З сайту Офісу президента зник указ про відзнаки режисерів Васяновича та Цілик
factday.net

З офіційного сайту Офісу президента зник указ № 491/2020. Цим указом 9 листопада президент України Володимир Зеленський відзначив державними нагородами діячів культури України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.

Серед них були українські режисери Валентин Васянович та Ірина Цілик, які відмовилися від нагород.

За нумерацією помітно, що на сайті глави держави не вистачає указу № 491/2020.

Скрін із сайту ОП

Згідно з цим  указом, Орден «За заслуги» ІІІ ступеня отримав сценарист, кінопродюсер та режисер фільму «Атлантида» Валентин Васянович, повідомляє Детектор медіа.

А письменниці та режисерці фільмів «Земля блакитна, ніби апельсин», «Я і Фелікс» Ірині Цілик присвоїли почесне звання «Заслужена діячка мистецтв України».

Проте згодом обоє діячів відмовилися від отриманих нагород.

«Наразі було б недоречно мати таке звання. По-перше, я лише починаю свій шлях у кінорежисурі. Крім того, вважаю недоречним приймати з легкою душею такі відзнаки в часи непевності, коли багатьох моїх колег із кіноспільноти було скривджено несправедливими діями нинішньої влади», — зазначила Ірина Цілик на своїй сторінці у Facebook.

Васянович свою відмову назвав «цеховою солідарністю» та зазначив, що протестує проти генерування кримінальних проваджень щодо українських кіновиробників. Він сказав у коментарі Lb.ua, що не може приймати нагороду від тієї влади, яка однією рукою нагороджує «за значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність», а іншою — відкриває кримінальні провадження та, на думку режисера, займається переслідуванням.

За дивним збігом обставин, ці «справи» переважно стосуються тих продакшнів, які представляли Україну на міжнародній арені. [моя відмова] — це не політичне рішення. Це цехова солідарність та етика.

Як ми писали раніше,  до критики локдауну 11 листопада під час засідання Кабміну приєднався нардеп Сушко, який заявив, що карантин вихідного дня знищить кіногалузь в Україні.

Можуть не пережити наслідків пандемії. Голлівудські режисери закликають Сенат врятувати кінотеатри