404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Назад до «Батьківщини». Чому Тимошенко повертає скандальних депутатів

Минулого тижня за перестановками в уряді залишилась майже непомітною новина про вхід до складу парламентської фракції «Батьківщина» народного депутата Антона Яценка. Так званий «батько корупційних схем» через десять років повернувся у товариство Юлії Тимошенко. Chas News дізнавався, чому «Батьківщина» вже дала Україні десятки одіозних політиків, однак не втрачає підтримки своїх виборців.

Іноді вони повертаються  

18 травня перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив про входження Антона Яценка до складу парламентської фракції «Батьківщина». Кількісна зміна депутатських фракцій завжди викликає підвищену увагу, але цього разу подія загубилася в потоці залишення посад урядовцями. Не кожного дня народні депутати звільняють одразу трьох міністрів.   

Прізвище Яценка стало відомим у 2000-х: саме тоді з'явилася схема заробітку на державних закупівлях, що згодом отримала назву «тендерна мафія». За підрахунками контролюючих органів, лише за перше півріччя 2007 року «на сторону» пішло близько мільярда гривень. Того ж року Яценко став народним депутатом. Перепустку у велику політику йому забезпечила «Батьківщина», включивши у виборчий список. Вже в 2011 році політик покинув «Батьківщину» та приєднався до Партії регіонів, що набирала політичну потужність. А Юлія Тимошенко на два роки потрапила за ґрати за «газовою справою».

Антон Яценко / УНІАН

Після виходу з «Батьківщини» Яценко обрав своїм політичним плацдармом 200-й виборчий округ в Умані на Черкащині — саме там він тричі обирався народним депутатом. Позачергові вибори 2019 року були феєрією Володимира Зеленського та партії «Слуга народу» — виборець голосував за будь-кого, хто мав їхню підтримку. Як результат, кандидати від «СН» виграли 130 з 196 округів. Не піддався «зеленій команді»  округ Яценка, де він отримав 69,8% голосів проти 15,1% — у найближчого конкурента Олени Воронцової. Таку популярність можна пояснити налагодженням водопостачання Умані, якою опікувався народний депутат.

У Верховній Раді ІХ скликання Яценко приєднався до депутатської групи партії «За майбутнє», яку пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським. Політик навіть очолював Черкаську обласну організацію партії. Проте на початку 2021 року народний депутат вийшов з групи. Яценко ніколи не мав спільних бізнесових інтересів з Коломойським, тому таке об'єднання було виключно ситуативним.

Як розповів Chas News співрозмовник у складі фракції «Батьківщина», перемовини про співробітництво між керівництвом партії та Яценком почалися одразу після місцевих виборів 2020 року. Тоді в регіональних ЗМІ навіть писали, що політик може очолити черкаську організацію «Батьківщини».

«Я знаю Яценка вже не перший рік, він завжди вмів домовлятися. Але «Слуги народу» настільки неоднорідні і непередбачувані, що співробітництва не вийшло. Зі скандалом провалили «оціночні майданчики», потім перемовини у «Велюрі» Тищенка результату не дали. У Коломойського почалися проблеми, а Тимошенко завжди потрібна підтримка. Тим більше, Яценко теж виступає проти продажу землі», — розповідає виданню співрозмовник.   

Я знаю Яценка вже не перший рік, він завжди вмів домовлятися

Нагадаємо, на початку роботи парламенту Яценко став фігурантом чергового скандалу з «сірими схемами». Народний депутат нібито підкупив членів фракції «СН», щоб провалити голосування за скасування оціночних майданчиків об'єктів нерухомості. Ці майданчики, що за додаткову плату відігравали роль посередників між оцінщиками і Фондом держмайна, журналісти-розслідувачі пов'язували з Яценком. Згодом схема була ліквідована, але члени пропрезидентської фракції встигли пересваритися в ефірах телеканалів та пройти перевірку на поліграфі.  

Потреба в грошах 

Після повернення у велику політику в 2014 році Юлія Тимошенко втратила підтримку свого виборця. У Верховну Раду минулого скликання вдалося завести лише 19 народних депутатів. В першу чергу завдяки включенню героя України Надії Савченко, що тоді перебувала за ґратами в РФ, першим номером списку. Вже пізніше суспільний статус Савченко змінився з національного героя на організатора можливого теракту. На президентських виборах 2019 року Тимошенко зайняла третє місце з 2,5 млн голосів. Для участі в позачергових парламентських виборах довелося шукати ресурсну підтримку. Такою стала партія «Основа» співвласника «Індустріального союзу Донбасу» Сергія Тарути. Виборчий список теж був сформований навпіл з представниками крупного капіталу. В результаті партія зайняла третє місце з 8,18% голосів та сформувала парламентську фракцію з 24 народних депутатів. Разом з Яценком вже 25.

В березні Тимошенко заявляла, що пропонувала керівництву «СН» об'єднатися в коаліцію та переформатувати уряд. Трохи раніше стало відомо про особисті перемовини лідера «Батьківщини» з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Особисту переписку, що з'явилася в ЗМІ, Тимошенко пояснила «використанням всіх можливостей, щоб переконати владу змінити стратегію керівництва країною». Хоча ще в листопаді 2019 року вона офіційно заявляла, що партія переходить в опозицію до чинної влади. Це стало реакцією на початок так званого запуску ринку землі в Україні. Власне, турне Україною з закликами зупинити продаж землі триває й досі. Партія збирає підписи для проведення референдуму з цього питання. Відзначимо, що Тарута не підтримує прагнення Тимошенко заблокувати ринок землі. Народний депутат не відзначався гучними заявами та не голосував за продовження мораторію на продаж землі. На фоні чуток про нову партію, що створюють підприємці Рінат Ахметов та Борис Колесников, ймовірно, політик приєднається до проєкту своїх бізнес-партнерів.

«Алкосітка» та ще кілька історій з минулого про брудні технології на виборах

Втрату одного з спонсорів може компенсувати Яценко, який в свою чергу отримає підтримку «Батьківщини» на майбутніх парламентських виборах. Нагадаємо, після ухвалення Виборчого кодексу мажоритарна система виборів залишалася в минулому, в країні вводиться пропорційна виборча система з відкритими списками.

Всі свої  

Попри свою скандальність, Яценко не є найодіознішим політиком, що був пов'язаний з «Батьківщиною». Варто лише нагадати, що саме Юлія Тимошенко привела в політику Наталю Королевську, Андрія Портнова, Володимира Олійника, Павла Лєбєдєва. Цей список можна продовжувати довго. Але, не дивлячись на це, виборець і далі голосує за Тимошенко. Травневі соціологічні опитування віддають «Батьківщині» майже 12% голосів виборців. Вище лише «Європейська солідарність», ОПЗЖ — по 13% та «Слуга народу» — 24%. Опитування проводила соціологічна група «Рейтинг».

За словами політолога Петра Олещука, «Батьківщина» є класичною партією, побудованою навколо свого лідера Тимошенко. Власне, з лідером виборець і ототожнює політичну силу та за нього віддає свій голос.

«Це ядро електорату, яке формувалося роками на заявах, виступах та діях Тимошенко. Такий виборець чує лише свого лідера, а її оточення та скандали навколо неї мало кого цікавлять», — говорить виданню Олещук.

Фахівці відзначають, що «Батьківщина» — мало не єдина в Україні партія, що має повноцінну структуру, розгалужену регіональну організацію з активними партійцями. Завдяки цьому партія посіла друге місце на місцевих виборах минулого року.

Олексій Кошель, голова «Комітету виборців України», наголошує, що переважна більшість партій залежить від коштів спонсорів. Зазвичай ці кошти є тіньовими. Звіти партій показують, що вони функціонують на рівні повного зубожіння, в апаратах офіційно працевлаштовані одиниці.

Яценко — це токсичний кадр, але для «Батьківщини» потрібні фінансові донори

«Яценко — це токсичний кадр, але для «Батьківщини» потрібні фінансові донори. Більше того, запитайте в українців: «Хто це такий?» — третина населення не знає прізвища голови Верховної Ради, не кажучи вже про Яценка. Тимошенко має свого виборця, якому байдуже до таких подій, як повернення колишнього однопартійця», — пояснює Chas News Кошель.

За словами експерта, в Україні відсутній механізм політичної відповідальності за включення у виборчі списки відверто корупційних кандидатів. Або ж приведення до влади політиків, які згодом йдуть на порушення закону.