Маск виправдовує смертельну ДТП з авто Tesla — автопілот був вимкнений
Matt Dougherty

Система допомоги водієві (ADAS), тобто автопілот, не була активована у момент смертельної аварії за участю Tesla Model S 18 квітня, повідомив у Twitter глава компанії Ілон Маск.

Електромобіль Tesla Model S 2019 року випуску на вихідних врізався в дерево в Спрінгу, штат Техас. Двоє людей, що перебували в машині, загинули. За даними поліції, за кермом нікого не було.

«Дані, відновлені наразі, показують, що автопілот не був увімкнений, і цей автомобіль не мав функції повного самокерування. Більше того, стандартний автопілот вимагав би включення смуг руху (дорожної розмітки), яких на цій вулиці не було» — написав Маск.

Тобто функції Full Self-Driving Capability — варіанту автопілоту з розширеним пакетом можливостей, в тому числі реагуванням на сигнали світлофорів і дорожні знаки — у цій моделі авт зовсім не було.

Про аварію електромобіля

Аварія сталася в місті Спринг, штат Техас (недалеко від Х'юстона), ЗМІ повідомили про неї 18 квітня. Автомобіль Tesla Model S рухався поворотом, з'їхав з дороги й на великій швидкості врізалася в дерево. Після цього Tesla загорілася, пожежу гасили близько чотирьох годин. У результаті двоє людей (чоловіки 59 і 69 років) загинули. Одна жертва знаходилася на передньому пасажирському сидінні, друга — позаду.

«Попереднє розслідування поки що не завершено, але вказує на те, що за кермом автомобіля нікого не було. Ми впевнені в цьому на 99%», — констатував окружний поліцейський Марк Херман.

Сьогоднішні заяви глави Tesla прямо не суперечать попередніми висновками фахівців по реконструкції обставин ДТП. Ті, оглянувши місце аварії, зробили висновок, що загиблі не могли переміститися на пасажирські сидіння (ні від удару, ні самостійно) і під час зіткнення ніхто з них однозначно не сидів за кермом авто. Вони припустили, що водій міг активувати автопілот на вулиці з розміткою і автомобіль продовжив рухатися самостійно по ділянці без розмітки (так можна обійти обмеження).

У той же час заяви Маска суперечать заявам поліції: глава місцевого підрозділу розповідав, що за кілька хвилин до аварії очевидці чули, що власник автомобіля обіцяв показати іншому, як його автомобіль може їхати самостійно без людини за кермом.

У понеділок Національне управління з безпеки дорожнього руху (NHTSA) і Національна рада з безпеки на транспорті США (NTSB) розпочали розслідування аварії, повідомляє The Wall Street Journal.

NTSB планує у межах розслідування сконцентруватися на тому, як управлявся автомобіль, а також на причинах пожежі, яку вдалося загасити лише через декілька годин.

Представники Tesla неодноразово казали, що режим автопілота не є заміною водієві, й у разі використання функції необхідно стежити за дорогою й контролювати ситуацію. «Автопілот і функція повного самокерування мають використовуватися за постійної уваги водія, який тримає руки на кермі і готовий у будь-який момент взяти управління» — пише компанія на сайті.

Падіння акцій Tesla

Маск втратив мільярди доларів через зниження вартості акцій його компанії після новин про аварію. Про це свідчать дані Forbes Real-Time. За добу підприємець втратив $5,1 млрд, зараз його статок оцінюється в $174,6 млрд.

Він займає третю позицію в списку найбагатших людей планети.

Акції Tesla в ході торгів у понеділок, 19 квітня, втратили 3,4 %, на закритті торгів вони коштували $714, 63 за штуку.

У жовтні Маск обіцяв оновлення автопілота для автомобілів Tesla.

Тоді ж автопілот Tesla навчився проїжджати перехрестя на зелене світло.

Ілон Маск в офіційному поданні оголосив себе «Технокоролем», а фіндиректора — «Майстром монети»