404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Б’ють не по паспорту. Пригадуємо політиків, які жили на декілька держав одразу
Getty Images

У партії «Голос» — черговий скандал. Цього разу голова партії народний депутат Кіра Рудик не змогла відповісти про наявність у неї американського паспорта. На пряме запитання ведучої шоу в ефірі «Україна 24», чи має Рудик американське громадянство, вона відповіла, що народилась в Україні та є українкою. Питання повторювали ще двічі, але відповіді глядачі так і не почули.

 
ЧИ Є У КІРИ РУДИК АМЕРИКАНСЬКЕ ГРОМАДЯНСТВО?

🤷‍♀️ Кіра Рудик уникла відповіді на питання про те, чи є у неї американське громадянство. 👉 Ще більше відео – на сайті #Україна24: https://bit.ly/33wonfU

Posted by Ukraine 24 on Monday, July 5, 2021

Згодом пресслужба партії «Голос» повідомила, що Рудик ніколи не мала громадянства інших держав. За 30 років незалежності України нас привчили, що питання громадянства є мало не інтимним наряду з інформацією про віросповідання чи сексуальну приналежність. Втім, давно не таємниця, що мешканці прикордонних, особливо західних, часто областей мають по два паспорти.

Подвійне чи потрійне громадянство не заборонене жодним нормативним документом в Україні. Обмеження стосуються лише громадян, що претендують на виборні посади чи роботу на державній службі. Але навіть у цьому разі про свій «ще один паспорт» треба повідомити особисто, державні механізми перевірки цього факту відсутні. У Верховній Раді минулого скликання народний депутат Андрій Артеменко (Радикальна партія Олега Ляшка) заявляв, що понад сто парламентарів мали декілька паспортів. Тобто трохи більше, ніж кожен четвертий. Пізніше і сам Артеменко зізнався в наявності у себе канадського паспорта.

У перший рік президентства Володимир Зеленський носився з темою подвійного громадянства для всіх охочих. Таким чином він планував реалізувати ідею об’єднання етнічних українців по всьому світу

У перший рік президентства Володимир Зеленський носився з темою подвійного громадянства для всіх охочих. Таким чином він планував реалізувати ідею об’єднання етнічних українців по всьому світу. У грудні 2019 року до Верховної Ради навіть подали президентський законопроєкт щодо питання громадянства. Документ отримав статус невідкладного, але за пів року його відклали через критику. Цього року в команді Зеленського назвали подвійне громадянство загрозою національній безпеці.

Більш за те, Рада національної безпеки та оборони (РНБОУ) доручила уряду, Центральній виборчій комісії та Службі безпеки України проаналізувати законодавство щодо питань, пов’язаних з подвійним чи множинним громадянством. За результатами має бути визначено, чи існують правові підстави для заборони громадянам України, що мають громадянство чи підданство іншої країни, займати певні державні та політичні посади або виконувати функції держави чи місцевого самоврядування.

Ми ж наводимо приклади декількох політиків, які «пригріли» декілька паспортів, не чекаючи формальної згоди на це.

Олександр Дубінський, народний депутат IX скликання

2020 року в ЗМІ з’явилася інформація про те, що Олександр Дубінський, на той час ще член фракції «Слуга народу», шукає свої румунські корені, щоб отримати паспорт Румунії. Згодом член наглядової ради «Укрзалізниці», колишній народний депутат і журналіст Сергій Лещенко повідомив, що громадянство Дубінський таки отримав.

Олександр Дубінський

Пізніше Лещенко уточнив, що формально ще не отримав, але йому надали юридичну можливість це зробити. Дубінський, лексика якого далека від парламентської, прокоментував інформацію в своїй манері. «Cергій, хочу уточнити, що в деяких випадках ніякого додаткового часу не треба. Наприклад, щоб вже сьогодні заявити, що ви — тупий долб***б. Румунською — nenorocit de dolby», — написав у Telegram Дубінський.

Олександр Куницький, народний депутат IX скликання

Про громадянство Ізраїлю Куницький розповідав у численних відео ще за часів свого блогерства. Потім підтверджував це, будучи кандидатом до Верховної Ради по харківському мажоритарному 169-му округу.

«Я громадянин Ізраїлю з 12 років. У 2002 році вступив на службу до армії Ізраїлю, чим я дуже пишаюся. В 2005 році, після армії, я повернувся до України. Відтоді я проживаю в Україні», — сказав Куницький.

Олександр Куницький

Саме громадянство іншої країни стало на заваді Куницькому в ході виборчого процесу: право балотуватися довелося відстоювати в суді. До слова, Дубінського та Куницького відносять до групи парламентарів, що входять в орбіту впливу олігарха Ігоря Коломойського. Останній теж мав недовгий досвід державної служби — в 2014 році займав посаду голови Дніпропетровської обласної держадміністрації. Саме тоді Коломойський заявив, що, крім українського, має також паспорти Кіпру та Ізраїлю.

Андрій Артеменко, народний депутат VIII скликання

Скандальний політик потрапив до Верховної Ради за списком партії Олега Ляшка на позачергових виборах 2014 року.

Андрій Артеменко

Він є ініціатором ідеї передачі анексованого Криму в оренду Російській Федерації. В 2017 році зробив свій «паспортний камінг-аут», у відповідь на це президент Петро Порошенко позбавив його українського громадянства, а парламент — депутатського мандата.

Олександр Онищенко, народний депутат VII та VIII скликань

Фігурант так званої «газової справи» — розкрадання державних коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням».

Олександр Онищенко

2016 року Верховна Рада скасувала депутатську недоторканність Онищенка, надавши можливість проведення слідчих дій. В ході відповідних заходів встановили наявність у політика паспортів Греції, Росії та України. За останньою інформацією, політик просить політичного притулку в Німеччині.

Микола Азаров, прем’єр-міністр України (2010-2014 роки)

На початку 2014 року депутат Європейського парламенту Реббека Гармс повідомила, що їй відомо про можливе отримання австрійських паспортів Миколою Азаровим, першим віцепрем’єром Сергієм Арбузовим та головою Адміністрації президента Сергієм Клюєвим. Доказом того могла стати наявність у топчиновників майна в Австрії. Пресслужби політиків традиційно спростували інформацію про іноземне громадянство. Але після Революції гідності саме Австрія разом із РФ стала місцем політичної еміграції для втікачів часів режиму Януковича.

Микола Азаров

Ми не можемо стверджувати, що названі особи мають декілька паспортів, але зібрали згадані в ЗМІ скандали з цієї теми. До перелічених прізвищ можна довго додавати інші. Наприклад, згадати другий уряд Арсенія Яценюка — литовця Айвараса Абромавичуса, міністра економічного розвитку і торгівлі, чи громадянку США Наталію Яресько, міністра фінансів. Досі невідомо, чи відмовлялася від американського громадянства виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Міхеіл Саакашвілі офіційно мав громадянство Грузії та України, поки в Тбілісі його не позбавили громадянства. А згодом і президент Порошенко позбавив українського паспорта колишнього соратника, перевівши його у статус апатрида.