Уряд оприлюднив текст меморандуму, який підписали зі США

Уряд опублікував текст меморандуму про економічне партнерство з США, який закладає основу для майбутньої угоди про корисні копалини. 

Текст опублікували на сайті Кабінету Міністрів.

У документі зазначено, що США надали значну фінансову та матеріальну підтримку Україні від початку повномасштабного російського вторгнення. Тепер же Штати прагнуть інвестувати разом з Україною у вільну, суверенну та безпечну Україну, створивши фонд інвестицій у відбудову як частину економічного партнерства.

У тексті також йдеться про внесок України у зміцнення міжнародного миру та безпеки шляхом добровільної відмови від третього за величиною у світі арсеналу ядерної зброї, а також її намір уникати конфліктів під час розробки угоди з її зобов’язаннями у рамках процесу вступу до Європейського Союзу або іншими зобов’язаннями.

Тепер прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повинен приїхати до Вашингтону протягом тижня (з 21 квітня 2025-го), аби зустрітися з міністром фінансів США Скоттом Бессентом і допомогти у завершенні підготовки фінального тексту угоди.

Звіт про хід роботи мають надати до 26 квітня 2025 року.

Метою меморандуму визначили оперативне завершення необхідних документів для фіналізації угоди та заснування фонду інвестицій у відбудову.

Угода зі США про корисні копалини

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що США виступили з пропозицією підписати нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів. За словами президента, йому невідомі поки деталі цієї нової угоди, але зазначив: згадок про передання американцям контролю над АЕС там немає.

Також нещодавно Зеленський казав, що умови в угоді про корисні копалини постійно змінюються.

Зеленський зауважив, що спершу юристи працювали «над однією угодою, потім над іншою, а зрештою домовилися про рамкову».

9 квітня Кабмін виділив 113 млн грн із резервного фонду держбюджету на консультаційні послуги для підготовки проєкту угоди про співпрацю зі США у сфері копалин.

З виділеної суми Мінекономіки отримає 59 млн грн, а Мінʼюст — 54 млн грн. Обидва міністерства до 15 квітня мають залучити фахових консультантів — експертів, які мають досвід співпраці з українським урядом у сфері державного боргу, зовнішніх запозичень, а також юристів із міжнародних юрфірм для допомоги в підготовці переговорів щодо укладення угоди.

16 квітня США пом’якшили вимоги до України стосовно повернення грошової допомоги у межах угоди про надра.

Після раунду переговорів у Вашингтоні Адміністрація президента Дональда Трампа зменшила оцінку обсягу допомоги, наданої Києву з початку повномасштабного вторгнення рф, з $300 млрд до приблизно $100 млрд. Сама Україна говорила про понад $90 млрд.

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна загалом отримала від США допомоги на $100 млрд.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Чого чекати від ворога на Великдень 2025: від провокацій до масованого удару