Позачергові збори «Мотор Січі» «скасувала» СБУ
УНІАН

31 січня у Запоріжжі мали відбутись позачергові загальні збори АТ «Мотор Січ», ініційовані китайськими інвесторами та українським бізнесменом Олександром Ярославським, але вони були зірвані Службою безпеки.

В СБУ заявили, що проводили слідчі дії у Запоріжжі, де мали відбутися загальні збори підприємства, та фіксувала можливі протиправні дії, пов'язані зі встановленням контролю над підприємством.  

Збори акціонерів мали відбутися у Запоріжжі за адресою «вулиця Південне шосе, 8». З восьмої години ранку неділі там зібралось кілька десятків співробітників підприємства з плакатами «Закон на боці Мотора», «Не дозволимо рейдерського захоплення».

Укрінформ пише, що співробітники підприємства, які є також акціонерами говорять, що не отримували жодних повідомлень про проведення зборів.

Також на місце подій прибула група нардепів з фракції «Слуга народу» (Арсеній Пушкаренко, Юлія Яцик, Максим Пашковський, Євген Шевченко, Артем Кунаєв, Геннадій Касай) та співробітники СБУ. За інформацією представників «Мотор Січі», збори акціонерів не відбулись.

Пресслужба СБУ повідомляє: «Служба безпеки України проводить санкціоновані судом слідчо-оперативні дії у Запоріжжі за адресою оголошення ТОВ «МС-4» загальних зборів акціонерів. Правоохоронці фіксують можливі протиправні дії представників компаній DCH та Skyrizon Aircraft Holdings Limited, які пов’язані із встановленням контролю над акціонерним товариством «Мотор Січ».

Служба нагадала, що триває кримінальне провадження. Її працівники документували підготовку до «знищення виробничих потужностей» АТ, яке має важливе оборонне та народногосподарське значення.

Президент заперечив можливість продажу «Мотор Січі» іноземцям

Володимир Зеленський заявив, що не погоджується з твердженням, ніби Китай є головною геополітичною загрозою, а також запевнив, що за його президентства контрольний пакет «Мотор Січі» залишиться в Україні.

Про це Зеленський сказав в інтерв'ю Axios, яке вийшло на американському каналі HBO.

«Я вважаю, що незалежно від нації, національності, якщо люди, якщо бізнес, певна країна ставляться до вас із повагою, поважаючи ваш народ та кордони, вони можуть бути присутніми у вашій країні», — розповів глава держави.

Водночас Зеленський категорично заявив, що не дозволить Китаю чи будь-якій іншій країні придбати контрольний пакет акцій компанії «Мотор Січ»: «Ніколи. Не при мені. Я тут не на все життя. Але за мого президентства — точно ні».

Передісторія

На початку серпня 2020 року в групі DCH заявили про початок партнерства з китайськими інвесторами, які представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited.

6 серпня 2020 року АМКУ повідомив, що проведе оцінку продажу підприємства «Мотор Січ» на відповідність конкурентному законодавству.

4 вересня 2020 року китайські інвестори ПАТ «Мотор Січ» подали до Міністерства юстиції претензійний документ — Notice of Investment Dispute про намір звернутися до міжнародного арбітражу для стягнення з держави Україна збитків у розмірі 3,5 млрд дол. До складу робочої групи з доарбітражного врегулювання входить і представник АМКУ.

У листопаді стало відомо, що китайські інвестори «Мотор Січі» найняли три юркомпанії для процесу проти України на $3,5 млрд.

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) зафіксувала порушення законодавства з боку деяких акціонерів «Мотор Січ» через організацію зборів на акціонерному товаристві.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ситуація, яка відбувається навколо «Мотор Січі», не має жодного стосунку до інвестиційного клімату в Україні загалом.

Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування спеціальних економічних санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі».

Група компаній DCH Олександра Ярославського оголосила про проведення конкурсного відбору на керівні посади «Мотор Січ».

Уряд дозволив Мін'юсту використати переговорну процедуру закупівлі юрпослуг для захисту інтересів держави у міжнародному арбітражі на суму в 3,5 млрд доларів, який ініціювали китайські інвестори «Мотор Січ».

Міністерство торгівлі США запровадило санкції проти китайської компанії Skyrizon — інвестора в ПАТ «Мотор Січ», заявивши, що вона загрожує національній безпеці США. Глава відомства Вілбур Росс заявив, що Сполучені Штати хочуть попередити експортерів, що Skyrizon має тісні зв’язки з китайською армією.

Китайські інвестори ПАТ «Мотор Cіч» у грудні 2020 року направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна.

Як повідомлялося, китайські компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group купують більше 50% акцій компанії «Мотор Січ». Більше 25% акцій залишалися за «Укроборонпромом».

Уряд виступає за те, щоб стратегічні українські підприємства залишалися в Україні, розуміє важливість залучення інвесторів до «Мотор Січ», але йому «абсолютно не потрібні жодні посередники в пошуку інвесторів».

Китайські інвестори «Мотор Січ» почали міжнародний арбітраж на $3,5 млрд з Україною