Салат «Оселедець під шубою», або як його називають в народі «шуба», вже багато років разом із салатом олів’є є надзвичайно популярним у українців на свята.
Цей салат був надзвичайно популярним у Радянському Союзі. Бо складався із найдоступніших продуктів — картоплі, буряка, моркви і оселедця. Пікантної вишуканості «шубі» додавав майонез.
Chas News розповідає історію виникнення цієї страви та наводить його рецепти — класичний і декілька оригінальних варіантів.
Історія салату «Оселедець під шубою»
Найперше, що треба знати: салат з оселедцем придумали не в Радянському Союзі.
Салати з інгредієнтів, типових для «шуби», були поширені ще в першій половині XIX століття в кухнях країн Скандинавії, а також у Німеччині під назвою «Оселедцевий салат». В ті часи риба, а саме оселедець, була одним з найдоступніших продуктів для бідних верств населення.
У кулінарних книгах Скандинавії та Північної Німеччини можна знайти рецепти страв із тим самим набором інгредієнтів. Їх називали «оселедцевими салатами» — Sillsallad, Sildesalat або Heringssalat.
В англійській куховарській книзі «Modern cookery for private families» 1845 року є рецепт шведського салату, у якому на дно тарілки викладають смужки норвезького оселедця, а зверху рибу вкривають шарами буряка, картоплі і солоних огірків. Зверху все посипали дрібно порізаними яйцями і не перемішували.
До другої половини ХІХ століття салати з оселедцем стали популярними і у Російській імперії. До столу подавали салат під назвою «Оселедцевий вінегрет». Інгредієнти добре знайомі — голландський оселедець, картопля і буряк.
Втім існує легенда, що салат «Оселедець під шубою» з’явився після Жовтневої революції 1917 року, коли навколо панував суцільний безлад і продовольчий дефіцит.
У 1918 році ситуація у суспільстві була дуже напружена, народ збирався у шинках і влаштовував гучні дебати, добре прикладаючись до чарки.
Закінчувалося це все часто бійками, побиттям посуду і ламанням меблів. За переназами, власник кількох московських шинків підприємець Анастас Богомілов, хотів знайти рішення, щоб припинити цей безлад.
Потрібно було запропонувати людям ситну доступну закуску, яка б вповільнювала процес сп'яніння. І кухар Аристослав Прокопцев запропонував вгамувати революційних бунтівників, «впливаючи на їхні шлунки».
Звісно ж, за законами революційного часу, у новій справі не обішлося без ідеологічного домішку. Кожному інгредієнту надали символічний сенс:
- овочі — селяни,
- буряк — червона армія,
- оселедець — пролетаріат,
- майонез — буржуазія, щоб не забувати про ворогів.
Кажуть, що Богомілов вперше представив «Оселедець під шубою» у своїх закладах напередодні Нового року, і відтоді салат став справжнім символом свята.
А наприкінці 1960-х салат «Оселедець під шубою» вже з'явився у радянських кулінарних збірниках.
Що означає назва салату «шуба»
Найлогічніше пояснення назви салату «Оселедець під шубою» це те, що оселедець у ньому знаходиться під шарами овочів, тобто під такою собі «шубою». Довгу назву в народі скоротили до простого і зрозумілого «шуба».
Але народна «шуба» виявляється не такою й простою.
Деякі історики стверджують, що слово «шуба» — це насправді абревіатура, що розшифровується росіюйською як «Шовинизму и Упадку — Бойкот и Анафема» («Шовінізму та занепаду — бойкот та анафема»).
«Оселедець під шубою»: класичний рецепт
За класичним рецептом «Оселедець під шубою» готують з картоплі, оселедця з цибулею, моркви, яєць та буряка. Все це щедро здоблюють майонезом.
Інгрідієнти:
- 300 г філе оселедця
- 2 середні буряки (500 г)
- 3 середні картоплі (500 г)
- 2 середні моркви (400 г)
- 6 яєць
- 1/2 невеликої цибулини
- 120 г майонезу
Приготування. Щоб приготувати салат «Оселедець під шубою» за класичним рецептом, спочатку треба відварити всі необхідні овочі. Для цього картоплю, моркву та буряк, не очищаючи від шкірки, ретельно вимити і скласти в глибоку каструлю. Залити овочі холодною водою, довести до кипіння на середньому вогні та варити до готовності.
Тим часом почистити оселедець або нарізати вже готове філе, покришити дрібно цибулю і перемішати з рибою.
Викладати салат необхідно на пласке блюдо або велику тарілку шарами:
- Перший шар — з картоплі і покривається майонезом.
- Другий шар — подрібнений оселедець з дрібно нарізаною цибулею. Оселедець також покрити майонезом.
- Третій шар — морква з майонезом.
- Четвертий шар — перетерті яйця з майонезом.
- П'ятий шар — буряк з майонезом.
Готову страву залишити на кілька годин, дати «настоятися». Готовий салат можна прикрасити за смаком.
Порада: буряк бажано варити окремо від інших овочів, бо час її приготування зазвичай більший, а крім того, він може пофарбувати овочі в червоний колір. Картоплю з морквою потрібно готувати приблизно 40-50 хвилин після закипання води, тоді як буряк може варитися від 1 до 2 годин залежно від розміру. Готовність овочів нперевіряйте гострим ножем — він повинен легко і без тріску входити до середини плодів.
Оригінальні рецепти «Оселедця під шубою»
Якщо вам набридло готувати за традиційним рецептом, тоді пропонуємо пропонуємо кілька цікавих рецептів цієї смачної страви. Наприклад, можна зробити смачний рулет «Оселедець під шубою», або ж замінити класичний оселедець на лосось і прикрасити салат червоною ікрою.
Рулет «Оселедець під шубою»
Інгрідієнти:
- буряк — 500 г,
- морква невелика — 3 шт. (250 г),
- яйця 3–4 шт.,
- картопля — 2–3 шт.,
- ріпчаста цибуля — 1 шт.,
- філе оселедця — 250 г,
- майонез — 400 г, сіль,
- чорний мелений перець — за смаком,
- зелень свіжа — для прикраси.
Приготування. Відварені овочі почистити. Яйця теж відварити, остудити і почистити. Буряк натерти на середній тертці (або дрібній), відтиснути зайвий сік. Моркву натерти на середній тертці, картоплю — на крупній тертці, яйця натерти на середній тертці. Цибулю почистити і дрібно порізати, оселедець порізати невеликими кубиками. На столі розстелити харчову плівку, першим шаром у формі прямокутника викласти натертий буряк, розрівняти і ущільнити. Наступний шар — морквяний, він повинен бути трохи меншим, ніж попередній, і теж його ущільнити. Посолити і промазати майонезом. Потім шар яєць, теж розрівняти і ущільнити, майонез — за бажанням. Потім — знову картоплю, розрівняти, ущільнити, посолити-поперчити і зверху змастити майонезом.
Порізаний оселедець змішати з цибулею і викласти гіркою в центр. Акуратно підняти плівку, притискаючи з боків, з’єднати два протилежні краї буряка, формуючи рулет. Поставити у холодильник, щоб страва охолола і просочилася. Подаючи рулет на стіл, прикрасити за бажанням тертим яйцем і зеленню.
Салат «Шуба» з лососем і червоною ікрою
Інгрідієнти:
- 300 г філе лосося
- 2 середні буряки (500 г)
- 3 середні картоплі (500 г)
- 2 середні моркви (400 г)
- 6 яєць
- 1/2 невеликої цибулини
- 120 г майонезу
- 50 г червоної ікри
Приготування. Спочатку треба відварити всі необхідні овочі. Для цього картоплю, моркву та буряк, не очищаючи від шкірки, ретельно вимити і скласти в глибоку каструлю. Залити овочі холодною водою, довести до кипіння на середньому вогні та варити до готовності.
Тим часом порізати лосось, покришити міленько цибулю і перемішати з рибою.
Викладати салат шарами на пласкому блюді або великій тарілці:
- Перший шар викладається з картоплі і покривається майонезом.
- Другий шар — подрібнений лосось з дрібно нарізаною цибулею.
- Третій шар — морква з майонезом.
- Четвертий шар — перетерті яйця з майонезом.
- П'ятий шар — буряк з майонезом.
Готову страву залишити на кілька годин у холодильнику. Готовий салат прикрасити червоною ікрою.