У Португалії відбулися президентські вибори, на яких переміг чинний президент країни Марселу Ребелу де Соза. Така інформація випливає з даних МВС республіки, передає Reuters.
Станом на 4:50 за київським часом, було підраховано 99,91% голосів. Де Соза набрав на цьому етапі 60,7%. На другому місці кандидат від Соціалістичної партії Ана Гомеш (12,9%), на третьому — лідер ультраправої партії «Досить!» (Chega) Андре Вентура.
Решта кандидатів набрали менше 5% голосів.
Про лідера виборчих перегонів
72-річний Ребелу де Соза від початку виступав явним фаворитом гонки. Чинний президент народився в 1948 році в Лісабоні, закінчив юридичний факультет Лісабонського університету, там же захистив докторську дисертацію. У 1974 році приєднався до Соціал-демократичної партії (СДП), з 1982 по 1983 рік обіймав посаду міністра у справах парламенту в уряді Франсишку Пінту Балсемау. У 1989 році боровся за посаду мера Лісабона.
З 1996 по 1999 рік чинний президент країни очолював СДП. Протягом тривалого періоду вів щотижневу аналітичну телепрограму. На виборах 2016 року отримав перемогу, отримавши 52% голосів виборців.
Про посаду президента Португалії
За конституцією Португалії функції президента досить широкі, проте часом зводяться до представницьких. Так, глава держави є верховним головнокомандувачем, призначає прем’єра, враховуючи результати виборів, за пропозицією уряду і з схвалення парламенту оголошує війну та укладає мир, оголошує режим НС.
Одним з ключових повноважень президента є його право розпустити Збори республіки (однопалатний парламент). Проте парламент має можливість відхилити більшістю голосів кандидатуру глави уряду, запропоновану президентом. Крім того, глава держави ратифікує міжнародні договори і за пропозицією уряду призначає послів.
Що сталося раніше
Перед виборами, у першій половині січня поточного року, президент Португалії де Соза заразився коронавірусом.
13 січня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з де Созою й попросив сприяння в наданні вакцин від COVID-19 в рамках ініціативи COVAX. Український політик тоді привітав колегу з початком головування Португалії в Раді Європейського Союзу та нагадав, що Україна розраховує на підтримку португальського головування в реалізації домовленостей 22-го Саміту Україна – ЄС. Де Соза відповів, що Україна та Португалія — це Європа і він підтримує євроінтеграційні прагнення нашої держави.
Португалія, яка стала головуючою державою у Раді ЄС, заявила про наміри провести саміт «Східного партнерства» у Брюсселі вже у лютому.