У Білорусі — «Марш проти фашизму». Нова тактика активістів — відсутність єдиної точки збору

У Білорусі в неділю пройшли чергові акції протесту проти режиму Олександра Лукашенка.

В Мінську люди формували колони в різних районах міста, силовики розганяли й затримували протестувальників, застосовували спецзасоби.

Задум маршу

Традиційний анонс маршу опублікував у Telegram блогер Нєхта (Степан Путило). Ходу він назвав «партизанський марш проти фашизму».

У Мінську організатори акції запропонували учасникам протесту збиратися групами в будь-якій зручній для них точці міста, щоб потім декількома колонами дійти до центру.

Мали відбутися близько десятка великих маршів в різних районах Мінська. З новою, менш вразливою механікою збору — прямо біля будинків.

Точки збору активісти обговорювали в локальних чатах.

 Були заплановані точки злиття всіх колон району для багатотисячних маршів. Сьогоднішній «Марш проти фашизму», на відміну від попередніх акцій протесту, не мав єдиного пункту зібрання — місцеві марші одночасно були заплановані в різних районах Мінська.

«Свобода всередині нас. Гордий, сміливий народ — навколо нас. Фашизм не пройде» — підсумував блогер.

Перебіг маршу в Мінську

Влада традиційно ще з ранку ввели в місто військову техніку, обгородила центральні площі, закрила більше десяти станцій метро. Влада Мінська заблокувала не лише багато станцій метро, ​​а й громадський транспорт на проспекті Незалежності. Сили безпеки хаотично блокували дороги в районах протесту. Мобільний Інтернет був вимкнений на чотири години.

 

Видання TUT.BY і правозахисний центр «Весна» повідомили про застосування спецзасобів на Кам'яній Гірці і на проспекті Газети «Правда».

У районі «Зубра», де зібралися учасники протесту, за повідомленнями читачів видання, були чутні звуки, схожі на постріли і вибухи.

Колону в Малинівці в районі спорткомплексу Max Mirnyi Sport Center розігнали, проте люди знову зібралися і продовжили рух.

Протестувальників розігнали в парку Павлова. На Максима Танка була зачистка і затримання, на Віри Хоружої і в районі станції метро «Спортивна» — затримання.

Силовики розганяли і затримували людей біля Нацбібліотеки. З боку центру туди під'їхала спецтехніка і водомет. За словами читачів, людину на ношах несли в машину швидкої допомоги.

У район Південно-Захід приїхали силовики, але розігнати протестувальників не вдалося. Люди підняли руки вгору і скандували: «Він вас кине!».

Сили безпеки діяли хаотично і жорстоко, спочатку проводячи лише поодинокі затримання, потім почали активніше атакувати колони демонстрантів.

Опівдні міліція і спецназ почали превентивні затримання, біля однієї зі станцій метро демонстрантів зупинили світлошумовими гранатами. 

У МВС Білорусі підтвердили застосування спецзасобів, пославшись на те, що учасники протесту «грубо порушували громадський порядок, чинили опір співробітникам міліції, виходили на проїжджу частину, блокували рух транспорту». Силовики додали, що «число учасників неузгоджених акцій поступово знижується». Судячи з численних відео, опублікованих Telegram-каналом Nexta та інших, нинішня недільна акція протесту дійсно була менш масовою, ніж попередні, хоча вийшли все одно десятки тисяч людей.

 «Такий формат створює більше труднощів для ОМОНу. Їм потрібно весь час рухатися, шукаючи місця збору людей, які швидко міняються. Як результат, затриманих було менше, ніж зазвичай», — заявив політичний оглядач Валер Карбалевич. 

Але при цьому важко підрахувати, скільки людей насправді марширувало.

У Мінську потоки протестуючих були помічені майже у всіх районах міста. Цього разу багато протестуючих змінили тактику — вони перестали тікати від «невідомих» зі зброєю, незважаючи на те, що в їх напрямку летіли світлошумові гранати. Найчастіше силовики застосовували проти мирних протестуючих спеціальні засоби — шашки, слабкіші від світлошумових гранат.

Подібні випадки були зафіксовані в районі станції метро «Кам’яна гірка», в районі Малинівка та на проспекті Дзержинського в Мінську, на Масиковщині лунали постріли.

Відео з різних районів фіксували, як часто люди не тікали перед озброєними силами безпеки, а, піднявши руки вгору, йшли до них, змушуючи їх відступати. А після розгону вони знову збиралися в колони і продовжували марш. Не раз демонстранти відбивали побратимів у силвиків.

Серед затриманих у столиці РБ — лікар-реаніматолог Дмитро Солошкін та його неповнолітній син (звільнений після складання протоколу), соліст групи «Петля пристрасті» Ілля Черепко-Самахвалов, мультиінструменталіст групи «Аддис-Абеба» Тімутлі Мензі-Терапезі Леоненко та 83-річний житель міста Заславль Максим Радін.

Підсумки маршу

Прихильники змін протягом 106 днів продовжують вимагати відставки Лукашенко та проведення нових чесних виборів, звільнення політичних в'язнів та відповідальності за побиття та катування мирних демонстрантів.

Станом на 19:50 правозахисний центр «Весна» публікує імена понад 400 затриманих 22 листопада, список постійно доповнюється.

Списки затриманих постійно оновлюють на двох Telegram-каналах.

За даними правозахисників, до теперішнього часу близько 30 тисяч білорусів пройшли через репресії, жорстокі побиття і погрози з боку співробітників репресивного апарату, що включає міліцію і КДБ. Загальна кількість затриманих під час протестів перевищила 30 000.

Станом на вечір суботи їх було 29 940. Станом на 17:33 у неділю правозахисники з «Вясни» знали імена 179 затриманих, що в цілому становить 30 119 осіб.

У неділю також стало відомо, що затриманий в Мінську і заарештований на 15 діб журналіст видання з РФ «МБХ Медіа» Роман Попков вийшов на свободу і був депортований з території Білорусі. До цього протягом двох тижнів арешту з Попковим не було ніякого зв'язку, до нього не пускали ні адвоката, ні російського консула.

Відчуваю себе нормально. Але іншим людям, які проходили через РВВС, довелося багато чого зазнати. Все, що я бачив за останні два тижні, переконало мене в тому, що в Білорусі абсолютно неадекватна система. Людей з акцій доставляють побитими.

Білоруське незалежне інформаційне агентство TUT.by відзначило, що неділя, 22 листопада, став 106-м днем ​​протестів проти Лукашенка.

Передісторія

23 вересня Олександр Лукашенко таємно провів церемонію «інавгурації». Після цього білоруська опозиція закликала до безстрокової акції непокори Лукашенку. Країни Балтії розширили санкційний список громадян Білорусі, причетних до фальсифікації виборів та придушення мирних протестів.

Chas News повідомляв, що у Білорусі затримали понад тисячу учасників «Маршу народовладдя».

Раніше ми писали, що засновника та редактора Telegram-каналу Nexta влада Білорусі звинуватила в організації масових заворушень

Білорус сім годин простояв на колінах і в кайданах біля посольства РБ в Києві