Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Фейк. Румунія та Угорщина хочуть анексувати українські території
Росіяни намагаються посіяти в Україні недовіру до партнерів, поширюючи заяви ультраправих політиків із сусідніх європейських країн.
Днями низка пропагандистських каналів опублікувала дописи із посилом «Румунія та Угорщина прагнуть окупувати Україну». Для підтвердження вони використали заяви румунського та угорського політиків Клаудіу Тирзіу і Ласло Тороцкаї. За їхніми словами, дві країни нібито претендують на українські Закарпаття та Бессарабію.
Такі заяви пролунали напередодні перемовин між головами МЗС України та Угорщини 29 січня. Під час переговорів російські Telegram-канали почали публікувати свою «аналітику», у якій розповідали, що, мовляв, досягнути згоди сторони зможуть тільки у випадку передачі Угорщині українських територій.
Деякі ресурси не забули додати до «недружніх сусідів» і Польщу, стверджуючи, що Зеленський обіцяв передати країні якісь українські території.
Спростування. Росія не вперше намагається посіяти в Україні зерна сумніву щодо її європейських сусідів. Цього разу пропагандисти використали заяви справжніх політиків зі згаданих країн, але зманіпулювали ними.
Свої заголовки для «новин» російські ресурси сформулювали так, аби створити враження вагомості слів названих політиків: «Румунія заявила про бажання анексувати деякі українські території», «Угорщина розкрила плани на Україну після її поразки».
Однак слова одного депутата зовсім не дорівнюють позиції держави. Ласло Тороцкаї належить до партії «Наша батьківщина», яка займає в угорському парламенті всього шість місць зі 199-ти. Клаудіу Тирзіу належить до партії AUR, яка має 12 депутатів у румунському Сенаті (зі 136) та 25 — у Палаті депутатів (з 330).
Тобто автори скандальних заяв мають мінімум підтримки у власних країнах та точно не можуть вважатись представниками уряду. А офіційна позиція, наприклад, Румунії полягає в тому, що країна почала з Києвом перемовини про безпекові гарантії, що не узгоджується із заявами пропагандистів про «бажання окупувати Бессарабію».
Що стосується Угорщини, то офіційний Будапешт жодним чином не озвучував претензій на українську землю ні перед нещодавніми перемовинами, ні після.
Фейк. Україна хоче купувати в Нігеру уран для виготовлення ядерної зброї
Африканське медіа Sene News написало, що Володимир Зеленський начебто планує закуповувати уран у Нігеру для виготовлення ядерної зброї. Посилається видання на африканського військового.
ЗМІ заявило, що 11 листопада 2023 року міністр оборони України Рустем Умєров нібито таємно відвідав Нігер для укладання угоди про закупівлю урану через французьку компанію. Перемовини буцімто пройшли успішно, і контракт виконується.
Спростування. Немає жодних офіційних повідомлень, що у листопаді 2023 року Руслан Умєров відвідував африканський континент.
Міноборони не писало про зустрічі або перемовини 11 листопада. 10 листопада міністр бачився із закордонним колегою, але це був очільник оборонного відомства Литви, і зустріч відбулась в Україні.
Маніпуляція. В Україні визнали незнання власної мови
Пропагандисти традиційно не забувають створювати вигадки про українську мову. Цього разу вони поширюють наратив, що українці не знають та не розуміють своєї мови. При цьому росіяни посилаються на сайт Уповноваженого із захисту державної мови.
Пропагандисти стверджують, що українські військові переважно спілкуються російською, не знають української та це нібито визнали на офіційному рівні.
Спростування. Росіяни досі намагаються переконати всіх, що українська мова є вигаданою, а самі українці її не знають. Цього разу пропагандисти використали для свого фейку новину із сайту омбудсмена, у якій йдеться про важливість української мови для військовослужбовців.
Однак слова Уповноваженого повністю розходяться із тим, що пишуть ворожі ресурси. Тарас Кремінь не заявляв про незнання українцями мови й тим паче не казав про переважне використання російської в ЗСУ.
Мовні курси для військових, з яких глузують росіяни, покликані не навчити говорити українською, а вдосконалити володіння нею.
Фейк. Залужний закликав ЗСУ йти на Київ після інформації про свою відставку
Після інформаційного шуму про ймовірну відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного у мережі опублікували фейкове відео з генералом.
За допомогою технології deepfake фейкороби створили ролик, у якому наклали на відео із Залужним слова із закликом до збройного перевороту, завершення «злочинної влади Зеленського» та вимогами йти на Київ.
У ролику «Залужний» також звинувачує владу у провалі на фронті, корупції та збитті літака Іл-76, у якому, як запевняють росіяни, перебували 65 українських полонених.
Спростування. Опублікованого в Telegram-каналах відео нібито із промовою Залужного немає на жодному офіційному ресурсі командувача. До того ж чутки про відставку генерала не підтвердились.
Це не перший раз, коли ворожі пропагандисти створюють фейкові відео з головнокомандувачем. У листопаді 2023 року такі ролики публікували на тлі чуток про погіршення стосунків між Офісом президента України та командуванням Генштабу. Тоді діпфейковий Залужний також закликав українців виходити на протести, а бійців Сил оборони не підкорятися «злочинним наказам»
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.