Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Путін заявив про величезні втрати ЗСУ від початку контрнаступу

Дезінформація. Російський президент володимир путін під час організованого росією Східного економічного форуму заявив, що від початку контрнаступу ЗСУ влітку 2023 року втрати української армії нібито клали 71 тис. осіб, а сам контрнаступ не має успіху.

«Україна проводить так званий контрнаступ. А результатів немає, ми зараз не будемо — провал, не провал. Втрати великі. З початку контрнаступу втрати особового складу — 71 тисяча осіб», — сказав кремлівський диктатор.

Путін також стверджує, що Сили оборони України за час контрнаступу втратили 543 танки та 18 тис. бронемашин. При цьому він не уточнив, звідки у нього такі дані.

Спростування. В Україні дані щодо загиблих та поранених захисників засекречені. Однак західні ЗМІ періодично публікують оцінки американської розвідки щодо втрат сторін на війні.

Зокрема, у середині серпня The New York Times з посиланням на американських посадовців писала, що за час повномасштабної війни Україна нібито втратила 70 тис. військових загиблими й 100-120 тисяч пораненими, а росія відповідно — 120 тис. та 170-180 тис.

Однак тоді секретар РНБО Олексій Данілов ці цифри спростував. «Наша армія не настільки велика, щоб говорити про втрати в 70 тисяч військових. Ті, хто називає такі цифри, очевидно, не володіють точною інформацією про ситуацію в нашій країні», — заявив він.

Якщо цифри втрат живої сили неможливо перевірити, то заявлені путіним втрати бронетехніки ЗСУ взагалі не збігаються.

За даними проєкту Oryx, який рахує підтверджені фото чи відео втрати техніки, Україна з початку вторгнення втратила 1406 бронемашини (бронеавтомобілей, БТП та БМП разом). А путін у своїй промові лише за останні три місяці «знищив» одразу 18 тисяч одиниць. І це при тому, що Україна взагалі ніколи не мала такої кількості бронетехніки.

Так, за інформацією проєкту Global Firepower, який складає рейтинг армій світу, наша країна напередодні вторгнення мала 12 303 бронемашини. Ще 1803, за підрахунками Oryx, передали нам союзники за останні півтора роки.

До речі, росія лише БМП втратила щонайменше 2774 одиниць — саме стільки нарахували аналітики Oryx.

Щодо успіхів ЗСУ видання The New York Times повідомляло, що почалася нова фаза контрнаступу України, головний удар якої припав на Південний схід, де бійці ЗСУ поступово просуваються через мінні поля і під атаками російської авіації.

На початку вересня командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський повідомив, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони росіян на південному напрямку. А 11 вересня Ганна Маляр розповіла, що українські війська звільнили частину селища Опитне біля Авдіївки.

Фейк закликав українських біженців у Німеччині вивчати лексику прибиральників

Фейк. Російські пабліки поширили фото, на якому зображена брошура із закликом до українських біженців у Німеччині вивчати лексику для пошуку роботи. Причому більшість запропонованих слів стосується теми прибирання осель. 

Крім того минулого тижня росЗМІ опублікували статтю, де українці нібито жаліються на німців за те, що вони не надають біженцям високооплачуваної  кваліфікованої роботи. 

Спростування. На сайті інтернет-платформи Handbook Germany, логотип якої пропагандисти використали для створення фейку, немає подібних «порад» для українських біженців.

Сама організація спростувала цей фейк.

«Наша редакція не публікувала таку інформацію. Всі наші матеріали доступні лише у цифровому форматі — на нашому сайті чи на наших офіційних сторінках у соціальних мережах», — йдеться у повідомленні.

Також російських пропагандистів вже не вперше видають труднощі перекладу і мовні помилки, яких вони часто припускаються.

У цьому випадку німецьку фразу «розвісити випраний одяг» переклали як «повісити пральну посуд», а «прасування» стало просто «залізом». Ну і «миючий засіб» грамотно буде «мийний засіб».

Президенту Зеленському присвятили чергову фейкову обкладинку журналу 

Фейк. Минулого тижня у російських соцмережах поширили нібито обкладинку французького видання Franc Tireur із заголовком «Будинок, який побудував Зеленський». На ній зображено президента України, що стоїть у дверях будинку, який створений із закривавлених тіл українських військових.

Спростування. Російські пропагандисти систематично публікують фейкові обкладинки відомих іноземних видань, аби показати, що Захід нібито глузує з України, а Зеленський винен у війні, бо не хоче її зупинити. 

Насправді видання Franc Tireur з такою обкладинкою не існує, а 95-й номер має інакшу обкладинку, яка опублікована на сайті журналу (перша ліворуч). На ній зображено вчительку Софі Мазет, а стаття присвячена освіті.

Російські пропагандисти вигадали нові «звірства бандерівців»

Ворожий наратив. Росіяни люблять вигадувати нісенітниці про «звірства бандерівців та укрофашистів». На тижні російський пропагандист володимир соловйов опублікував у своєму Telegram-каналі сюжет про жінку військового медика, яку нібито катували на війні в Україні, в результаті чого вона отримала численні опіки та рубці, зокрема, у вигляді свастики.

Спростування. У Центрі протидії дезінформації пояснили, що у сюжеті немає прямої мови про те, хто це зробив. Також у діалогах героїв цього сюжету чітко простежується наратив Кремля, що «Україна — терористична держава, в якій живуть нацисти».

Ця брехня — ніщо у порівнянні із задокументованими вчинками російських військових у Бучі, Бородянці та інших містах і селищах України. У травні 2022 року журналісти газети The New York Times опублікували результати розслідування вбивств у Бучі на Київщині, скоєних у березні 2022 року, коли місто було окуповане російськими військовими. Автори розслідування дійшли висновку, що значну частину вбивств цивільного населення російські військові вчинили навмисно. 

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.

Що таке ІПСО та як росія використовує їх у війні проти України