Колишній агент та давній друг очільника кремля володимира путіна Маттіас Варніг розробляє проєкт перезапуску російського газопроводу «Північний потік-2» до Європи.
Про це пише Financial Times із посиланням на джерела.
Співрозмовник газети зазначив, що план Варніга передбачає зв'язок із командою Трампа через американських бізнесменів як частину прихованих зусиль, що сприятимуть припиненню війни в Україні та поглибленню економічних зв'язків між США і рф.
Джерела у Вашингтоні певні, що деякі діячі адміністрації Трампа знають про ініціативу залучення американських інвесторів. Там, як пише FT, ініціативу розглядають як частину зусиль, що спрямовані на відновлення відносин із Москвою.
Ще один із співрозмовників розповів, що один консорціум інвесторів під керівництвом США вже розробив контури постсанкційної угоди з «Газпромом». Загалом їх було декілька.
Про останні обговорення перезапуску «Північного потоку-2» дізналися високопосадовці ЄС. Лідери європейських країн занепокоєні та вже обговорюють це питання.
«Цей план теоретично дасть США безпрецедентний вплив на постачання енергоресурсів до Європи після того, як країни ЄС вирішили покласти край своїй залежності від російського газу після її вторгнення в Україну», — пише FT.
Проте, як зазначає газета, перешкоди незначні. Для цього потрібно, аби США скасували санкції проти рф, росія погодилась відновити постачання, які припинила під час війни, а Німеччина дозволила б постачання газу до всіх потенційних покупців у Європі.
Варніг заявив Financial Times, що він «не брав участі в жодних дискусіях з американськими політиками або представниками бізнесу». Він додав, що «дотримується правил як підсанкційна особа в США».
Речник путіна Пєсков заявив, що у нього немає інформації про будь-які переговори щодо трубопроводу. Сам «Газпром» відмовився від коментарів.
Що відомо про соратника путіна Маттіаса Варніга
Варніг був близьким другом путіна з 1990-х років.
У 2015 році він разом із тодішнім канцлером Німеччини Ангелою Меркель відкривав газопровід «Північний потік-1». Після повномасштабного вторгнення росії в Україну Варніг назвав це «помилкою» і вийшов зі складу рад директорів «Роснєфті» і «Транснєфті».
У березні 2023 року він залишив посаду гендиректора компанії Nord Stream 2 AG, оператора «Північного потоку-2».
Адміністрація Байдена ввела санкції проти Варніга і Nord Stream 2 AG у 2022 році. Разом із цим представники адміністрації Байдена не виявили особливого інтересу до пропозиції купити «Північний потік-2», що надійшла у 2024-му від американського бізнесмена Стівена Лінча.
За словами кількох колишніх американських високопосадовців і західних бізнесменів, які мають досвід інвестування в рф, підписів Трампа і путіна для перезапуску «Північного потоку-2» буде недостатньо.
Підриви «Північних потоків»: що відомо
26 вересня 2022 року на трубопроводах «Північний потік — 1» та «Північний потік — 2», які пролягають дном Балтійського моря від росії до Німеччини, сталися три вибухи, які спричинили масові витоки газу. Недоторканою залишилася лише одна з чотирьох ниток газопроводу.
Західні медіа писали, що росія законсервує «Північні потоки», оскільки не збирається їх ремонтувати після аварій.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.