Щеплення від COVID-19, ймовірно, доведеться робити регулярно, каже BioNTech
Getty Images

Масова вакцинація населення від COVID-19 дозволить зменшити кількість інфікованих людей на понад 90%. Але людям можуть знадобитися додаткові дози вакцини щороку або кожні півтора року.

Про це сказав керівник компанії BioNTech Угур Шахін в інтерв'ю Bild.

За словами очільника фірми, пандемію можна ефективно стримувати, якщо вакцину отримає достатньо людей. Масові щеплення зменшують кількість інфікованих коронавірусом на 92%.

При цьому наявна вакцина може захистити й від нових, більш небезпечних штамів COVID-19. Але, як припускає бізнесмен, виникне потреба у кількаразовому щепленні.

Шахін сказав: «У разі появи небезпечного штаму дієвим підходом може бути введення третьої дози наявної вакцини. Таке підсилення щеплення може спровокувати настільки сильну імунну реакцію, що навіть сильніший штам не зможе її подолати».

Він припустив, що для сповільнення пандемії й зменшення рівня інфікування підсилювати щеплення треба частіше — «можливо, щорічно, або щопівтора року».

Один укол Pfizer може зменшити безсимптомні захворювання на COVID-19 на 75%

Одноразова доза вакцини Pfizer може зменшити безсимптомні інфекції на 75%. Це показали дослідження, згідно яких укол може істотно зменшити передачу захворювання.

Лікарі в Кембриджі зафіксували різке падіння інфікування через 12 днів після першого уколу. Вони проаналізували тести на COVID-19, проведені серед медпрацівників за останні два тижні січня.

Результати ґрунтуються на позитивних результатах дослідження Siren Public Health England. Воно виявило, що інфікування у медпрацівників, із симптомами та без, впали на 70% після уколу однієї дози вакцини Pfizer і на 85% після двох. У попередніх роботах виявили докази того, що один прийом вакцини AstraZeneca зменшив передачу приблизно на 67%.

Хоча клінічні випробування продемонстрували, що обидві вакцини запобігають захворюванню людей на COVID-19, незрозуміло, наскільки щеплення захистять людей від зараження вірусом. Ті, хто є носієм вірусу, але не мають симптомів, є основним джерелом поширення хвороби.

«Через два тижні після одноразового прийому вакцини Pfizer ми спостерігали зменшення безсимптомних заражень коронавірусом на 75% серед медпрацівників. Ми спостерігали подібне зменшення й у випадку інфікування із симптомами. Це означатиме значне зменшення передачі вірусу, оскільки все більше людей вакциновані. Це справді чудова новина»,  — сказав The Guardian Майк Вікс, спеціаліст з інфекційних хвороб Кембриджського університетського госпіталю, який керував дослідженням.

У лікарні розпочали вакцинацію персоналу 8 грудня. У період з 18 по 31 січня дослідники тестували однакову кількість вакцинованих та невакцинованих працівників на COVID-19 за допомогою лабораторних тестів ПЛР. Потім команда порівняла показники зараження серед невакцинованого персоналу і тих, хто отримав укол більше ніж за 12 днів до тестування. Це час, необхідний організму, щоб забезпечити хорошу імунну відповідь.

Дослідження, яке ще не було рецензовано, виявило, що 26 із 3252, або 0,8%, тестів невакцинованих медпрацівників були позитивними порівняно з чотирма з 1989, або 0,2%, тестів медичних працівників, які мав укол щонайменше за 12 днів до тестування. Ще 13 із 3535 тестів, або 0,37%, були позитивними для медпрацівників, у яких пройшло менше ніж через 12 днів після уколу.

Незважаючи на обнадійливі результати, дослідження показує, що один прийом вакцини не дозволяє повністю запобігти зараженню. Автори наголосили на важливості дотримання вказівок — соціального дистанціювання, носіння масок та гігієни рук.

Нік Джонс, перший автор дослідження та реєстратор інфекційних хвороб та мікробіології в CUH, сказав: «Це фантастична новина як для працівників лікарні, так і для пацієнтів. Їх можна заспокоїти, що нинішня стратегія масової вакцинації захищає від безсимптомного перенесення вірусу на додаток до хвороби із симптомами. Тим самим лікарні стають більш безпечними місцями для перебування».

Результати тестів у медпрацівників, у яких розвинулися симптоми COVID-19, показали подібне зменшення після одного введення вакцини Pfizer.

Читайте матеріал Chas News про те, чи коректно називати індійську вакцину AstraZeneka. Британська компанія не контролює якість CoviShield

В Україні зареєстрували вакцину Pfizer проти коронавірусу