Колишній головний сержант 47 ОМБр «Маґура» Валерій Маркус вперше за півтора року опублікував відео, у якому розповів про конфлікти з керівництвом бригади. Йдеться, зокрема, про конфлікти із теперішнім заступником командира бригади Іваном Шаламагою.
Маркус, насамперед, окреслив шлях формування «Маґури» від стрілецького батальйону і аж до полку та розповів про свою участь у цьому.
«Людська заздрість, незрілість і некомпетентність усе поховали, а ту величезну кількість людей, які це створювали, вигнали, скомпрометували, оббрехали, в тому числі тих, хто вже загинув», — стверджує він.
Він сказав, що наприкінці квітня Івану Шаламазі запропонували стати комбатом 47-го окремого стрілецького батальйону, а той своєю чергою запропонував Маркусу стати головним сержантом.
«Я погодився і в моїй голові одразу почали з 'являтися ідеї. Як зробити цей батальйон унікальним? В тій же розмові я почав накидувати ідеї щодо набору людей через співбесіди, щодо створення фонду, щодо тренування, геральдики, ідеології і тому подібне. Мені не було цікаво створювати черговий стрілецький батальйон, які запакують тими, кого спіймають в наливайках, а потім батальйон розформують», — розповідає Маркус.
Далі, за його словами, почався відбір військових у цей батальйон.
Шаламага, як зазначається, був присутнім на ньому лише в перший день, а далі «просто поїхав до дому, бо йому набридло».
Маркус, окрім того, розповів, як презентував ідею розширення батальйону до штурмового полку тодішньому головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному, а також про втрати підрозділу під час оборони Вуглегірської ТЕС на Донеччині.
У цьому він звинувачує саме Шаламагу: каже, він навіть намагався привласнити власність одного з загиблих військових.
«Наш підрозділ став магнітом для талантів та геніальних людей. Серед особового складу були дипломати, програмісти силіконової долини, архітектори, юристи, професійні музиканти, чемпіони по різних видам спорту. Нашою їдальнею керувала людина, що відкрила десятки ресторанів по всьому світу. Всі вмотивовані, готові робити, готові битися», — каже Маркус.
Благодійний фонд імені самого Маркуса, мовляв, закривав будь-які питання, тим часом як Шаламага в жодному із зазначених процесів участь не брав.
Зрештою йому самому запропонували командувати полком. Коли про це сказали, Шаламагу «аж перекосило», каже Маркус.
«Коли він має щось зробити, він цього не робить тиждень, другий. Ти йому нагадуєш, він все одно нічого не робить. В результаті, ти сам змушений брати за цю роботу», — додав він.
Саме тому, за його словами, в нього, а не в Шаламаги накопичилися контакти з вищим керівництвом, а також репутація, авторитет бійців і командування, а також влада над процесами.
Маркус стверджує, що використовував кожен привід, аби «згадати про Шаламагу і потішити його гординю». Щобільше, інформацію про реформування батальйону до полку через те, що комбат нібито гарного проявив себе на фронті, за словами Маркуса, для нього «придумали і проштовхували в різних статях».
«Часто навіть СМС, який Іван Михайлович Шаламага відправляв вищому командуванню також писали ми. Якщо коротко, то Іван Михайлович Шаламага це результат колективної праці багатьох людей. Ми придумали Івана Михайловича Шаламагу і його подвиги», — стверджує колишній головний сержант підрозділу.
Нагадаємо, Валерій Маркус подав рапорт про переведення на найнижчу посаду та звинуватив керівництво підрозділу у некомпетентності.
У рапорті своє рішення він пояснив «систематичним приниженням сержантського корпусу», «нерозумінням командуванням бригади важливості морального духу бійців» та «відсутністю покарань за [замазано] та некомпетентністю офіцерського корпусу». Також Маркус заявив, що командування саботує традиції та міфологію бригади.
Хто такі Валерій Маркус та Іван Шаламага
29-річний Валерій Маркус розпочав свій бойовий шлях у березні 2014 року у складі 25-ї повітрянодесантної бригади. У 2016 році після поранення звільнився з військової служби.
Під час служби в армії вів відеоблог, а потім активно мандрував і видав кілька книжок. Після повномасштабного вторгнення одразу повернувся до лав ЗСУ. Спочатку служив у 30-й механізованій бригаді.
26-річний Іван Шаламага (позивний «Бескид») народився та виріс у місті Сколе Львівської області. У 2018 році він закінчив Національну академію сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного і одразу відправився у зону ООС. Перший бойовий досвід отримав на Світлодарській дузі.
Під час повномасштабного вторгнення брав участь в обороні Попасної, Новолуганського, Вуглегірської ТЕС.
У квітні 2022 року Шаламага та Маркус отримали наказ сформувати окремий батальйон у складі 30-ї механізованої бригади, який згодом переформатували у полк. Так Шаламага у 25-річному віці став наймолодшим командиром батальйону, а згодом полку. Маркус водночас обіймав посаду головного сержанта.
У листопаді 2022 року на базі полку створили нову 47-у бригаду. Маркус зберіг посаду головного сержанта, Шаламага став заступником командира бригади, а очолив її Олександр Сак (позивний «Стафф»).
28-річний Сак бере участь у бойових діях з 2015 року, повний кавалер Ордену Богдана Хмельницького. До призначення на посаду комбрига очолював 3-й батальйон 93-ї механізованої бригади «Холодний Яр». Чотири рази отримував поранення, за словами волонтера Романа Донік, востаннє — на початку червня і вже за тиждень повернувся на фронт.
47-а бригада з початку червня бере участь у контрнаступі ЗСУ на півдні. Веде бойові дії поблизу села Работино на Запоріжжі.
Причини конфлікту, наслідком якого став рапорт Маркуса, наразі невідомі.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.