Євросоюз призупинив процес інтеграції Грузії через скандальний закон про «іноагентів»

У Грузії зупили процес вступу країни до ЄС.

Про це на дводенній міжнародній конференції, що проходить у Тбілісі, повідомив Павло Герчинський, посол Європейського Союзу у Грузії, передають «Ехо Кавказу» і SOVA.

Це сталося через ухвалений парламентом Грузії закон про «іноагентів», який дублює російський. Він змушує медіа й організації з часткою іноземного капіталу звітувати, а також дає право Мінʼюсту влаштовувати перевірки з подальшими штрафами. Також на призупинення інтеграції вплинула антизахідна та антиєвропейська риторика з боку влади Грузії, яка, за словами Герчинського, абсолютно несумісна з декларованою метою вступу до Євросоюзу.

Для лідерів ЄС наміри нинішнього уряду Грузії сьогодні незрозумілі, зауважив посол.

Герчинський також оголосив, що Євросоюз заморозив €30 млн, виділених на підтримку Сил оборони Грузії.

Нагадаємо, Грузія у березні 2022 року подала заявку на вступ до ЄС — за кілька тижнів після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

В грудні 2023 року Грузія набула статусу кандидата і мала розпочати низку реформ.

Закон про закон про «іноагентів» в Грузії: що відомо

Правляча партія «Грузинська мрія» 8 квітня 2024 року зареєструвала в парламенті проєкт про «іноземних агентів», а вже 14 травня парламент Грузії остаточно ухвалив цей законопроєкт, попри опір опозиції і масові протести в столиці із сутичками.

Цей документ передбачає створення спеціального реєстру, в якому будуть вказані всі некомерційні юридичні особи та ЗМІ, які фінансуються з-за кордону більш ніж на 20%. Вони мають публікувати річний фінансовий звіт — інакше отримають штрафи і перевірки.

США і Євросоюз засудили рішення парламенту. В ЄС заявили, що ухвалений закон фактично зупиняє інтеграцію Грузії. США ж оголосили про «всебічний перегляд» двостороннього співробітництва з Грузією через придушення демократичних свобод.

США запровадили візові санкціїї проти причетних до ухвалення закону про «іноагентів» і розгону протестів у Грузії, а у липні відклали військові навчання з країною.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити

США обмежать видачу віз відповідальним за ухвалення закону про «іноагентів» у Грузії