Трамп додасть нові китайські фірми до «чорного списку» й звинувачує їх у роботі на армію КНР
Nikkei Asia

Адміністрація Трампа готова додати найбільшого китайського виробника чіпів SMIC та фірму CNOOC, що видобуває у морі нафту й газ, до чорного списку імовірних китайських військових компаній

Про це повідомляє Reuters із посиланням на документи та джерела. Трамп хоче обмежити доступ двох компаній із КНР до американських інвесторів та посилити напруженість із Пекіном за кілька тижнів до вступу на посаду обраного президента Джо Байдена.

Раніше в листопаді Reuters повідомляло, що Міністерство оборони планує визначити ще чотири китайські компанії, що перебувають у власності або під контролем китайських військових. Внаслідок цього кількість китайських компаній, на які накладуть обмеження, досягне 35. Нещодавнє розпорядження Трампа не дозволятиме з наступного року американським інвесторам купувати цінні папери включених до списку фірм.

Поки невідомо, коли нові назви включать до Федерального реєстру. Новий список включає China Construction Technology Co Ltd та China International Engineering Consulting Corp, окрім Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) та China National Offshore Oil Corp (CNOOC), згідно з документом та трьома джерелами.

SMIC заявила, що продовжує «конструктивно і відкрито взаємодіяти з урядом США» і що її продукція та послуги призначені виключно для цивільного й комерційного використання. «Компанія не має стосунків з китайськими військовими та не виробляє нічого для військових кінцевих споживачів чи кінцевих потреб». Ціна на акції SMIC у понеділок впала на 2,7%.

Підрозділ CNOOC, акції якої впали майже на 14% після звіту Reuters, заявив у фондовій біржі, що запитував свою адміністрацію та дізнався, що не отримував жодного офіційного повідомлення від органів влади США.

Прессекретар міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чунін у відповідь на питання про запланований крок Вашингтона заявила, що Китай сподівається, що США не будуть встановлювати бар'єри та перешкоди для співпраці та «дискримінувати» китайські компанії.

Міністерство оборони та китайське посольство у Вашингтоні не відразу відповіли на запити про коментарі.

SMIC, яка значною мірою покладається на обладнання американських постачальників, уже перебувала під прицілом Вашингтона. У вересні Міністерство торгівлі США поінформувало деякі фірми про те, що їм потрібно отримати ліцензію перед тим, як надавати SMIC товари та послуги. Влада США нібито переконалася, що існує «неприпустимий ризик», що поставлене фірмі обладнання може використовуватися для військових цілей.

Майбутній крок у поєднанні з подібною політикою розглядається як прагнення закріпити «жорстку» лінію Трампа та спрямувати майбутнього президента Байдена обрати тверді позиції щодо Пекіну. При цьому у Конгресі обидві партії мають антикитайські настрої.

Кампанія Байдена відмовилася коментувати цей крок.

Список також є частиною ширших зусиль Вашингтона, спрямованих проти ймовірних намагань Пекіна залучити корпорації до використання цивільних технологій у військових цілях.

Минулого тижня Reuters повідомляло, що адміністрація Трампа близька до того, щоб заявити, що 89 китайських аерокосмічних та інших компаній мають військові зв'язки, й обмежити їх у покупці ряду американських товарів і технологій.

Список «комуністичних китайських військових компаній» був встановлений законом 1999 року, який вимагав від Пентагону скласти каталог компаній, які «належать або контролюються» Народно-визвольною армією. Але Міністерство оборони дотрималося вимог лише в 2020 році. Такі гіганти, як Hikvision, China Telecom та China Mobile були додані на початку цього року.

Цього місяця Білий дім опублікував розпорядження про заборону американським інвесторам купувати цінні папери з «чорного списку» компаній з листопада 2021 року.

Директива навряд чи завдасть фірмам серйозного удару, стверджують експерти, через її обмежену сферу застосування, невизначеність позиції адміністрації Байдена та й без того мізерні вкладення американських фондів.

Тим не менше, в поєднанні з іншими заходами, це поглиблює розрив між Вашингтоном та Пекіном, який уже вступив у суперечки про боротьбу Китаю з COVID-19 та його репресій проти Гонконгу.

Конгрес та адміністрація США намагаються стримувати доступ на американський ринок китайських компаній, які не дотримуються правил, навіть якщо це означає протистояння Уолл-стріт.

Як ми писали раніше, тибетський політичний лідер вперше за шість десятиліть відвідав Білий дім, викликавши роздратування КНР.

Федеральні суди США відтермінували заборону на використання TikTok