З 1 вересня ПЦУ переходить на новий календар: що зміниться

1 вересня, з початком церковного новоліття, Православна Церква України переходить на новоюліанський календар. Відповідне рішення 24 травня ухвалив Помісний собор.

У церкві нагадують, що відзавтра дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам՚яті святих змістяться будуть відзначатися на 13 днів раніше). Наприклад:

  • 8 (а не 21) вересня відзначатимемо свято Різдва Пресвятої Богородиці,
  • 14 (а не 27) вересня – Воздвиження Хреста Господнього,
  • 1 (а не 14) жовтня відзначатимемо Покрова Пресвятої Богородиці.
  • З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст, а Різдво Христове святкуватимемо 25 грудня.

В наступному році Петрів піст не буде загальним, бо Свята П’ятдесятниця буде святкуватися 23 червня, а день святих першоверховних апостолів Петра і Павла – вже 29 червня. Отже не існуватиме визначеного періоду посту, який мав би розпочатися за тиждень після дня Святої Трійці. Але для тих, хто бажає поститися за прикладом розвʼязання цього питання в інших Помісних Церквах може бути взятим для посту період після свята святих апостолів Петра і Павла – з 1 по 5 липня.

Великий піст триватиме з 18 березня по 4 травня. Пасха у 2024 році припадає на 5 травня. Ця дата є спільною і для тих, хто дотримується юліанського, і для тих, хто живе за новоюліанським календарем. Відповідно календарна традиція обчислення Пасхалії є загальною для всіх Помісних Православних Церков.

Водночас Помісний Собор зберіг за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий (юліанський) календар.

 

Нагадаємо, Chas News розповідав, чим відрізняються юліанський, новоюліанський і григоріанський календарі та чому взагалі постало це питання.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Церковний календар на вересень 2023 року: головні свята