404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Угорщина та Польща отримали в ЄС репутацію «порушників спокою»

Угорщина та Польща планують створити власний «інститут верховенства права», щоб дати відповідь на критику щодо занепаду демократичних норм у двох країнах, а також вказати на вади в системах своїх критиків.

Багато хто в ЄС бажає жорсткіших санкцій для країн, які порушують норми верховенства права, повідомляє британське видання The Guardian. Тривають дискусії щодо того, чи пов’язувати наступний семирічний бюджет із «механізмом верховенства права», згідно якого відмовлятимуть в отриманні деяких коштів тим, хто порушує його. І Угорщину, і Польщу в різній мірі звинувачують у порушенні незалежності судової влади, ерозії демократичних норм та нападах на свободу ЗМІ.

«Ми повинні показати Європі, що може існувати альтернативна інтерпретація», — сказала міністр юстиції Угорщини Джудіт Варга в інтерв'ю The Guardian. За її словами, Угорщина та Польща сподіваються залучити до цієї ініціативи інші країни регіону.

«Мета інституту — щоб нас не приймали за дурнів», — сказав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час оголошення про плани разом із польським колегою. За його словами, інститут «запобігатиме застосуванню подвійних стандартів до Польщі та Угорщини», аналізуючи ситуацію і в інших країнах.

«Ми вважаємо, що для кращого розуміння нам потрібно посилити свою позицію в багатьох важливих юридичних питаннях, які формують майбутнє Європи», сказала Варга.

Як Польща, так і Угорщина були піддані процедурам, передбаченим статтею 7 ЄС, і обидві країни зазнали різкої критики в недавньому звіті, який охоплював верховенство права у всіх 27 країнах. Угорських чиновників також регулярно звинувачують у корупції, коли офіс ЄС з питань боротьби з шахрайством вимагав повернення коштів через «шахрайство та можливу корупцію».

Критики Угорщини та Польщі у Брюсселі впадають у відчай через відсутність у ЄС механізмів для реального покарання за ці порушення та звинувачують два уряди у «знущанні над європейськими цінностями». Однак у Будапешті та Варшаві чиновники стверджують, що критика у їхній бік політизована і є просто розбіжностями щодо цінностей, а не реальними дебатами щодо верховенства права.

«Якщо поглянути на Центральну Європу, то тут формується дуже сильна консервативна політика. Ми поділяємо однаковий погляд на сімейну політику та те, що ми думаємо про певні ліберальні ідеології. Ми бачимо, що всі ці ідеології впливають на тлумачення одних і тих же прав», — сказала Варга.

Правляча партія Польщі протягом останнього року проводила стійку кампанію проти ЛГБТК+. А нещодавно Конституційний Суд країни прийняв рішення про майже повну заборону абортів — після того, як правляча партія «Право і справедливість» (PiS) укомплектувала суд лояльними до неї членами. Нещодавно Угорщина запровадила закон, який забороняє законодавчі зміни щодо гендеру, і прем'єр-міністр Віктор Орбан неодноразово висловлював свою підтримку гетеросексуальним шлюбам як улюбленому способу життя угорців.

«Країна з переважною підтримкою своїх громадян повинна мати право заявити, що основою нашого суспільства є сім'я, а сім'я за замовчуванням є шлюбом чоловіка та жінки», — сказала Варга.

Інститут верховенства права все ще перебуває на стадії планування, але Варга заявив, що його слід доопрацювати у першій половині наступного року та залучити «професорську мережу», яка співпрацюватиме щодо різних проектів.

Адам Боднар, польський омбудсмен з прав людини, який використовував свою позицію для критики скорочення демократії протягом останніх п’яти років правління PiS, сказав, що цей інститут — ще один ознака посиленої співпраці між країнами, яких у Брюсселі часто називають двома порушниками спокою. На ці дві країни тиснуть інші члени ЄС.

«Цілком природно, що вони вчаться одна в одної, застосовуючи всі ці практики — чинять тиск на органи влади ЄС та співпрацюють між собою», — сказав він.

Критики двох урядів заявляють, що інститут буде просто діяти як механізм відволікання уваги. «Він ґрунтується на одній із їх регулярних хитрощів, яке полягає у вибірковому використанні іноземних прикладів або порівняльного законодавства для відволікання та введення в оману, з метою призвести до узагальненого ватабутизму», — сказав Лоран Печ, професор права з Університету Міддлсексу.

Цей термін означає риторичну тактику, спрямовану на дискредитацію позиції опонента твердженням, що той сам не діє відповідно до своєї позиції. При цьому первісні аргументи опонента не спростовуються і їх хибність не доводиться.

Остаточна угода щодо семирічного бюджету та пакету відшкодування ЄС на суму €1,7 млрд. була готова ​​після рішення про те, як діятиме санкція, що стосується верховенства права. У липні лідери блоку домовились, що повинен існувати механізм, який потенційно може обмежити фінансування країн, які «підривають демократичні норми».

Але нинішня пропозиція Німеччини, яка головує в ЄС, про дозвіл на призупинення виплат засмутила Польщу та Угорщину через занадто суворі вимоги. Що стосується обговорень бюджету, то принцип ЄС, згідно з яким рішення повинні прийматися одноголосно, означає, що Польща та Угорщина можуть блокувати будь-які заходи, які їм не подобаються.

«Червона лінія полягає у тому, що верховенство права не повинно змішуватися з будь-якими бюджетними умовами. Ми можемо поговорити про це на іншому етапі з керівниками держав», — сказав Варга.

Найближчими тижнями ЄС повернеться до дискусій щодо наступного бюджету блоку. Обидві країни — «порушниці спокою» погрожують застосувати своє вето, якщо це необхідно, щоб зупинити включення механізму верховенства права.

Тим часом механізм зазнав жорсткої критики з боку Нідерландів, Фінляндії, Швеції та Данії за те, що він надто слабкий.

Цього тижня в Брюсселі відбуваються переговори між державами-членами та членами Європарламенту, яким потрібно буде проголосувати за остаточний бюджет та положення про верховенство права. Затримка ратифікації бюджету та нових правил національним та європейським парламентами загрожує несвоєчасною виплатою мільярдів євро на програми ЄС.

 

Україна заборонила в'їзд двом угорським високопосадовцям через втручання у наші вибори