курс рубля
Getty Images

Глава російського МЗС Сергій Лавров полюбляє згадувати про те, що «поки розмовляють дипломати — гармати мовчать». Втім, невпинне знецінення рубля доводить інше: чим більше говорять російські дипломати, тим швидше занепадає економіка їхньої країни.  

Ризик військового вторгнення РФ в Україну вже вплинув на російських олігархів. Падіння фондових індексів призвело до скорочення їхніх статків майже на $30 млрд. Аналітики зафіксували найбільший обвал торгів російськими акціями з 2020 року.

Так само чутливий до бряцання зброєю курс рубля до американського долара і євро. За перший місяць 2022 року по відношенню до долара російський рубль втратив більше 3,5 руб. Якщо 1 січня курс російської валюти до долара становив 74,29, то 31-го — вже 77,81. Євро подорожчав більше ніж на 2,6 руб. —  з 84,06 до 86,64.

Уточнимо, що ми брали офіційні дані Центрального банку РФ. Водночас роздрібний курс є ще більшим. Прикметно, що на стабільність російської валюти фактично не вплинуло світове зростання цін на нафту, що зазвичай корелює зі зміною курсу валют.      

Перший місяць 2022 року відзначився низкою безпрецедентних зустрічей і перемовин на найвищому рівні. 10 січня в Женеві відбулася зустріч так званого Стратегічного діалогу з безпеки між США та РФ. Зокрема йшлося про вимоги Кремля не допустити вступу України в НАТО. Ці вимоги оголосили ще наприкінці 2021 року та передали Вашингтону у письмовій формі.  

«Навіть нефахівцеві зрозуміло, що вимагати від Росії поступок у ситуації, коли саме НАТО протягом останніх десятиліть прагне «відтіснити» нашу країну і перевести її якщо не на роль підлеглого, то в будь-якому разі на другі ролі в європейській і міжнародній політиці, причому зробити це з заподіянням прямої шкоди нашій безпеці, більше не вийде. Це все в минулому. І раніше не дуже виходило, а зараз цьому просто покладено край. Так що НАТО треба збирати манатки та вирушати на рубежі 1997 року», — заявив просто напередодні переговорів Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ РФ.

Прогнозовано ці перемовини стали безрезультатними, проте значно відбились на офіційному курсі рубля. Вже наступного дня курс долара підскочив на 80 коп. до 75,13 руб./$, а євро подорожчав до 85,13 руб.

За столами перемовин

12 січня у Брюсселі вперше майже за два роки відбулась зустріч у форматі НАТО — РФ. Як і перемовини в Женеві, цей захід не приніс жодних результатів.

Кремль висунув свої претензії щодо неприпустимості розширення Альянсу на Схід, зокрема за рахунок вступу України. Також лунали вимоги про нерозміщення в Європі нових американських ракет та обмеження військової діяльності на континенті.

Своєю чергою НАТО запевнило, що кожна країна має суверенне право обирати свій захист, тому про такі гарантії не може бути й мови. Того дня курс рубля до долара становив 74,83 руб./$, а на наступний навіть подешевшав до 74,52.

«Терпець Росії щодо дій Заходу урвався. Ми запрягали довго — зараз настав час їхати», — говорив 14 січня Лавров.

Стрімке зростання курсу рубля до долара розпочалося з 18 січня, саме в цей день стало відомо про поставку Україні новітніх протитанкових комплексів від уряду Великобританії.

Також цього дня державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив про низку зустрічей в рамках європейського турне. Зокрема про перемовини з главою російського МЗС Сергієм Лавровим.

«Я хочу ще раз нагадати тим, хто займається аналізом наших публічних виступів, аналізом наших позицій про те, що Росія ніколи вустами своїх офіційних представників не погрожувала українському народу», — заявив Лавров по завершенню багатогодинних перемовин 21 січня.

Наступного дня курс рубля до долара відреагував стрибком з 76,04 до 76,69 руб./$.

Що буде з гривнею та суверенними паперами?

А 24 січня російському Центробанку довелося зупиняти торги валютою через стрімке зростання курсу до 79,47 руб./$. Cаме на цей час припадає загравання російських політиків з підконтрольними їм адміністраціями окупованих районів Донбасу. Держдума планує розглянути питання визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» 14 лютого.

25 січня президент США Джо Байден заявив, що готовий розглянути впровадження санкцій проти РФ та особисто президента Володимира Путіна і його оточення. Водночас найбільший у США банк за розміром активів JPMorgan повністю вийшов з операцій із російським рублем. Курс рубля тоді становив 77,36 руб./$. Наступного дня він відреагував черговим подорожчанням — до 78,64.

Отримавши письмові відповіді від США та НАТО щодо вимог гарантій безпеки, РФ змістила акцент на Схід України. До ініціативи визнання «народних республік» додалася пропозиція озброїти їхні військові формування.  

«Росія має надати Луганській та Донецькій народним республікам необхідну допомогу у вигляді поставок окремих видів озброєнь для підвищення їхньої обороноздатності», — говорив 26 січня Андрій Турчак, секретар генеральної ради партії влади «Єдина Росія».

Ці заяви пролунали в день перемовин у нормандському форматі, які завершилися черговою претензією Кремля. За словами представника РФ Дмитра Козака, Україна має за два тижні визначитися з відповіддю на письмові пропозиції так званих республік ОРДЛО. Окрім того, російський політик повідомив, що вони очікують скасування військових навчань разом з США та НАТО, а також скасування відповідного українського закону, що дозволяє їх проводити.  

«Український президент і НАТО повинні скасувати дев'ять масштабних військових маневрів із залученням десятків тисяч військовослужбовців США та інших союзників по НАТО. Ми не ставимо це питання, але позначаємо, що якщо хочете в такий спосіб обговорювати, то необхідно деескалувати ситуацію, скасувати закон України, який дозволяє проводити ці масштабні навчання. Поки ми розглядаємося з НАТО як противники — це неприпустимо», — говорив Козак.

Загрози немає?

27 січня Дмитро Медведєв, експрезидент і чинний заступник голови ради безпеки Росії, заявив, що у відповідь на відключення РФ від міжнародної системи банківських комунікацій SWIFT держава може перейти на китайський юань. Того ж дня Олексій Зайцев, заступник директора Департаменту інформації та преси МЗС РФ, запевнив, що Кремль не збирається ні на кого нападати. Рубль подешевшав ще — до 78,94 руб./$.

Але вже 29 січня з’явилась інформація про завершення військових навчань в Західному та Південному військових округах РФ. Також міністерство оборони Білорусі запевнило, що після закінчення спільних навчань «Союзна рішучість-2022» російські збройні сили повернуться в місця постійної дислокації.

Рубль одразу збадьорився і зміцнився — 77,81.

30 січня Микола Патрушев, секретар Ради безпеки РФ, відзначив, що немає жодної загрози війни проти України. Мовляв, РФ вона не потрібна, а всі застереження є корисливими вигадками Заходу.

Сергій Лавров і Микола Патрушев

«Наразі говорять про те, що Росія загрожує Україні. Повна безглуздість, немає жодної загрози… Не хочемо ми війни, вона нам абсолютно не потрібна… Ті, хто її нав’язують, особливо із Заходу, переслідують свої корисливі вигадки, а ми маємо доводити інформацію, що нам такий розвиток подій не підходить», — сказав Патрушев.

Під таку риторику курс рубля поки лишається на попередній позначці. Чекаємо подальших заяв кремлівських посадовців. З тремтінням чекає і рубль.

Комплекс захисника. Як Росія виправдовує свої війни в останні 200 років