Україна розраховує, що НАТО транспортуватиме війська біля окупованого Криму
Getty Images

 Україна сподівається на підтримку НАТО у моніторингу повітряної ситуації вздовж кордону з Росією.

Уряд нашої держави запропонував використовувати для повітряних операцій НАТО повітряний простір у Сімферопольському районі польотної інформації (РПІ). Це повітряний простір над суверенною територією України та над відкритими водами Чорного моря, де відповідальність за обслуговування повітряного руху делеговано Україні міжнародними договорами.

Про це повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій під час переговорів із заступником Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Патріком Тернером 10 лютого.

Як повідомляє Мінінфраструктури на сайті та на Facebook, зустріч відбулася під час робочого візиту урядової делегації на чолі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем до Брюсселя.

Пресслужба пише, що Україна дотримується курсу на інтеграцію до євроатлантичних систем колективної безпеки.

Складовою інтеграції є участь України у Програмі НАТО з обміну даними про повітряний рух. Криклій нагадав, що важливо посилювати контроль цивільного повітряного руху та «реагувати на кризові ситуації в районі Чорного моря та зони АТО» (хоча нині офіційна назва військової операції України — ООС).

Беручи до уваги оновлений бюлетень EASA про безпеку польотів в Сімферопольському РПІ та скасування обмежень Федерального управління цивільної авіації США на польоти в Сімферопольському РПІ, ми пропонуємо використовувати цю частину повітряного простору для повітряних операцій НАТО з транспортування військ, обладнання, вантажів тощо

Міністр сподівається, що НАТО підтримає Україну у моніторингу повітряної ситуації вздовж кордону з Росією.

Політики обговорили участь Міністерства інфраструктури у процесі підготовки проведення спільних навчань Україна-НАТО в Чорному морі «Coherent Resilience 2021», а також створення в Україні національної системи стійкості.

Передісторія

У жовтні 2020 року влада США дозволила своїм літакам літати над Чорним морем поблизу анексованого Криму. Для пасажирської авіації США відкрилася вся центральна і східна частина Чорного моря, де пролягають важливі маршрути з Азії в Європу.

Утім, це не означає, що влада США визнала права Росії регулювати повітряний рух над Кримом. Швидше, навпаки — підтвердила повноваження українських диспетчерів, які керують цим аеронавігаційним районом з Одеси, повідомляє ВВС.

Сімферопольський район польотної інформації (РПІ) — це аеронавігаційна зона, яка охоплює Херсонську область, Кримський півострів і всю центральну частину Чорного моря. Диспетчерський центр, який обслуговував Сімферопольський РПІ, до анексії розташовувався у будівлі аеропорту Сімферополя.

Під час операції по анексії Кримського півострова у 2014 році Росія серед перших взяла під контроль той аеропорт. Україна оголосила про закриття всіх кримських аеропортів і регіонального центру РПІ в Сімферополі.

Управління РПІ взяли на себе диспетчери українських центрів у Одесі та Дніпрі. Але незабаром Сімферопольська диспетчерська служба запрацювала знову — Росія відкрила її, запросивши на роботу диспетчерів з колишньої української служби.

Російські та українські диспетчери якийсь час намагалися контролювати РПІ кожен зі свого боку, але поступово ситуація заспокоїлася. До Криму літають тепер тільки російські авіакомпанії, а польотами над півостровом керують російські диспетчери у Сімферополі.

Міжнародні траси, які проходять над Чорним морем, перебувають де-факто в руках українських диспетчерів з Одеси.

Така ситуація існує вже кілька років, але досі літати над Чорним морем поблизу Кримського півострова мало хто наважувався. Авіакомпанії та національні авіаційні агентства побоювалися, що через високу мілітаризацію Криму ризик помилки ідентифікації повітряного судна занадто великий.

Україна оголосила повітряний простір над Кримом закритим. Але рішення американської влади дещо змінило цю ситуацію.

В Брюсселі вже відбулися зустрічі представників КМУ із керівництвом Європейського Союзу та НАТО. Прем'єр-міністр Шмигаль обговорив з головою Європейської Ради Шарлем Мішелем та з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом важливі питання.

Урядовці України 11 лютого візьмуть участь у сьомому засіданні Ради асоціації Україна-ЄС в Брюсселі.

НАТО нам допоможе. Альянс виділить Україні €500 тис. на боротьбу з COVID-19