жінки в зсу

Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Фейк. Залужний у відеозверненні закликав українців до держперевороту 

На тлі чуток про погіршення стосунків між Офісом президента України та командуванням Генштабу росіяни поширили декілька відео нібито із зверненням  головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного до українців.

На одному відео Валерій Залужний просить не дарувати йому подарунки, нібито натякаючи, що українська влада після ліквідації його помічника, хоче прибрати і його.

На іншому відео головнокомандувач ЗСУ детальніше розповідає, що Зеленський намагається його ліквідувати,що президент здає країну та провалив контрнаступ. Діпфейковий Залужний закликає українців виходити на протести, а бійців Сил оборони не підкорятися «злочинним наказам».

Спростування. Всі ці відеозвернення створені та поширені окупантами за допомогою технології діпфейк. Першими цю дезінформацію поширили проросійські Telegram канали «Труха Барселона» та «Радио Труха». Обидва проросійські ресурси роблять діпфейки за допомогою штучного інтелекту на основі відео офіційних каналів української влади. 

Цікаво також, що адмініструються обидва канали адміном @DogSharij. Нік збігається з прізвищем прокремлівського блогера Анатолія Шарія, який раніше робив постановочні відео з допитів українських полонених.

Зазначимо, що фейкові відео зроблені досить неякісно. За основу першого діпфейка автори взяли звернення Залужного до мешканців ОРДЛО від 18 лютого 2022 року. Голос на відео не відповідає руху губ і взагалі не схожий на голос головкома. Крім того,Валерій Залужний з лютого 2022 року дещо змінився зовні.

Валерій Залужний

За основу другого ролика автори взяли звернення Залужного щодо дезертирства від 19 грудня 2022 року. Фейк зроблений якісніше за перший, голос більше схожий на справжній, але між текстом і рухом губ також помітний розсинхрон.

За основу третього відео, де Валерій Залужний нібито спростував звинувачення у діпфейку, взяли відео за грудень 2022 року. Тоді Залужний висловлював думку щодо законопроєкту №8271 про посилення кримінальної відповідальності військовослужбовців за невиконання наказів керівництва України. Для запису відео Залужний обрав тоді кабіну ліфта.

Порівнявши фейкове відео з оригінальним, можна помітити, що міміка головнокомандувача неприродня та змінена.

Валерій Залужний

Радник голови ОПУ Михайло Подоляк заявив, що поява таких фейків говорить про низький інтелектуальний рівень росіян. Мовляв, вони щиро вірять, що створюючи такий примітив, зможуть отримати якісь інформаційні дивіденди в Україні.

Фейк. Українські військові скаржаться на «безглузді штурми» в Авдіївці

Проросійські ресурси поширили відео, в якому нібито бійці 3-го батальйону 110-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, скаржаться президенту Володимиру Зеленському та головнокомандувачу Валерію Залужному на погане командування, «безглузді штурми» та дефіцит боєкомплекту в Авдіївці

Спростування. Українські військові зі 110-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України не записували таке відеозвернення. У бригаді повідомили, що на ролику не їхні воїни, а перевдягнуті в українську форму окупанти.

На фейковість відео також вказує те, що «військовий», який скаржився від імені батальйону, у цьому «зверненні» не назвав свої роту, підрозділ, посаду, прізвище чи позивний, хоча на відео «військові» стоять з відкритими обличчями. 

Крім того, у соцмережах та ЗМІ поширюють тільки одну версію відео, яка промаркована прокремлівським Telegram-каналом U_G_M. Звідки вони взяли це відео, у «новині» не повідомляють.

Маніпуляція. У Литві запровадили податок на дощ через допомогу Україні

Російські ЗМІ поширюють «новину» про те, що Литва запроваджує для свох громадян податок на дощ. Такий крок нібито пов'язаний з «непосильними витратами на оборону та підтримкою України».

Спростування. У деяких повітах Литви дійсно є «податок на дощ». Однак його запровадили ще задовго до війни в Україні. Наприклад, в Алітусі його платять з 1996 року. Цей податок — плата за скид дощової води в каналізацію. Його платять лише мешканці приватних будинків, якщо опади, що випали на їх території, потрапляють у загальний стік.

За законами Литви, дощова вода і побутові стоки мають оброблятися окремо — це допомагає очисним спорудам впоратися з великою кількістю опадів.Тож таке рішення аж ніяк не повʼязане з тим, що «Литва виділяє надто багато грошей для України».

Дезінформація. В Україні примусово мобілізовуватимуть жінок

Російська пропаганда поширює дезінформацію про те, що Україна нібито готується до примусової мобілізації жінок.

Пропагандисти посилаються на статтю видання The New York Times, в якій йдеться про тренування українських жінок для участі у бойових діях.Спростування. Стаття NYT розповідає, що у російсько-українській війні гинуть та отримують поранення багато солдатів з обох сторін. Тому питання поповнення особового складу є дуже гострим. І у цих умовах Україна докладає багато зусиль, щоб залучити до армії більшу кількість жінок. Проте про примусову мобілізацію не йдеться.

За даними Міністерства оборони України, зараз у Силах оборони служать близько 43 тис. жінок. Їм більше не заборонено бути кулеметницями, командирами танку та снайперами, а також водіями вантажівок. Однак про призов не йдеться. З 2014 року жодну жінку в Україні примусово не мобілізували.

Жінки, які закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, повинні стати на військовий облік. Але і це не означає, що їх можуть примусово мобілізувати. Таким чином держава лише узагальнює дані про наявний резерв фахівців медсфери.

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.