Іран може приховувати правду про знищення «Боїнга» МАУ, аби не розкривати секрети оборони країни

Уряд і спецслужби Канади вивчають новий аудіозапис у справі про знищення «Боїнга» МАУ. На якому людина, яку вважають міністром закордонних справ Ірану Мохаммадом-Джавадом Заріфом, міркує про можливість того, що загибель «Боїнга» рейсу PS752 не була випадковістю.

Він обговорює з кимось можливість того, що знищення українського літака під Тегераном в січні 2020 року було навмисним актом.

Телеканал CBC News повідомив про існування запису приватної бесіди, яка відбулася в перші місяці після катастрофи PS752. Журналісти також прослухали його і попросили трьох людей перекласти запис із фарсі на англійську, щоб вловити всі нюанси мови.

На записі людина, яку джерела ідентифікували як Заріф, зазначає, що існує «тисяча можливостей» пояснення катастрофи, включаючи навмисну атаку. На думку мовця, це не так вже й неймовірно — атаку могли здійснити два-три «лазутчики». 

При цьому мовець зазначає, що правда ніколи не буде розкрита на найвищих рівнях керівництва армії і країни. Нібито керівництво Ірану може зберігати її в таємниці в інтересах нації, щоб не розкривати особливості системи оборони країни.

«Вони ніколи не скажуть ані нам, ані кому або ще, тому що якщо зроблять це — відкриють певні двері в оборонні системи країни», — пояснює він.

CBC не розкриває джерело запису, щоб захистити його.

Спеціальний радник прем'єр-міністра Канади у справі PS752 Ральф Гудейл сказав журналістам, що уряд знає про запис. Канадські експерти отримали його копію для вивчення ще в листопаді 2020 року. Спецслужби зараз оцінюють справжність запису.

Гудейл сказав, що аудіофайл містить конфіденційну інформацію, і публічне коментування його деталей може поставити під загрозу життя людей.

Посол України в Канаді Андрій Шевченко в коментарі журналістам зазначив, що Київ вперше чує про цей запис, хоча канадська поліція допомагає Україні в проведенні власного розслідування. За його словами, Україні слід вивчити ці дані.

«Думаю, це ще одна причина не погоджуватися на щось менше, ніж правда. Ми не хочемо бачити козлів відпущення замість справжніх злочинців. Ми не хочемо бачити, як правду приховують за держтаємницею. Ми хочемо докопатися до суті», — зазначив він.

При цьому він не виключив, що знищення літака було навмисним актом.

«На цьому етапі ми не можемо виключати нічого», — підсумував дипломат.

В Ірані спростували версію навмисної атаки на український літак МАУ

В Ірані поставили під сумнів достовірність аудіозапису, на якому нібито голова МЗС Ірану Зариф говорить про причини катастрофи українського літака під Тегераном. Про це повідомляє пресслужба МЗС Ірану.

Офіційний представник МЗС Ірану Саїд Хатібзаде вважає, що висловлювання, які приписуються Заріфу, суперечать його культурі мови.

«Заяви про наявність подібного запису не відповідають дійсності», — сказав він.

За його словами, уряд Ірану залишається прихильним своїм міжнародним зобов'язанням.

«Тегеран буде крок за кроком виконувати свої міжнародні зобов'язання відповідно до внутрішніх і світових норм», — додав Хатібзаде.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Канади Жан-Філіп Шампань не вірить, що літак МАУ був збитий в Ірані через людську помилку.

Заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов у листопаді заявляв, що «є всі підстави сумніватися», що іранські військові збили Boeing МАУ помилково, але «для повноти картини нам необхідне документальне підтвердження».

Він також говорив, що Іран цілеспрямовано замовчує дані про підозрюваних, про їхні повноваження і обов'язки, про ступінь причетності й рівень відповідальності кожного.

Оскільки розслідування ведеться за статтями 291 і 616 Кримінального кодексу Ірану про ненавмисне вбивство або вбивство з необережності, то максимальна санкція — до трьох років в'язниці і виплата грошової компенсації родинам загиблих.

Україна координуватиме дослідження «секретного запису» про збиття літака

Міністерство закордонних справ України провело перемовини з представниками органів досудового розслідування та прокуратури, які перебувають на контакті з іноземними партнерами, і координуватиме зусилля з дослідження запису ймовірної розмови міністра Заріфа, аби встановити його автентичність. Про це повідомляє УНН із посиланням на заступника міністра закордонних справ України Євгенія Єніна.

З самого ранку нами проведено серію телефонних розмов з представниками органів досудового розслідування та прокуратури України, які перебувають на контакті з нашими іноземними колегами, і координуватимуть зусилля з дослідження цього запису з метою встановлення його автентичності

В українських слідчих та прокурорів є достатні і знання, і досвід роботи з перехопленнями, і розслідування збиття MH17 є яскравим цьому прикладом, запевнив Єнін

Він пообіцяв обов’язково повідомити суспільство про результати.

Заступник міністра додав, що «вже через декілька тижнів органи з нацбезпеки авіації України висловлять свої коментарі до проекту технічного звіту, після чого Іран подасть його на розгляд ICAO».

«Я закликаю весь цивілізований світ уважно стежити за публікацією цього звіту та належним чином відреагувати на нього», — сказав він.

Також Єнін нагадав, що наразі продовжується трек кримінального розслідування, яке має виявити, хто і за яких обставин збив літак.

«Україна разом з Канадою, Великою Британією, Швецією і Афганістаном, які є членами спільної кординаційної групи, ніколи не допустять, щоб ця трагедія забулась і хтось вийшов сухим з води. Спільно ми доведемо цю справу до кінця, правда буде встановлена, а справедливість — забезпечена», — наголосив дипломат.

Раніше Канада розкритикувала, як Іран розслідує збиття літака МАУ.

Україна не отримала від Ірану фінальний звіт про катастрофу МАУ