11 лютого відбулося засідання Ради Безпеки ООН, скликане РФ з нагоди річниці «Мінська-2». Там Москва хотіла засудити Київ, але натомість декілька країн звинуватили Путіна у підтримці війни на Донбасі.
Під час засідання Радбезі США та їхні європейські союзники виступили зі звинуваченнями проти РФ у розпалюванні конфлікту на Донбасі, повідомляє DW.
Нова адміністрація США вперше оприлюднила відкриту заяву про ситуацію на Донбасі. Штати констатували, що Росія окупувала українські території і спричинила загибель більш ніж 12 тис. людей, передає УНН.
Про це на засіданні сказав представник нової адміністрації США, політичний координатор Місії Штатів при ООН Родні Гантер.
Дипломат констатував, що у 2014 році Росія окупувала Крим і привела до виникнення конфлікту в Донбаському регіоні. США вважають, що РФ підриває прогрес, дипломатичні переговори і при цьому навчає, озброює, фінансує і керує своїми маріонетками на підтримку так званої влади на місцях.
«З 2014 року дії Росії на Сході України привели до загибелі більш ніж 12 тис. громадян. 1,5 млн українців були змушені покинути свої будинки, і при цьому 3,4 млн потребує гумдопомоги. Росія продовжує свою роботу по дестабілізації України, підриву суверенітету України», — сказав Гантер.
Він зазначив, що Росія останній рік й надалі заперечує, що вона контролює конфлікт на сході України і «помилково виставляє себе посередником у конфлікті, хоча насправді є підбурювачем його».
Дипломат констатував, що РФ перешкоджає роботі Тристоронньої контактної групи як безпосередньо, так і опосередковано. Росія також затягує відкриття нових КПП і заблокувала обмін утриманими. Президент РФ Володимир Путін відмовився затвердити угоду щодо припинення вогню і інші заходи, запропоновані ТКГ в липні 2020 рокк.
Політик підкреслив, що США ніколи не визнає анексію Криму і не знімуть санкції, поки РФ не змінить свого курсу.
Росії закинули розпалювання конфлікту
У спільній заяві на Радбезі ООН сім європейських країн засудили «дестабілізацію у деяких районах Донецької та Луганської областей» і знову закликали Росію «негайно припинити підживлювати конфлікт», підтримуючи сепаратистів.
Ці країни — Німеччина, Франція, Естонія, Ірландія, Норвегія, Бельгія і Великобританія.
Російська Федерація хотіла «відзначити» шосту річницю підписання других мінських угод у лютому 2015 року. Посол РФ в ООН Василь Небензя використав цей привід, аби звинуватити Україну у невиконанні угод.
За словами Небензі, «з початку застосування Києвом сили у 2014 році та обстрілів житлових районів українською армією, що продовжуються й сьогодні, народ Донбасу не відчуває жодного зв'язку з Україною», цитує слова посла РФ інформаційне агентство AP.
Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця обурився на Facebook через заяви Небензі на Радбезі про те, що наша країна нібито окупувала сама себе, а Франція та Німеччина стали її поплічниками.
Його німецький колега Крістоф Хойсген, який брав участь у мінських переговорах, заявив, що російський посол чомусь не згадав про те, що Москва не виводить важке озброєння згідно з домовленостями.
«До сьогоднішнього дня російське важке озброєння не виводилося з лінії управління та контролю всупереч Мінським домовленостям», — сказав Хойсген. Він також заявив, що не маючи доступу до кордону між Україною та Росією, моніторингова місія ОБСЄ в регіоні «не може виконувати свою роботу». «Тому Росія може день за днем переправляти солдатів та озброєння в Луганськ та Донецьк», — сказав він.
Посол Франції в ООН Ніколя де Рів'єр назвав заяви Росії проти Франції та Німеччини «необґрунтованими», повідомляє Euractiv.
На Радбезі виступив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук і розповів, як саме України виконує свою частину домовленостей про врегулювання ситуації на Донбасі.
При цьому він констатував, що Росія не відповіла взаємністю на ці кроки. «Навпаки, в січні — лютому 2021 року кількість порушень режиму припинення вогню з боку російських незаконних збройних формувань значно зросла, що призвело до нових бойових втрат серед українських військовослужбовців», — уточнив Кравчук.
Частина членів Ради безпеки ООН вказала на те, що саме РФ не виконує Мінських домовленостей і комплексу заходів. Про це Кравчук сказав у ефірі «Україна 24».
«Одні говорили нейтральні речі, але частина говорила дуже конкретні речі, що саме Росія не виконує Мінських домовленостей і комплексу заходів», — сказав політик.
Заступниця генерального секретаря ООН з політичних питань Розмарі Дікарло під час засідання зазначила, що в останні місяці кількість «безпекових інцидентів» у деяких гарячих точках конфлікту збільшилася.
That the ceasefire in eastern #Ukraine has largely held and discussions continue is no substitute for meaningful progress on a durable solution. Deeply concerned by recent rise in security incidents. This dangerous trend needs to be quickly reversed. https://t.co/tWUBAtK6Zz pic.twitter.com/6dKfvKM6hD
— Rosemary A. DiCarlo (@DicarloRosemary) February 11, 2021
За словами Дікарло, перемир'я, досягнуте у липні 2020 року в рамках засідання ТКГ, «здебільшого діяло». Утім, додала вона, це не є причиною для самозаспокоєння та замінником прогресу в переговорах. «Ризик відкочування назад є реальним, якщо переговори опиняться у глухому куті» — попередила заступниця генсека ООН.
Радіоактивна вода на Донбасі
Окупаційна влада на Донбасі не відкачує воду з радіоактивної порожнини, яка утворилася після ядерного вибуху на території шахти «Юнком».
Про це сказав Кравчук під час засідання Радбезу ООН.
Політик сказав, що після вибуху в шахті утворилася радіоактивна порожнина, з якої постійно потрібно відкачували воду, аби радіоактивні речовини не потрапляли на поверхню і в грунтові води.
«Майже три роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачування підземних вод, і радіація вже проникає в горизонти питної води», — сказав Кравчук.
За словами Кравчука, внаслідок російської агресії МАГАТЕ з 2014 року не в змозі перевіряти місця на окупованих територіях, де є ядерні матеріали.
Він додав, що Україна досі ми не отримала відповіді російської сторони на запит.
Передісторія
Навесні 2018 року стало відомо, що бойовики наказали відключити обладнання в радіоактивній шахті «Юнком» в місті Бунге.
На той момент глава Мінекології та природних ресурсів України Остап Семерак заявив, що можливе затоплення бойовиками шахти «Юнком» на Донбасі становить серйозну загрозу для екологічної безпеки й загрожує отруєнням питної води не тільки для України, а й сусідніх країн.
Ще в 2018 році ЗМІ повідомляли, що через те, що вода не відкачується, просідання ґрунту в деяких місцях біля шахти досягає 20-25 см.
Зеленський вимагає дотримуватися Мінських домовленостей, аби завершити війну на Донбасі
Президент України Володимир Зеленський вважає, що для встановлення миру на Донбасі виконання Мінських домовленостей має здійснюватися всіма сторонами за чітким графіком та у конкретні строки. Як повідомили в Офісі глави держави, про це він говорив під час робочої поїздки на Донеччину.
Політик нагадав, що згідно з домовленостями, 27 липня 2020 року був оголошений режим тиші, проте ворог продовжує обстрілювати позиції українських військових.
Втрати від окупації ОРДЛО
Віцепрем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков каже, що втрати від окупації територій в Донецькій і Луганській областях на даний момент склали 375 млрд грн без урахування вартості знаходяться там активів.
Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», Резніков сказав під час обговорення проекту Національної економічної стратегії — 2030 на тему реінтеграції: «за розрахунками Центру економічних стратегій, втрати тільки в Донецькій і Луганській областях становлять 375 млрд грн, і це без урахування вартості активів, які сьогодні знаходяться на окупованих територіях».
Політик процитував оцінки Віденського міжнародного інституту, що витрати на відновлення Донецької і Луганської областей становитимуть більш ніж $21 млрд.
Залізниця та поновлення авіасполучення: деталі урядової стратегії щодо Донбасу
Резніков сказав, що Україна має розробити спеціальний режим інвестиційної та підприємницької діяльності на Донбасі, який почне функціонувати не пізніше 1 січня 2022 року. У межах стратегії для Донбасу уряд планує заходи щодо транспортного сполучення, передає УНН.
Зі слів віцепрем’єра, на сьогодні є чотири шляхи, як залучити фінансування для відновлення економічного життя в регіоні — це фінансування з Державного бюджету, донорська допомога, отримання нових позик і кредитів, або це створення привабливого клімату для інвестицій.
«Як мінімум, через три роки буде побудована нова залізниця у Луганській області, через п’ять років буде повністю ревіталізовано систему водопостачання у Донецької області та мешканці будуть мати доступ до чистої питної води, буде створено систему зрощування, європейські країни переведуть виробництво зі сходу Євразійського континенту на схід України», — повідомив політик.
Окрім того, Резніков обіцяє через два роки створити повноцінний агрокластер, поновити авіасполучення. У кожного ОТГ та міста буде розроблено і впроваджено свій стратегічний план розвитку територій.
23 грудня 2020 року Кабінет міністрів підтримав концепцію економічного розвитку Донецької і Луганської областей. Йдеться саме про підконтрольну уряду територію України. За оцінкою різних експертів, на відновлення цієї території знадобиться близько $20 млрд.
Як ми писали раніше, МЗС нашої країни зазначило, що Україна ставиться «спокійно» до ініційованого російською стороною засідання Радбезу ООН щодо виконання Мінських угод.
Раніше, в лютому 2020 року, Росія також скликала Радбез щодо виконання Мінських угод. За його підсумками п'ять країн ЄС виступили з заявою на підтримку України