На новорічному прийомі самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка в Мінську 16 січня виступили українські співачки Еліна Іващенко та Ірина Білик.
Фонд культурної солідарності Білорусі і Reformation повідомляють, що вони співали на урочистому прийомі на честь Старого Нового року, який відбувся в Мінську. Захід у Палаці Незалежності приймав самопроголошений президент Білорусі.
Також у суботу там «засвітилися» й зірки російської естради — Стас Михайлов, Валерій Сюткін і Зара. Був на вечорі в Палаці незалежності й колишній соліст білоруського ансамблю «Пісняри» Валерій Скорожонок.
50-річна Ірина Білик є заслуженою та народною артисткою України.
19-річна Еліна Іващенко перемагала у вокальних шоу «Голос. Діти» (2016) та «X-Фактор» (2019), здобувала першість на фестивалях «Чорноморські ігри-2018» та «Слов'янський базар-2020».
Як повідомляють ЗМІ, суботній вечір пройшов у стилі «Вечорів на хуторі біля Диканьки».
Під час новорічного прийому самопроголошений президент Білорусі вручив ордени, медалі та подяки державним діячам, артистам і співробітникам ЗМІ.
Кореспондент «Столичного телебачення» Григорій Азарьонок удостоєний медалі «За відвагу», а оглядач видавничого дому «Білорусь сьогодні» Андрій Муковозчик і головний радник пресслужби президента Валерій Шульга отримали по медалі «За трудові заслуги».
Лукашенко в своєму виступі, серед іншого, запевнив, що ніколи не відступить і що упевнений у своїй правоті.
Інші політичні скандали з Іриною Білик
У серпні 2015 року Білик порушила порядок перетину державного кордону України й прилетіла авіарейсом Москва-Симферополь, аби побувати у Криму на весіллі подруги.
Вона написала про візит в соцмережах після того, як російський співак Філіп Кіркоров опублікував в Instagram їхнє спільне фото з Ялти. Це викликало обурення у громадськості, проте співачка висловила подив щодо критики на свою адресу.
Міністерство внутрішніх справ проводило перевірку візиту Білик до Криму. Це підтверджував виконувач обов’язків прокурора у прокуратурі Криму, яка працює на материковій частині України, Назар Холодницький. «Ми маємо намір притягти артистку Ірину Білик до адміністративної відповідальності за порушення порядку в'їзду в Крим», — казав Холодницький у 2015 році.
У березні 2018 року продюсер Білик на пресконференції показав відеозвернення бійців АТО, які запевняють, що співачка постійно допомагає військовим, а також підкреслив, що з 2014 року співачка не виступає в Росії. Відвідини чоловіка й сина, які живуть у Москві, він назвав її приватним правом.
14 лютого 2018 року Білик написала на Facebook: «Я хочу подякувати українцям, котрі приходять на мої концерти. Завдяки вам я маю змогу допомагати діткам воїнів, загиблим в АТО».
В інтерв'ю УНІАН Білик казала: «Мій чоловік є громадянином Росії, мій син міг би бути громадянином Росії, бо в нього тато — росіянин. Ми вирішили, що наш син — українець. Я знаю точно, що мій чоловік — не агресор. Він, як і тисячі росіян, співчуває Україні. Так, політика Росії і її політичної еліти, є агресивна щодо України. Так, Крим має бути наш!».
Передісторія
Очевидно, у рамках візиту Білик не відвідувала СІЗО на Окрестіна, де міліціонери ґвалтують і піддають тортурам протестувальників проти Лукашенка. Тож вона не почула «жахливі крики від болю, відчаю, побиття, кийків, ударів, насильства», про які говорять затримані.
Тортурами між тим занепокоєні на рівні ООН.
Фактично 50% постраждалих отримали травми в автозаках, відділках міліції та в СІЗО на Окрестіна та у Жодіно. Багатьох людей били під час затримань, тоді в автозаку або відділках поліції, а згодом ще й у слідчих ізоляторах. Іноді тортури тривали декілька днів.
З СІЗО на Окрестіна люди виходили з черепно-мозковими травмами, а також численними гематомами на спині, ребрах, бедрах. Струси мозку отримали близько 200 людей. Ймовірно, затриманих ставили обличчям до стіни, а тоді били кийками.
Окрім того, щонайменше троє чоловіків отримали у слідчому ізоляторі травми, спричинені сексуальним насильством. Серед них є навіть 17-річний підліток.
У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривають масові протести проти фальсифікації результатів президентських виборів, на яких переможцем було оголошено а Лукашенка.
Україна, багато європейських країн, США та Канада не визнають Лукашенка президентом Білорусі.
Лукашенко відмовився покидати посаду й ініціював зміни до Конституції Білорусі, хоча нещодавно заявив, що вже не так гостро сприймає те, що колись доведеться закінчувати діяльність і передавати владу новому поколінню.
У Литві розпочато досудове розслідування щодо ймовірного скоєння злочинів проти людяності в Білорусі. Його розпочали за скаргою громадянина Білорусі на підставі статті КК Литви про злочини проти людяності.