МЗС Ізраїлю засудило марш до річниці створення дивізії СС «Галичина» в Києві
УНІАН

Прессекретар міністерства закордонних справ Ізраїлю Ліор Хаят опублікував у Twitter заяву із засудженням маршу до річниці заснування дивізії СС «Галичина» в Києві.

«Міністерство закордонних справ занепокоєне проведеним парадом у центрі Києва з нагоди створення дивізії СС «Галичина», — написав він.

Хаят нагадав, що дивізії Waffen СС були причетними до найгірших злочинів за часів Голокосту. Він зазначив, що боротьба з антисемітизмом є важливою для всієї світової спільноти.

«Ми засуджуємо прославляння нацистських пособників, яке триває, і очікуємо, що український уряд беззастережно засудить усі такі явища і запобігатиме їх повторенню», — заявив прессекретар МЗС Ізраїлю.

Передісторія

У центрі Києва 28 квітня відбувся марш на честь річниці створення дивізії «Галичина». На захід прийшло приблизно дві сотні людей. За даними ЗМІ, порушень і конфліктів із поліцією під час маршу не було.

Глава Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович заявив, що глорифікація військ СС неприпустима для європейської країни.

Українська дивізія «Галичина» існувала в 1943–1945 роках у складі воєнізованих формувань нацистської Німеччини Waffen-SS. Український інститут національної пам'яті зазначав, що таких дивізій тоді було приблизно 40. Німці переважно формували їх із населення окупованих Німеччиною держав і держав-союзників. Командні посади в «Галичині» здебільшого обіймали німці.

У своїх публікаціях УІНП пише, що українці вступали у формування з різних причин. Хтось хотів здобути військовий досвід і зброю для того, щоб у майбутньому перейти в Українську повстанську армію. Хтось сподівався, що дивізія стане основою для формування українських військових частин для боротьби із СРСР, «нехай навіть на боці німців». Когось мобілізували примусово.

Символіка дивізії «Галичина» в Україні не заборонена.

У 2017 році видання «Страна» надіслало запит до Українського інституту національної пам'яті щодо символіки СС «Галичина». Там журналістам відповіли, що символіка дивізії не підпадає під закон про заборону пропаганди комунізму і нацизму.

27 травня 2020 року Окружний адмінсуд Києва ухвалив рішення, що УІНП надав цей висновок «протиправно». Позов у суд подала глава видавництва «Сакцент плюс» Наталія М'ясникова. Вона заявила, що дивізія СС «Галичина» була частиною військ СС, які Нюрнберзький трибунал 1946 року визнав злочинною організацією. На її думку, тодішній глава Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович викривив історичні факти і перевищив свої повноваження.

Однак 23 вересня 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення ОАСК. Про це повідомляла пресслужба суду.

Апеляційний суд також постановив, що суд першої інстанції «вийшов за межі своїх повноважень» у стверджуванні того, що Український інститут національної пам'яті звузив поняття символіки Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, яке є в законі України, прибравши з неї символіку військ СС «Галичина», повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Напередодні Путін рекомендував ввести заборону на ототожнення ролей СРСР і Німеччини у Другій світовій війні. 

Посол Німеччини засудила марш на честь дивізії СС «Галичина»