Вибори президента США — битва за ключові штати
Voice of America

У США 3 листопада голосували за президента, Палату представників і Сенат країни. За пост президента США змагаються республіканець Дональд Трамп і демократ Джо Байден.

Вранці в середу голосування завершилося. О 8 ранку за київським часом закрилася остання виборча дільниця в селищі Ад'як на Алеутських островах, в найзахіднішому населеному пункті США з населенням близько 300 осіб.

Американці обирали президента і віцепрезидента, 35 сенаторів, 435 членів Палати представників, 13 губернаторів штатів і територій, а також представників місцевих органів влади.

До ранку 4 листопада (за американським часом) ситуація з переможцем президентських виборів в США так остаточно і не прояснилася. Протягом дня і ближче до вечора за київським часом лідером перегонів став Джо Байден. 227 голосів виборників за Байдена, 213 — за Трампа. Необхідний мінімум для обрання — 270 голосів вибірників.

З перемогою у штаті Вісконсин кандидат від демократів може перемогти на виборах, просто тримаючи свої позиції в Неваді та Мічигані, вважає видання The Guardian.

Якби Байден виграв і в Неваді, і в Мічигані після тріумфу у Вісконсині, його голоси від виборщиків склали б 270 — точну кількість, необхідна для опанування Білого дому.

День голосування у Сполучених Штатах традиційно припадає на вівторок. Однак через пандемію рекордні 95 млн американців проголосували достроково.

Байден став кандидатом у президенти, який отримав найбільшу кількість голосів на виборах в США за всю історію. Трамп — на третій сходинці. Причина — надзвичайно висока явка.

Як працює виборча система США і хто такі «виборники»

У більшості штатів виборці голосують за одного з кандидатів, а всі голоси колегії вибірників отримує той, хто отримав просту більшість голосів виборців. Тобто якщо один кандидат отримав 49% голосів, а інший — 51%, то другий отримує всі голоси вибірників від штату і стає переможцем. І це незалежно від того, наскільки малий розрив між ними (він може досягати й десятих часток відсотка).

Більш диференційована система діє в двох штатах — Мен і Небраска. Вони поділені на виборчі округи (два в Мені і три в Небрасці), і голоси колегії вибірників розподіляються залежно від результатів по кожному округу.

Методика підрахунку

Складнощів у визначення переможця додає й методика підрахунку голосів в кожному штаті. Бюлетені, надіслані поштою в останній день, тобто 3 листопада 2020 року, в багатьох штатах рахують пізніше, ніж голоси, подані особисто. Це особливо важливо для нинішніх виборів: Дональд Трамп закликав своїх прихильників голосувати тільки особисто, а дуже велика кількість прихильників Джо Байдена проголосували поштою через епідемію COVID-19.

Трамп, як повідомляє УНН, мав перевагу в день голосування, але потім у багатьох штатах після підрахунку «поштових» бюлетенів сталося «зрушення» на користь кандидата від демократів. Це змусило Трампа і його союзників скаржитися на ці «дивацтва», натякаючи на нібито фальсифікацію голосів поштою.

До речі, після його твіту адміністрація Twitter позначила пост Трампа як «спірний контент, який може вводити в оману».

Штати на обох океанських узбережжях США проголосували за кандидата від демократів, тобто Джо Байдена, а штати усередині і на півдні країни — за Трампа. Але ні Байден, ні Трамп не змогли до ранку середи набрати достатньої кількості голосів.

Три голоси вибірників від Аляски, де поки не підрахована навіть половина голосів виборців, як прогнозують ЗМІ, відійдуть Трампу.

«Спірні» штати, або «місця битви»

У кількох «спірних» штатах, які визначатимуть переможця гонки, підрахунок голосів продовжився протягом середи, повідомляє УП.

На даний момент лідер гонки — Джо Байден, який, ймовірно, переможе, але не так впевнено, як передбачали опитування громадської думки. Станом на ранок 4 листопада існує цілком реальна ймовірність, що Байден переможе з перевагою всього в два голоси вибірників. В такому випадку вирішальний голос буде від виборщиків з Другого виборчого округу Небраски — міста Омаха та околиць.

Battleground States (штати битви), які вирішать підсумок виборів

  • Вісконсин, 10 голосів виборників. Штаб Дональда Трампа вимагатиме перерахунку голосів в ключовому штаті Вісконсин, де з невеликою перевагою лідирує Байден. Спочатку в штаті лідирував Трамп. Потім надійшли дані про голосування поштою в найбільших містах штату — Мілуокі і Грін Бей — і вперед вранці вийшов Байден. ЗМІ очікують, що «поштові» бюлетені (це близько 5% всіх голосів), які залишилися, будуть також в основному подані за кандидата від демократів. Шанс на перемогу в штаті у Трампа дуже малий.Це другий штат, в якому республіканці поступилися демократам, після Арізони рано вранці. (Байден також переважив у голосуванні з другого округу штату Небраска.)
  • Невада, 6 голосів вибірників. Підрахунок голосів, поданих поштою в день голосування, продовжиться до четверга. Байден вранці середи мав перевагу в долі відсотка (за рахунок голосів жителів найбільших міст — Лас-Вегаса і Ріно). Існує ймовірність, що значна частина «пізніх поштових» бюлетенів була подана за Трампа, так що перемога Байдену поки не гарантована. Однак велика частина непідрахованих бюлетенів припадає на Лас-Вегас, де Байден має перевагу. Очікується, що завтра вранці штат Невада надасть інформацію про підрахунок голосів.
  • Арізона, 11 голосів вибірників. Вранці, 4 листопада, впевнено (з перевагою майже в 4%) лідирував Байден. Лідерство може скоротитися: вже підраховані практично всі голоси в Тусоні, де Байден мав велику перевагу. Ще не пораховані голоси з інших округів, й вони цілком можуть бути подані за суперника. Однак поразка Байдена малоймовірна: підраховано вже 86% голосів. Процес завершиться в середу, 4 листопада, за місцевим часом.
  • Мічиган, 16 голосів вибірників. Трамп лідирував в штаті всю ніч, поки не почали надходити «поштові» бюлетені з округу Вейн, де знаходиться найбільше місто Детройт. 150 тисяч детройтських голосів, які надійшли вранці, вивели Байдена вперед. Результат очікується вночі з середи на четвер.У Мічигані продовжують підраховувати бюлетені, хоча передвиборча кампанія Дональда Трампа заявила, що подала позов про «припинення підрахунку» в штаті. «Кампанія президента Трампа не мала значущого доступу до численних місць для підрахунку голосів, щоб спостерігати за відкриттям бюлетенів та процесом підрахунку голосів», — йдеться у заяві керівника кампанії Білла Степієна.
  • Північна Кароліна, 15 голосів вибірників. Трамп лідирує після підрахунку 95% голосів, але лідерство це вкрай невелике — всього 0,4%. Штат ще довго буде підраховувати «поштові» бюлетені — остаточні результати очікуються майже через тиждень. Перемога Трампу зовсім не гарантована: ще не підрахована значна частина бюлетенів з найбільших міст штату Ролі і Шарлотт, а в обох містах Байден лідирує з великим відривом (25-35%).
  • Джорджія, 16 голосів вибірників. До ранку 4 листопада залишилося підрахувати близько 8% голосів, Трамп впевнено лідирує. Однак розрив скорочується, у міру того як підраховують бюлетені, що надійшли поштою з найбільшого міста штату — Атланти і її передмість. Бюлетені з інших округів, які в основному голосували за Трампа, вже підраховані. Бюлетені в Атланті збираються дорахувати до кінця дня.
  • Пенсільванія, 20 голосів вибірників. До початку виборів штат вважався головним «полем битви». Байден був фаворитом по більшості опитувань, але після підрахунку 76% голосів Трамп впевнено лідирував (випереджав Байдена більш ніж на 10%), але його лідерство скорочувалося у міру надходження «поштових» бюлетенів з Філадельфії і Піттсбурга.
  • Другий виборчий округ штату Мен, один вибірник. Джо Байден виграв три з чотирьох голосів, які дає штат, який використовує «роздільне голосування» вибірників. Четвертий визначають виборці другого округу, який розташований на півночі штату. Трамп там лідирував вранці в середу. Передбачити, хто виграє цей єдиний голос, поки неможливо; якщо ніхто з кандидатів не отримає 50% голосів виборців округу, буде застосована складна система «рейтингового голосування». Голоси, подані за незалежних кандидатів, перерозподіляться між двома переможцями гонки. Скільки все ці підрахунки можуть продовжитися, прогнозувати неможливо.

Реакція країн світу і власників соцмереж

В МЗС Німеччини зазначили, що коментувати результати виборів у США поки «передчасно» та висловили впевненість, що Штати гідно впораються з усіма викликами.

Байден має високі шанси перемогти у Пенсільванії, ключовому штаті, де підрахунок голосів ще триває, і таким чином виграти вибори президента США. Ключове значення тут маю непідраховані поштові бюлетені.

Зі зміною кольорів на виборчій карті США змінюються заяви друзів Трампа. Уряд Угорщини, який агітував за кандидата-республіканця, вже не вірить в його перемогу.

Компанія Facebook заявила, що реагує на завчасну заяву Дональда Трампа про його перемогу на виборах. Про це речник компанії сказав у коментарі NBC News. «Коли президент Трамп почав робити завчасні заяви про свою перемогу, ми запустили сповіщення, які з'являються вгорі стрічки у Facebook та Instagram, щоби всі знали, що підрахунок голосів ще триває і переможець поки що не визначений», — заявили у компанії.

Прем’єр Словенії Янез Янша поспішив привітати Трампа з перемогою. Він публічно підтримав чинного президента ще перед виборами.

Євросоюз очікує результатів виборів в США і висловлює готовність будувати міцне трансатлантичне партнерство.

«Американський народ висловився. Поки ми чекаємо результатів виборів, ЄС як і раніше готовий продовжувати будувати міцне трансатлантичне партнерство, засноване на наших спільних цінностях та історії», — написав у Twitter глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

Новації виборів-2020

Республіканка Марджорі Тейлор Грін, відома тим, що має конспіративні та правоконсервативні погляди, виграла вибори в Палату представників у штат Джорджія. Вона підтримує ідею QAnon, послідовники якої вірять, що Трамп веде таємну війну.

Американці обирають не тільки президента, в деяких штатах проходять вибори на місцевому рівні. Є несподівані результати. Штат Делавер обрав першого в історії США сенатора, який відкрито є трансгендером. Сенатором штату обрано Сару Макбрайд, яка також стане найбільш високопоставленим трансгендером на виборній посаді в Америці.

Улюблений телеканал Трампа FOX News оприлюднив опитування, проведене разом із Associated Press, що дало сенсаційні результати: 63% американців вважають, що країна рухається не туди, і песимістичні щодо власного майбутнього. Цікавими є результати попереднього екзитполу про те, чим керуються виборці, обираючи кандидата. Виявилось, що проблеми економіки, а не COVID-19, найбільше визначали вибір американців.

Мер Х'юстона, найбільшого міста штату Техас, приїхав на вибори як істинно техаський мачо – на кінній кареті і у супроводі ковбоїв.

Біля Білого дому у Вашингтоні невідомі поранили чотирьох осіб

Як передає Укрінформ, про це повідомляє NBC Washington з посиланням на місцеву поліцію. За попередніми даними, поранені троє чоловіків та жінка. ЗМІ повідомляють, що потерпілі можуть належати до правої організації Proud Boys. Потерпілі стверджували, що нападники є учасниками акцій протесту Black Lives Matter.

Поліція розшукує трьох підозрюваних — двох чоловіків та жінку.

Тим часом навколо Білого дому напередодні президентських виборів споруджено додаткові огорожі.

Деякі міста США, за досвідом недавніх протестів, готувалися до насильства і грабунків у день голосування. Але наразі ситуація спокійна. Новини про серйозні загрози не надходять з жодних куточків країни.

Довідка

У США голоси рахуються за допомогою механізму виборників.

Кожен штат має свою квоту виборників, яка дорівнює кількості членів обох палат Конгресу від даного штату. Саме члени колегії зрештою обирають нового президента США.

Chas News повідомляв, що передвиборчий сайт Трампа «хакнули» невідомі. 

Раніше ми писали, що Трамп і Байден провели останні дебати.

Вибори президента США. Підрахунки тривають, переможця спрогнозувати важко (iнфографіка, оновлюється)