Парламент посилив покарання за ухилення від мобілізації
Шепетівка

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт, яким передбачено посилення відповідальності за ухилення від військової служби. Закон № 3553 підтримали 256 народних депутатів.

Про призов резервістів на пів року згідно нового закону читайте тут.

Документ був ініційований президентом Володимиром Зеленським. Він передбачає й пожорсткішання штрафів.

Нині порушення військовозобов’язаними чи призовниками законодавства про військовий обов’язок тягнуть за собою накладення штрафу від 85 до 119 грн. За новим законом штраф становитиме від 510 до 850 грн.

Повторне вчинення порушення протягом року, а також вчинення його в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 грн.

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію держава стягуватиме штраф від 1 700 до 3 400 грн. Для посадових осіб штраф становитиме від 3 400 до 5 100 грн.

Наразі штрафи становлять від 170 до 510 грн для громадян і від 510 до 1 700 грн для посадовців.

За повторне порушення громадян штрафуватимуть за 3 400 — 5 100 гривень, а посадовців на 5 100 — 8 500 грн.

У територіальних центрах комплектування та соцпідтримки розглядати справи про адмінправопорушення і накладати адмінстягнення матимуть право їхні керівники. Винятки — порушення, вчинені військовозобов’язаними чи резервістами, які перебувають у запасі СБУ або Служби зовнішньої розвідки.

Згідно зі змінами до законодавства, норми про покарання поширюються не лише на призовників та військовозобов’язаних, а ще й на резервістів.

У Кодекс України про адмінправопорушення внесли зміни, які в рази підвищують суми штрафів для призовників, військовозобов’язаних та резервістів:

  • за умисне пошкодження або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними та резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), що спричинило їх втрату – штраф від 30 до 50 мінімумів, тобто від 510 до 850 грн (було від 1 до 3 мінімумів);
  • а за повторне таке порушення протягом року або проблеми з документами в особливий період – від 50 до 100 мінімумів, або від 850 до 1700 грн.

До Кримінального кодексу внесли такі зміни:

  • ухилення від призову під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом резервістів буде каратися позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Зараз за ухилення від призову за мобілізацією передбачено позбавлення волі на строк від двох до п’яти років;
  • ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру комплектування та соцпідтримки, керівниками органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, буде каратися штрафом від 300 до 500 мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року. Чинним законодавством передбачено штраф до 50 мінімумів, виправні роботи до двох років або арешт до пів року;
  • за ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних зборів передбачено штраф від 500 до 700 мінімумів (8500 — 11 900 грн) або виправні роботи на строк до двох років. Досі був штраф до 70 мінімумів або арешт на строк до шести місяців.

Раніше самого Зеленського звинувачували в ухилянні від проходження військової служби. Зокрема, під час президентської кампанії 2019 року п’ятий президент України Петро Порошенко заявляв, що Зеленський в 2014 році проігнорував чотири повістки від військкомату.

У Міністерстві оборони України також повідомляли, що Зеленський кілька разів не з’являвся до військкомату за повістками в 2014-2015 роках.

РФ нарощує війська поблизу кордону України на півночі, сході та півдні