Китай збирається впровадити нові правила — наслідок занепокоєння урядом Пекіну зростанням впливу цифрових платформ. 22-сторінковий проект Державного управління з питань регулювання ринку (SAMR) буде першою спробою визначити, що є антиконкурентною поведінкою у технічному секторі.
Нові правила можуть торкнутися китайських технічних гігантів — Alibaba, Ant Group та Tencent, а також платформи доставки їжі Meituan, повідомляє BBC.
Акції Alibaba та JD.com подешевшали на торгах у середу після того, як запропоновані правила були оприлюднені у вівторок.
Новина про правила була оприлюднена, коли обидві компанії готувалися до Дня одиноких людей, щорічного онлайн-продажу, який є їх найбільш прибутковим днем у році.
Суть нових правил
Нові правила перешкоджатимуть компаніям ділитися конфіденційними даними споживачів, об'єднуватися, щоб витискати менші компанії і демпінгувати, щоб усунути конкурентів.
Вони також зроблять акцент на платформах, які змушують бізнес до ексклюзивних домовленостей, у чому торговці та конкуренти звинувачують Alibaba.
Положення також будуть спрямовані на компанії, які по-різному ставляться до клієнтів залежно від їхніх даних та звичок витрат.
SAMR вимагає оглядів та відгуків від громадськості щодо проекту антимонопольних вказівок до кінця місяця.
Наскільки домінуючими є великі компанії
Alibaba та JD.com домінують на роздрібному ринку Інтернету в Китаї, разом складаючи приблизно три чверті китайської електронної комерції.
Станом на вересень Alibaba похвалився 881 млн мобільних активних користувачів щомісяця — це більше половини населення Китаю.
Пекін окремо висловив занепокоєння дочірньою компанією Alibaba Ant Group. Вона має близько 1,3 млрд користувачів, переважно в Китаї, де працює Alipay, домінуюча в країні система цифрових платежів.
Tencent, який володіє конкуруючою платіжною системою, а також є найбільшою у світі ігровою компанією, також може потрапити під перевірку.
Світова тенденція до антимонопольних розслідувань
Китайська влада не одинока у занепокоєнні вибуховим зростанням деяких Інтернет-платформ.
Європейський Союз оголосив антимонопольне звинувачення проти Amazon, яка, на думку політиків, зловживає владою на ринку в Німеччині та Франції.
Тим часом влада США вживає заходів проти домінування Google як пошукової системи в Інтернеті.
Міністерство юстиції США назвало технологічного гіганта «монопольним воротарем Інтернету». Це найбільший антимонопольний позов у США з часу розгляду справи проти Microsoft наприкінці 1990-х.
Як ми писали в жовтні, конгресмени США звинувачують чотири корпорації —֫ технічні гіганти у «монополізації влади». Парламентарі-демократи рекомендують розділити Google, Amazon, Facebook та Apple.