Експерт НБУ розповів про підсумки 2021 року на глобальному ринку капіталів та чого чекати Україні
Unsplash

Віталій Шапран, головний експерт Ради НБУ, опублікував свій аналіз того, що чекає на Україну на глобальному ринку капіталів у 2022 році.

Економіст зазначив, що 2021 рік для глобального ринку акцій був найкращим з 1980 року. 

«Зростання активності на 16%, історичний рекорд IPO в обсязі 413,0 млрд доларів США свідчать про те, що мажорні настрої на ринку зробили серфінг на високій інфляції в зоні обігу долара та євро», — пише Шапран.

Загальний обсяг ІРО у світі виріс на 80%, а у США на 78%, близько 25% від визначеного обсягу припадало на китайських емітентів.

За словами експерта, ця статистика говорить про наступне:

  • Топ-менеджмент корпорацій з розвинутих ринків робив додаткові «ін’єкції» в капітал для лікування «вірусної» кризи.
  • Велика частина грошей, які випустили під час кризи Центральні банки, відтягнув на себе глобальний ринок акцій.

Шапран зауважив, що відкладення прогнозованої глобальної фондової кризи є дуже доброю новиною для України.

Також експерт прокоментував ситуацію з українськими єврооблігаціями, чия валютна дохідність зросла до рівня, майже вдвічі більшого за ту дохідність, під яку Мінфін залучає кошти у гривнях.

За його словами, причина не лише у чутках про вторгнення РФ, а й у загальному тренді на зростання дохідності облігацій в сегменті emerging markets. Також вихід з цінних паперів одного-двох потужних інвесторів може призвести до значного просідання ціни облігацій.

«По-третє, серед інвесторів в наші євробонди могли бути й інвестори з російським корінням, або іноземні особи, які обслуговують російські держустанови», — зауважив Шапран.

Експерт попередив, що вже в першому кварталі 2022 року України ризикує потрапити в ситуацію, коли ринок урядових євробондів не можна буде з комфортом використовувати для запозичень.

В такий ситуації Віталій Шапран рекомендує уряду:

  • Поновити переговори з США щодо відновлення практики запозичень через євробонди України під гарантію США.
  • Сконцентруватись на розвитку внутрішнього ринку ОВДП, оскільки на руках у населення та бізнесу залишаються вільними близько $20-25 млрд, які не приносять ніякого доходу. 
  • Відновити практику роботи з ЄС по отриманню макрофінансової допомоги.
  • Уважно підходити до виконання Меморандуму з МВФ та їхніх письмових рекомендацій.

«Ситуація на глобальному ринку капіталів не буде розвертатись у бік України у 2022 році, але вона значно краща, ніж очікувалась», — підсумував експерт.

Раніше Chas News писав, що Національний банк України підвищив облікову ставку до 10% річних.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини та публікує дивовижні історії. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити. 

МВФ виділить $50 млрд для боротьби зі змінами клімату