Вакцинація по всьому світу гальмуватиме, бо не вистачає компонентів для виробництва
Getty Images

Виробники вакцин у всьому світі стикаються з нестачею важливих компонентів. Наприклад, не вистачає великих пластикових ємностей для вирощування клітин, за словами керівника Novavax. Компанія виробляє та розливає вакцину у Британії.

Це та сама вакцина, яку очікують в Україні. Як ми повідомляли, 22 лютого міністр охорони здоров'я Степанов у Індії домовився про постачання 5 млн доз вакцин Novavax.

Критичними для виробництва є 2000-літрові ємності, в яких вирощують клітини вакцини. Стен Ерк, виконавчий директор фірми, сказав Observer, що вони у дефіциті. Це перешкоджатиме світовому постачанню щеплень.

Виробники ємностей кажуть, що деякі фармацевтичні фірми чекають до року на ємності, повідомляє The Guardian.

Утім, Ерк та його британські партнери обіцяють, що в них є достатньо постачальників, аби уникнути зривів у виробництві Novavax.

Фабрика Fujifilm Diosynth Biotechnologies почала вирощування перших клітин для вакцини Novavax у графстві Дарем. Вже за кілька тижнів вони будуть готові.

Ерк сказав, що контейнери є, але ще багато обставин треба подолати. «Є ємності-посередники, в яких клітини повинні рости. Ви вирощуєте їх у цих 2000-літрових мішках, яких нині не вистачає. Потім ви переливаєте клітини і треба (рідину) відфільтрувати, а фільтрів не вистачає. Дрібниці мають значення».

На початку цього року у Novavax майже закінчилися контейнери на одній із 20 фабрик. Але затримок з виробництвом у Великобританії не було, каже Мартін Місон, гендиректор Fujifilm Diosynth.

«Ми почали працювати над нашою частиною ланцюга поставок влітку минулого року. Нам довелося пришвидшити частину інвестування тут. Але ми виконали зобов'язання, яке ми взяли минулого літа, розпочати виробництво в лютому», — сказав посадовець.

І Місон, і Ерк сказали, що у Британії робоча група з питань вакцин донині допомогла з дефіцитними компонентами. Але їх нестача може вплинути на інші країни та інші медичні товари.

Фірма ABEC виготовляє ємності для біореакторів на двох заводах у США та двох у Ірландії. Минулого року вона доставила шість 4000-літрових мішків до Інституту сироватки в Індії для виробництва вакцин від COVID-19.

Брейді Коул, віцепрезидент з питань обладнання в ABEC, сказав: «Ми чуємо від нашої клієнтської бази про збільшення строків (очікування) ємностей для біореакторів до дев'яти, 10, навіть 12 місяців. Зазвичай нам треба 16 тижнів, щоб доставити замовнику такий мішок». За його словами, ABEC все ще виконує замовлення приблизно з такою швидкістю.

Наразі виробничі потужності не можуть задовольнити попит на ємності. Для компонентів — трубок та інструментів, які теж є (у комплектації) — строки (доставки) теж починають розтягуватися. Але найбільша проблема, яку ми бачимо, полягає в можливості отримати мішки у розумний строк

Минулого року ABEC розширила своє виробництво й почала виготовляти 6000-літрові ємності, розмір яких приблизно дорівнює мікроавтобусу. Інші фірми, включаючи MilliporeSigma, що входить до німецької компанії Merck, також розширюють свої виробничі потужності. Американська фірма Thermo Fisher Scientific очікує, що цього року вона подвоїть свої потужності.

Уряд США також заблокував експорт ємностей, фільтрів та інших компонентів, щоб виробити більше вакцин Pfizer для американців. Адар Поонавалла, керівник Інституту сироватки крові Індії, заявив, що обмеження, ймовірно, можуть спричинити серйозні затримки постачання.

Novavax сподівається уникнути затримок та «вакцинного націоналізму», бо працює на чотирьох континентах і має 20 заводів у дев'яти країнах.

«Рік тому ми мали рівно нульові виробничі потужності. Ми самодостатні. Дві основні речі, які нам потрібно забезпечити, ми вже зробили у Великобританії. А в ЄС у нас є заводи в Іспанії та Чехії та підприємства фінального циклу в Німеччині та Нідерландах», — сказав Ерк.

Тим часом доставка з Індії до королівства 5 млн доз вакцини від Oxford/AstraZeneca затримана. Компанія втягнулася в тривалу суперечку між Великобританією та ЄС щодо експорту вакцин.

Також, як ми писали раніше, через механізм COVAX до нас привезуть вакцини AstraZeneca, Novavax, Pfizer і Moderna.

Вакцина Novavax на 96% ефективна проти першого штаму COVID-19, заявляє виробник