У вівторок, 11 січня Верховна Рада підтримала правку про закупівлю у Болгарії реакторів російського виробництва для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС. Низка депутатів розкритикували рішення і хочуть його заблокувати.
Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк, Олексій Гончаренко та Ірина Геращенко.
«Влада дала старт «Великому атомному крадівництву» і витраті 1 млрд доларів на російський реактор […] Що добре (якщо так можна сказати в цій ситуації) це дозвіл тільки на купівлю, а не початок будівництва», — написав Железняк.
Гончаренко заявив, що «Європейська Солідарність» подаватиме «блокуючі постанови» і назвав цей законопроєкт «просто шахрайським».
Депутатка Інна Совсун наголосила, що Верховна Рада ще не давала «Енергоатому» дозвіл на добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС: «А не давала, бо команда Галущенка, що складається з фігурантів корупційних скандалів, навіть приблизно не знає, скільки коштує спорудження ХАЕС, і де взяти на це щастя гроші».
Добудова блоків Хмельницької АЕС: що відомо
Міненерго та «Енергоатом» ініціювали будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. У квітні 2024 року уряд все ж схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС. Документ передали на розгляд парламенту, але там його кілька разів провалили.
Однак на початку лютого 2025 року рішення закупити російські атомні реактори підтримав особисто президент Володимир Зеленський. Так, своєю заявою він фактично дав «зелене світло» нардепам на голосування законопроєкту №11392.
Деякі депутати та енергетичні експерти давно виступають проти добудови ХАЕС, вважаючи це марним витрачанням мільярдів гривень. Вони кажуть про можливі корупційні ризики та недоцільність використання російських реакторів, які Болгарія свого часу отримала від рф.
Натомість Міністерство енергетики наполягає, що нові атомні блоки необхідні через дефіцит електроенергії та загрозу руйнування електростанцій росією. В уряді також зазначають, що значна частина обладнання була вироблена в Україні.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.