конституцію. Сталось це 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України ІІ скликання.
Народні депутати працювали майже безперервно 23 години і, зокрема, усю ніч з 27 на 28 червня. Зрештою Конституцію ухвалили 315 голосами «за» (при необхідному мінімумі у 300).
Конституція України набула чинності з дня її ухвалення.
Коли відзначають День Конституції України
На згадку про ухвалення основного закону в Україні щорічно 28 червня святкують державне свято — День Конституції України.
Чи буде вихідний на День Конституції України у 2024 році
Зазвичай День Конституції є вихідним в Україні. Але після початку повномасштабної російської агресії в Україні запровадили воєнний стан. Відповідно, набули чинності норми, прописані у статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Згідно з ними, на період воєнного стану, скасовуються додаткові вихідні на свята.
У 2024 році День Конституції припадає на вівторок, тому це буде робочій день. Втім це стосується лише державних установ і організацій, приватні можуть надати вихідний працівникам на свій розсуд.
Раніше Сhas News підготував тест на знання Конституції України. Перевірте себе, чи зможете ви відрізнити сучасну Конституцію від радянської.