Поезд российских железных дорог

Після віртуального саміту президентів США Джо Байдена та РФ Володимира Путіна інтенсивність повідомлень про скупчення російської армії біля українських кордонів знизилася.

Загроза продовжує існувати, але складається відчуття, що до неї вже всі звикли. Разом з тим, минулого тижня The Atlantic Council (неурядова організація США, котра досліджує міжнародні відносини атлантичної спільноти та проблеми міжнародної безпеки) опублікувала колонку Томаса Хемса, офіцера Корпусу морської піхоти США, з порадами для України, як діяти у випадку нападу РФ.

Згідно інформації з відкритих джерел, Хемс є фахівцем з боротьби проти повстанських та партизанських рухів, але саме ці методи він рекомендує українцям.

На його думку, потенційна можливість російського вторгнення вже у найближчі місяці  виключає закупівлю та розгортання складних систем озброєння.

Югославський партизан

Натомість Україні для підвищення обороноздатності потрібна відносно проста й недорога зброя. Здебільшого йдеться про саморобні вибухові пристрої, які зможуть використовувати партизанські загони для нападу на логістичні маршрути ворога. Саме їх використовували таліби проти союзних сил в Іраку та Афганістані.

Імпровізовані вибухові пристрої водночас дешеві і їх важко виявити. У недавніх конфліктах повстанці ховали такі пристрої в усьому: від бутлів для води до трупів тварин

Хемс вважає, що саме партизанська війна на ймовірно окупованій території стане ефективним механізмом боротьби з противником.

«Імпровізовані вибухові пристрої можуть ефективно застосовувати партизанські підрозділи задля атак на найслабшу ланку Кремля – постачання, яке зазвичай відбувається дорогами. Імпровізовані вибухові пристрої водночас дешеві і їх важко виявити. У недавніх конфліктах повстанці ховали такі пристрої в усьому: від бутлів для води й до трупів тварин», – стверджує американський військовий.

Є і досвід, і натхнення

Андрій Тетерук, народний депутат минулого скликання, учасник миротворчої місії в Косові та командир добровольчого батальйону в АТО, говорить, що партизанські методи — це слушна і гарна порада американського військовика, але на восьмому році війни українці самі добре розуміють, як протистояти ворогу.

Варто нагадати, що у 2014 році українці добровільно йшли на війну, добровольчі батальйони стали самодостатньою бойовою одиницею на рівні з регулярними військами. Україна вже восьмий рік знаходиться в статі неоголошеної війни, а за 2014-2015 роки пройшло шість хвиль мобілізації. Тобто — воювати ми вміємо.

Основи партизанського опору сформовані та закріплені на законодавчому рівні. Питання до військово-політичного керівництва країни, наскільки далеко вони готові піти, щоб використовувати його

Крім регулярної армії, в Україні існують війська територіальної оборони (ВТрО) — резервний компонент Збройних сил України. У державному бюджеті на 2022 рік окремих видатків на сили територіальної оборони не зазначено. Проте, згідно з планом формування сил територіальної оборони, що затвердив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, в січні 2022 року створять чотири командування ВТрО у Дніпрі, Чернігові, Одесі та Рівному. Після завершення організаційних робіт чинні 25 бригад територіальної оборони мають реорганізувати.

Чеченські партизани

Більш за те, влада законодавчо врегулювала питання спротиву на окупованих територіях. З наступного року набуває чинності Закон «Про сили спротиву», який збільшує чисельність ЗСУ на 11 тис. осіб до 261 тис. осіб.

З них 1 тис. осіб увійде в кадровий резерв Сил спеціальних операцій та займатиметься організацією партизанського руху, підготовкою кадрів для протидії окупантам, агентурної роботи, організацією диверсійно-розвідувальних груп на окупованій території.

«Основи партизанського опору сформовані та закріплені на законодавчому рівні. Питання до військово-політичного керівництва країни, наскільки далеко вони готові піти, щоб використовувати його», — зазначає Тетерук.

Війна нового покоління

Втім, якщо пригадати початок війни на Донбасі, то партизанські методи спротиву не принесли значних результатів. В 2014-2015 рр в ЗМІ періодично з’являлися повідомлення про підрив військових колій чи нафтобаз, але з 2016 року такі новини зникли.

На думку фахівців, закріпившись на окупованій території, російська адміністрація силами місцевих пособників провела повну зачистку потенційно небезпечних для неї та свідомих громадян. Про Крим і годі говорити, там придушено всі опозиційні рухи, а показові судові протести над «терористами» мають відбити подальше бажання до партизанської війни.

Українські добровольці

Олег Стариков, військовий експерт, полковник СБУ у відставці, запевняє, що партизанщина у сучасному світі є неефективною. Більше того, нові війни далекі від тих, що ми звикли бачити в кіно. Якщо країна-агресор все ж таки вирішить завоювати Україну, то не варто чекати одразу широкомасштабної наступальної операції з залученням важкої бронетехніки та артилерії. Це буде незначний конфлікт на кордоні з захопленням певної прикордонної території.

Слід чекати ударів по штабах командування та пунктах управління високоточною ракетною зброєю. Потім використають економічно-інфраструктурний важіль — країну залишать без електроенергії і тепла

Далі «слід чекати ударів по штабах командування та пунктах управління за допомогою високоточної ракетної зброї. Потім використають економічно-інфраструктурний важіль — країну залишать без електроенергії та тепла. Це викличе хаос, мародерства і грабежі. Не варто забувати і про агентів, яких вже перекинули і перекидатимуть сюди. Якщо одразу не буде капітуляції, територію почнуть захоплювати ззовні і зсередини», — вважає Стариков.

Тому, на думку Старикова, варто зважати на питання забезпечення правопорядку на територіях, по яких буде завдано удару, але ще не окуповано. Саме для цього, на його думку, в першу чергу мають використовувати сили територіальної оборони.

Адже головний союзник Путіна в Україні — це паніка. Саме паніка серед населення під час військових дій здатна розхитати ситуацію всередині країни і дати змогу захопити владу російській «п’ятій колонні», яка пообіцяє українцям швидке відновлення миру. Мовляв, всього лише треба виконати «мінські угоди» і легалізувати «ДНР» та «ЛНР» в Україні як політичні суб’єкти. Це фактично перетворить Україну на конфедерацію, залежну від Москви.

Якщо ж українці збережуть спокій і готовність протидіяти російським військам, ціна агресії буде для Путіна надвисокою.

Продавець страху. Навіщо Путін ескалує напруженість із Заходом? (частина 1)
Продавець страху. Чи здатен Путін утримувати нову імперію? (частина 2)