«Цинізм і жорстокість». Доповідачка ООН звинуватила Іран у приховуванні обставин збиття літака МАУ

Іран навмисно приховав обставини, пов'язані з помилковим збиттям літака авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) на початку 2020 року. Про це 23 лютого заявила спеціальна доповідачка ООН з питань позасудових страт Аньєс Калламар у Женеві, повідомляє The Guardian.

Спецдоповідачка вважає, що невідповідності в офіційних заявах Тегерана ніби спеціально мають створити «максимум плутанини і мінімум ясності».

Речниця оприлюднила лист із запитаннями на 45 сторінках, який вона направила в Тегеран ще в грудні 2020 року. Вона зазначила, що досі не отримала відповіді від іранського уряду.

Калламар повідомила, що, за даними Ірану, однією з причин збиття українського літака було зміщення позиції радіолокаційної станції військових, що призвело до помилку у зв'язку. Пояснень причин зміни позиції станції Іран, за її словами, не надав. Також немає пояснень, чому перед атакою не були перевірені розміри й льотні характеристики цілі.

Спецдоповідачка ООН також закинула іранським органам влади, що до приїзду міжнародних інспекторів місце катастрофи розграбували мародери, а потім там розрівняли бульдозерами землю. Уряд не надав можливості рідним загиблих отримати предмети, що належали жертвам катастрофи.  

Калламар направила 45-сторінковий лист до уряду Ірану, а у вівторок оприлюднила його. Вона виклала результати шестимісячного розслідування катастрофи та поскаржилася на відсутність співпраці з  боку Ірану. Іранці залишили без відповіді багато її питань.

Калламар особливо засудила уряд Тегерану за переслідування й погрози сім’ям жертв. Родичам відмовляли у поверненні останків та особистих речей і змушували брати участь у офіціозних похоронах.

«У кращому випадку ми маємо надзвичайно некомпетентну послідовність дій. До такої міри, що, на мою думку, у кримінальному суді їх можна було б описати як злочинні та безрозсудні», — сказала The Guardian Калламар.

Вона додала, що збиття літака було «глибоким і серйозним порушенням зобов'язань щодо прав людини з боку Ірану — як військових, так і цивільних органів влади».

Іранський уряд розповідає про технічні поломки й людські помилки, що призвели до трагедії. Але Калламар каже, що чиновники порушили ще більше питань, на які Тегеран не зміг відповісти.

Наприклад, за офіційним повідомленням, мобільний ракетний пристрій, який випустив дві російські ракети Tor і збив авіалайнер, не був належним чином відкалібрований. Тому радіолокаційні системи показували літак як вхідний, а не вихідний.

Калламар сказала, що влада Іраку їй не пояснила, чому сталася така помилка, чому вона не була виявлена ​​або чому це призвело до запуску ракет. Також їй незрозуміло, чому екіпаж не дотримувався стандартних експлуатаційних процедур, які могли б запобігти запуску, чому аеропорт не був закритий під час військової тривоги і чому розслідування скасували.

Раніше ЗМІ публікували суперечливі повідомлення про арешт та переслідування ракетної бригади, але Калламар каже: «на жаль, ми не можемо розраховувати, що Іран звинувачуватиме тих, хто знаходиться на вершині або навіть на середині командного ланцюга. Є багато посадовців високого рівня, яким слід пред'явити звинувачення».

За її словами, не було жодних доказів того, що Іран вніс фундаментальні зміни, необхідні для того, щоб світ був упевнений, що ті самі помилки не повторяться.

У листі Калламар пише  про багато випадків, коли особисті предмети жертв зникли після розграбування місця катастрофи.

«Іранські чиновники прагнули змусити сім'ї публічно заявити про підтримку уряду, інакше вони б не отримали останки своїх близьких. За повідомленнями, багатьом сім'ям також відмовляли у приватних похоронах. Жертв оголошували «мучениками», які загинули за свою країну. Як результат, похорони були жорстко контрольовані», — пише речниця.

За її словами, сім'ям в Ірані та Канаді загрожували смертю за критику Ірану.

Калламар сказав Guardian, що поводження іранців з родинами жертв було «цинічним, жорстоким і кримінальним».

Вона заявила, що сподівається, що міжнародні зусилля, зокрема Канади та України, не будуть марними, коли США рятуватиме ядерну угоду 2015 року з Іраном.

Калламар сказала: «за жодних обставин пошук справедливості для (жертв катастрофи) PS752 не повинен бути порушений не менш важливим досягненням ядерної угоди».

Передісторія

Іран 11 січня 2020 року заявив, що іранські військові збили Boeing «помилково». Переговори між Україною та Іраном щодо розслідування трагедії та компенсації за збиття літака тривали з липня. 30 грудня 2020 року іранське державне інформаційне агентство IRNA повідомило, що іранський уряд виплатить по $150 тис. сім'ям кожної з 176 жертв авіакатастрофи.

Читайте колонку на Chas News про те, чому ісламський уряд країни досі приховує правду про причини і про безпосередніх винуватців авіатрощі.

Катастрофа літака МАУ. Іран завершив розслідування