Отруєння, потім ув’язнення Навального — це новий «рекорд» свавілля російської влади на тлі масових затримань мирних протестувальників у містах РФ. Про це у Twitter написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«Отруєння, потім ув’язнення Навального — це новий «рекорд» свавілля російської влади на тлі масових затримань мирних протестувальників у містах РФ. Росія явно не хоче сама поважати права людини та свободи», — написав міністр.
Він вважає, що Росію потрібно змусити їх поважати і додав, що це задача міжнародного співтовариства.
Отруєння, потім ув’язнення Навального - це новий «рекорд» свавілля російської влади на тлі масових затримань мирних протестувальників у містах РФ. Росія явно не хоче сама поважати права людини та свободи. Значить Росію потрібно змусити їх поважати. Це задача міжн. співтовариства.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 2, 2021
2 лютого в будівлі Московського міського суду пройшло виїзне засідання Симоновського районного суду, розглядалося клопотання ФСВП про заміну політику Олексію Навальному умовного позбавлення волі у справі «Ів Роше». Процес запам’ятатися масовими затриманнями прихильників Навального і критичними фразами у промові політика.
Меркель і Джонсон закликали звільнити Навального
Канцлер Німеччини Ангела Меркель та прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон закликали звільнити Навального.
Меркель оголосила: «Вирок Олексію Навальному далекий від всякого верховенства закону. Він має бути негайно звільнений. Насильство проти мирних демонстрантів має припинитися».
Джонсон написав у соцмережі: «Рішення Навального повернутися було сміливим і самовідданним вчинком. Навпаки, сьогоднішня ухвала було чистим боягузтвом і не відповідала основним стандартам правосуддя. Олексій Навальний має бути негайно звільнений».
Alexey @Navalny's decision to return to Russia after being poisoned was a truly brave and selfless act. In contrast, today's ruling was pure cowardice and fails to meet the most basic standards of justice. Alexey Navalny must be released immediately.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) February 2, 2021
Литва закликала ЄС до негайних санкцій проти РФ через вирок Навальному
Вирок Навальному «політично мотивований і націлений на знищення опозиції» в Росії, заявили в МЗС Литви. Відомство закликало притягнути до відповідальності порушників прав людини. Євросоюзу необхідно вести діалог з Кремлем тільки мовою санкцій, наголосив офіційний Вільнюс.
Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що після вироку Навальному ЄС має негайно запровадити санкції проти відповідальних за його переслідування.
Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на телерадіокомпанію LRT.
Ландсбергіс не виключає, що, якщо обговорення в ЄС займуть час, Литва може застосувати санкції до людей, які ініціювали арешт та ув'язнення російської опозиції.
Політик сказав, що рішення суду не є сюрпризом. На засіданні міністрів закордонних справ ЄС в Брюсселі минулого тижня він попереджав, що існує велика ймовірність ув’язнення Навального режимом Путіна.
Була обіцянка, що якщо Навальному буде призначено реальне ув'язнення, Європа введе санкції. Я сподіваюся, що ця обіцянка була реалістичною, тому ми повинні негайно повернутися до цього питання, не чекаючи нової Ради ЄС
За словами Ландсбергіса, він вже обговорював це питання з міністрами закордонних справ Латвії та Естонії у вівторок.
«Збочена постанова». США та Велика Британія вимагають негайно звільнити Навального
«США глибоко стурбовані діями Росії щодо Олексія Навального. Ми повторюємо наш заклик до його негайного та безумовного звільнення, а також звільнення всіх незаконно затриманих громадян за здійснення своїх прав», — написав держсекретар США Ентоні Блінкен у Twitter.
The United States is deeply concerned by Russia’s actions toward Aleksey Navalny. We reiterate our call for his immediate and unconditional release as well as the release of all those wrongfully detained for exercising their rights.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) February 2, 2021
Його підтримав і глава МЗС Великобританії Домінік Рааб, назвавши рішення суду у Росії «збоченою постановою, спрямованою на жертву отруєння, а не на винних».
«Це показує, що Росія не виконує найосновніші зобов’язання, покладені на будь-якого відповідального члена міжнародного співтовариства», — написав Рааб.
The UK calls for the immediate and unconditional release of @navalny and all of the peaceful protesters and journalists arrested over the last two weeks.https://t.co/40OokBueS0
— Dominic Raab (@DominicRaab) February 2, 2021
Реакція інших політиків Заходу
«Вирок Навальному ніяк не відповідає принципам верховенства права. Він повинен бути звільнений негайно. Насильство проти мирних демонстрантів має припинитися», — заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Звільнити Навального зажадав і президент Франції Емманюель Макрон. «Політичні розбіжності — не злочин», — написав він.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас засудив нинішнє рішення московського суду, назвавши його «жорстким ударом» по праву на свободу і принцип верховенства закону. Глава МЗС ФРН нагадав, що у 2017 році цей процес уже критикував як свавільний Європейський суд з прав людини. Маас закликав негайно звільнити політика, про що написав у соціальній мережі Twitter.
Das Urteil gegen Alexej @Navalny ist ein herber Schlag gegen fest verbriefte Freiheitsrechte und Rechtsstaatlichkeit in #Russland. Der EGMR hat dieses Verfahren bereits 2017 als willkürlich kritisiert. Alexej #Nawalny muss unverzüglich freigelassen werden.
— Heiko Maas 🇪🇺 (@HeikoMaas) February 2, 2021
Зі схожою заявою виступив також і верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
«Вирок Олексію Навальному суперечить міжнародним зобов'язанням Росії в галузі верховенства права і основних свобод. Це йде врозріз з вердиктом ЄСПЛ, який визнав цю справу свавільною і необґрунтованою», — заявив Боррель.
The sentencing of Alexey @navalny runs counter Russia’s international commitments on rule of law & fundamental freedoms. It goes against the verdict of #ECHR, which ruled this case arbitrary and unreasonable.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 2, 2021
I call for his immediate release.
Сенат США планує запровадити додаткові санкції проти влади РФ через арешт Навального
У Сенаті США готують новий законопроект про запровадження додаткових санкцій проти тих, хто причетний до арешту Навального, пише сенатор від Республіканської партії Мітт Ромні.
Strong leaders don’t have to jail adversaries to maintain power. First, Alexei Navalny was poisoned, and when unsuccessful, the Putin regime has now jailed him following a sham of a trial. We'll be introducing legislation this week to sanction those responsible for these acts. https://t.co/nmDhn3b9OL
— Senator Mitt Romney (@SenatorRomney) February 2, 2021
«Сильні лідери не повинні садити супротивників, щоб зберегти владу. Спочатку Олексія Навального отруїли, а після невдачі режим Путіна засудив його до тюрми в результаті фіктивного судового розгляду. Цього тижня ми ухвалимо закон із санкціями проти винних у цьому», — написав сенатор на своїй сторінці в Twitter.
Мітинги у Росії на підтримку Навального: затримано 1266 осіб
У Росії у день суду над опозиціонером Олексієм Навальним затримали уже 1266 осіб, передає «ОВД-Инфо».
Затримано колишнього фігуранта «московської справи» Самаріддіна Раджабова. Журналістку «Медіазони» Настю Ясеницьку поліцейський сильно штовхнув у груди.
Выходящие из Камергерского переулка на Большую Дмитровку сотни молодых людей скандируют: «Россия без Путина!»
— Открытые медиа (@OpenMedia_io) February 2, 2021
Видео: @OpenMedia_io pic.twitter.com/lLmuSTHVrt
‼️Полицейские, вероятно, по ошибке задержали сотрудника Центра Э, но после того, как он назвал кодовое словосочетание ("Брянск север"), его моментально отпустили.
— Artem Lyubimov (@pff300) February 2, 2021
Навальный.2021 pic.twitter.com/JT92Y1Sal8
Крім того, у Петербурзі силовики зачистили простір біля метро «Площа повстання». Бійці ОМОН пішли по Невському проспекту.
Пізніше силовики почали знаходити протестуючих у дворах в районі Невського проспекту і заводити їх в переповнені автозаки.
Більшість людей затримали у Москві (1022) та Санкт-Петербурзі (229).
Затримували протестувальників жорстко: їх сильно били, у Москві ОМОН зупиняв машини і просив вийти водіїв, які сигналили на підтримку мітингувальників.
Також з’явилося відео, як в Москві росгвардієць вдарив по голові журналіста в жилеті «Преса», і той повалився на землю. У цьому районі для затриманих приїхали дві швидкі.
У центрі Москви протестувальники кричали силовикам, що не мають зброї, але ОМОН почав бити їх кийками.
За даними Фонтанки, колону протестувальників в Петербурзі теж розігнали, невеликі групи залишаються у дворах.
До Росії їде верховний представник ЄС Жозеп Боррель. Amnesty International просить, щоб політв'язні стали головною темою його переговорів з Лавровим
4 лютого 2021 року в Росію приїде делегація Євросоюзу на чолі з верховним представником ЄС Жозепом Боррелем. Він представляє всі зовнішньополітичні відомства країн ЄС і має зустрітися з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Тем для обговорення заплановано багато — але, очевидно, їх стало ще більше після акцій 23 і 31 січня, що закінчилися рекордними затриманнями і репресіями проти активістів.
Лаврову доведеться обговорювати з Боррелем і Навального, якого суд відправив у колонію прямо напередодні візиту. Ці дії російської влади викликали обурення в Європі і зробили кризу російсько-європейських відносин ще глибшою.
3 лютого Amnesty International звернулася до Жозепа Боррель і попросила зробити тему прав людини головною в переговорах Євросоюзу з Росією. Правозахисна організація попросила Борреля під час зустрічі з Лавровим «недвозначно дати зрозуміти», що відносини Росії і Євросоюзу безпосередньо залежать від виконання Росією міжнародних зобов'язань в сфері прав людини. А ще — вимагати негайно відпустити всіх політв'язнів, в тому числі Навального; а також переглянути і скасувати цілий ряд репресивних законів, включаючи закони про «іноземних агентів» і небажаних організаціях.
В прес-релізі на сайті Європейської служби із зовнішніх справ (EEAS) — відомства, очолюваного Боррелем, — прямо говориться, що порушення прав людини в Росії і отруєння Навального теж будуть включені до порядку денного, про що російський МЗС мовчить.
Сам Боррель був одним з перших світових лідерів, хто від імені всіх європейських дипломатів різко засудив насильство проти демонстрантів в Росії і обіцяв, що ця тема буде піднята на найближчій зустрічі з міністрами закордонних справ ЄС.