Різдвяний піст та Адвент 2022: коли починається у православних та католиків

Різдво Христове — одне з найголовніших свят у християнстві. Католики та протестанти святкують його за григоріанським календарем 25 грудня. А греко-католицька та православні церкви України, які дотримуються юліанського календаря, — 7 січня.

Щоправда, цього року ПЦУ дозволила своїм вірянам за бажанням відзначати різдво 25 грудня — за новоюліанським календарем, який майже співпадає з григоріанським. Детальніше про різницю у календарях можна прочитати за посиланням.

Крім того, з 2017 року в Україні офіційними вихідними оголошені дві дати святкування Різдва. Щоправда, в умовах воєнного стану у 2022 році вихідні не передбачені.

І в православних, і в католиків, і в греко-католиків святкуванню Різдва передує Різдвяний піст або Андвент.

Коли починається Різдвяний піст у православних

У православній та греко-католицькій традиції піст триває рівно 40 днів. У церков, які користуються юліанським календарем, він починається 28 листопада і триває по 6 січня, а за новоюліанським календарем — з 15 листопада по 24 грудня.

Коли починається Різдвяний піст (Адвент) у католиків

У Католицькій церкві та частині протестантських деномінацій (течій) передрізвяний період називається Адвент (від лат. Adventus — пришестя). Він починається у четверту неділю до Різдва, яка в залежності від року припадає на період з 27 листопада по 3 грудня.

У 2022 році Адвент починається 27 листопада. Цей період аналогічний Різдвяному посту у православ'ї, проте на відміну від нього не передбачає суворих правил харчування та інших обмежень, крім традиційної традиційної відмови від їжі тваринного походження по п'ятницям.

Що таке Пилипівський піст

Різдвяний піст має й іншу назву — Пилипівський піст. У народі Різдвяний піст називають Пилипівським на честь Дня святого апостола Пилипа, який відзначається 27 листопада.

Різдвяний піст та Адвент: історія

Батьківщиною Різдвяного посту вважається Галлія (сучасна Франція), де у V ст. зародилася традиція підготовчого посту до Різдва. Вже в 567 році Турський собор приписував монахам постити кожного дня в грудні аж до свята.

Згодом цей піст переходить до Італії, а згодом поширився далі на схід. У Візантії він спочатку тривав сім днів, а з 1166 року за рішення Константинопольського патріарха став сорокаденним.

Різдвяний піст: як правильно дотримуватись

Головна ідея посту полягає у поєднанні фізичного посту з духовним. Під час цього посту забороняється вживати м'ясні, молочні страви, а також яйця. Дозволено споживати в середу і п'ятницю рослинну їжу без олії, а у вівторок, четвер — рослинну їжу з олією. В суботу, неділю (крім останніх), а також на великі свята дозволяється вживати рибу. Допускається полегшення посту для тих, хто хворіє або працює на важких роботах, вагітних, та жінок, які годують дітей.

Святковий фронт. Як комуністи боролися з Різдвом
Свині, жаби, мухомори. Ми не пам’ятаємо ці символи Нового року, хоча ще на початку XX ст. вони були вкрай популярні