404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Змагання законопроєктів про тероборону. Їх уже два
investigator.org.ua

Законопроєкт Президента України Володимира Зеленського про територіальну оборону робоча група обіцяє подати до Верховної Ради до 29 грудня .

Існує й «альтернативний» законопроєкт нардепа Андрія Шараськіна, зареєстрований у Верховній Раді 16 грудня. Проєкт закону №4504 «Про територіальну оборону України» доступний тут.

Обидва проєкти передбачають створення добровольчих підрозділів Військової територіальної оборони.

Однак автори «президентського» варіанту висловлюють критику у бік варіанту Шараськіна.

Позаштатний радник глави Офісу президента з питань стратегічних комунікацій в сфері національної безпеки і оборони Олексій Арестович вважає,що в «альтернативному» проєкті не враховані деякі ризики і це заважає прийняттю документа на законодавчому рівні, повідомляє УНН.

Між депутатським та президентським законопроектами є декілька принципових розбіжностей. Зокрема, в питаннях урахування ризиків та небезпек, які можуть виникнути після прийняття на вищому законодавчому рівні деяких положень закону

Арестович відзначив, що альтернативний законопроєкт про тероборону Шараскіна має декілька болючих ключових питань, які викликають багато дискусій. Зокрема, це зберігання зброї вдома, порядок підпорядкування та порядок фінансування тероборони та ін. На думку радника Єрмака, депутатський законопроєкт містить в собі «високі ризики сепаратизму».

Експерт зазначив, що законопроєкт Шараськіна передбачає дозвіл головам ОДА вводити окремий правовий режим на території області — «адміністративно-поліцейський». Арестович розкритикував це положення: «Такого режиму немає в законодавстві України. Це означає, що ми даємо окремим головам ОДА, в ситуації військової загрози, право вводити окремий правовий режим в області. Це підстави для сепаратизму. І таких пунктів дуже багато».

Позаштатний радник Єрмака додав, що найкращі пропозиції альтернативного документу «перекочували» в «президентський» законопроєкт. Він вважає, що у варіанті президента є науково-експертний підхід, а в альтернативному він «не до кінця врахований».

Добровольчі підрозділи перебачені в обох законопроєктах. У «президентському» варіанті прописане їхнє створення за єдиним задумом, єдиним планом навчання та з підпорядкованням військовому командуванню.

«Вони будуть комплектуватися, навчатися й застосовуватися під військовим командуванням. Ми маємо використати добровольчий потенціал. Тому що ЗСУ — єдина інституція в державі, де співпадають на 100% інтереси держави й громадян», — наголосив радник Єрмака.

 

Арестович наголошує, що «президентський» законопроєкт не передбачає радикальних змін у системі територіальної оборони. «Система територіальної оборони в Україні є й вона працює. Там дуже багато питань. Від створення навчальних центрів до залучення добровольчих підрозділів», — оголосив експерт.

УНН і Укрінформ повідомляють, що законопроєкт Зеленського про тероборону передадуть до Верховної Ради до 29 грудня. Зокрема, це підтвердив перший заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Михайло Коваль.

«Президентом визначено термін до 29 грудня 2020 року — проєкти законів повинні бути подані в Верховну Раду України. У нашу міжвідомчу робочу групу увійшли фахівці всіх структур, і фактично ми два проєкти альтернативних винесли і два тижні тому представили президенту», — повідомив Коваль.

Він наголосив, що в «президентському» документі враховані всі загрози для країни, пропозиції альтернативних законопроєктів, а також реалії сьогодення.

Командувач військ територіальної оборони ЗСУ, генерал-майор Анатолій Баргилевич повідомив, що під час підготовки «президентського» законопроєкту фахівці вивчили досвід тероборони в Латвії, Литві, Естонії, Польщі, США, а також досвід України 2014 року, коли добровольці взяли на себе функцію тероборони.

За словами члена Ради волонтерів при Міноборони та радника командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Дениса Поданчука, автор проєкту розглядають два підходи: чи залишити тероборону у складі Сухопутних військ, чи зробити її окремим родом військ.

Окремою дискусійною проблемою залишається питання зберігання членами тероборони зброї дома.

Обидва законопроєкти передбачають таке зберігання. Але «президентський» законопроєкт уводить на це суворі обмеження, хоч і передбачає закупівлю довгоствольної нарізної (мисливської) зброї. Як сказав Арестович, її можна буде використовувати під час виконання завдань, після введення в дію плану територіальної оборони на місці.

Поданчук повідомив про думку робочої групи: «просто так» члени бойових підрозділів зброю вдома не зберігатимуть. Але вони можуть отримати таку можливість. Радник процитував відповідну статтю законопроєкту: «Для виконання визначених законодавством завдань тероборони членам бойових підрозділів добровольчих загонів територіальних громад у тій місцевості, де введено план тероборони, за окремими рішеннями головнокомандувача ЗСУ може надаватись право на зберігання індивідуальної зброї та боєприпасів до неї у місцях проживання».

Секретар РНБО Олексій Данілов також наголосив на необхідності створення в Україні потужної системи тероборони. Законопроєкт, розроблений на виконання рішення РНБО України від 7 травня 2019 року «Про заходи щодо зміцнення обороноздатності держави», уведеного в дію Указом Президента України, має бути ухвалений до кінця року.

Як ми писали раніше, у ЗСУ планують створити систему, за якої «кожен біля свого дому буде мінімально готовий захистити його», тоді можуть скасувати призов до армії.

У бюджеті на 2021 рік було зменшено суму фінансування безпеки й оборони, але Разумков обіцяє віднайти на них кошти