Chas News продовжує щотижневі огляди і розвінчання російської пропаганди. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Росіяни надалі спекулюють на темі вигаданого поранення начальника ГУР Кирила Буданова
Фейк. 15 червня на російському пропагандистському ресурсі «РИА Новости» з'явилась інформація про поранення начальника української розвідки Кирила Буданова. Росіяни стверджують, що очільник ГУР нібито постраждав від ракетного удару по будівлі його відомства 29 травня. Пропагандисти заявляють, що Буданова вивезли на лікування в Німеччину.
На підкріплення росіяни посилаються на статтю, яку нібито опублікував німецький журнал Stern. Нагадаємо, перед поширенням фейків про поранення Буданова окупанти вже стверджували, що він загинув.
Спростування. Про неправдивість повідомлень пропагандистів свідчить, зокрема, відео, яке вийшло на ресурсах ГУР після ракетної атаки 29 травня. Потім ще один запис, в якому фігурує Буданов, з'явився на каналі заступниці міністра оборони Ганни Маляр 11 червня.
Щодо посилань пропагандистів на журнал Stern, то й тут росіян легко викрити. Видання спростувало інформацію про те, що писало матеріал про поранення голови української розвідки.
Та й сам Буданов в коментарі Kyiv Post висміяв спроби російської пропаганди переконати всіх, що він помер або перебуває в комі.
«Зараз в Україні створюється спеціальний загін безсмертних командувачів — Валерій Залужний, я, Степан Бандера, Симон Петлюра, Іван Мазепа. Тому у росіян і їхніх пропагандистів ще буде дуже багато роботи в нервовій, істеричній обстановці. Загін безсмертних буде серед ночі приходити у сни до російських обивателів, які прагнули захопити Україну, і їх кошмарити», — заявив він.
Останні оприлюднені фото Буданова датуються 20 червня. Їх опублікувала перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.
Залужного знову «вбивали» та «відправляли за кордон»
Фейк. Російська влада не втрачає надії переконати своє населення, що вони змогли ліквідувати вище військове командування України. Цього разу інформацію про «смерть» Валерія Залужного поширив діяч терористичної організації «днр» Едуард Басурін. За його словами, це на зустрічі із воєнкорами стверджував сам володимир путін.
У російських каналах опублікували відео, на якому путіна запитують про Валерія Залужного. Той відповідає, що на його думку, український головнокомандувач може бути за кордоном.
Спростування. Попри заяви пропагадистів присутність живого Залужного в Україні підтвердити досить легко. Зокрема, він взяв участь в урочистостях з нагоди випуску слухачів Національного університету оборони України 16 червня. Головнокомандувач з'явився на численних фотографіях із заходу, які опублікував Офіс президента.
А 19 червня були опубліковані кадри поїздки Залужного на фронт, яка відбулась 17 червня, що підтверджує табличка на стіні.
Росіяни видають власну знищену техніку за українську
Фейк. 14 червня російські Telegram-канали поширили відео із знищенням військової техніки — пропагандисти стверджували, що це установки HIMARS, які використовують ЗСУ.
Спростування. Відео, опубліковане пропагандистами, насправді показує, як українські сили знищують дві російські гаубиці «Мста-С». Це підтверджують український журналіст Юрій Бутусов та німецький медійник Джуліан Рьопке.
Україна «інсценувала ракетну атаку» 16 червня, щоб справити враження на африканську делегацію
Фейк. Вдень 16 червня росіяни здійснили ракетну атаку по Києву та області. Однак російські пропагандисти стверджують, що обстріл був «інсценований» українцями, аби справити враження на делегацію з Африки, яка в цей день відвідувала українську столицю.
Спростування. Реальність ракетної атаки 16 червня підтверджують фото наслідків, які публікували ДСНС та поліція. Від падіння уламків ракет на Київщині постраждало чимало людей.
А вже 17 червня і в Міноборони рф визнали, що напередодні атакували територію України ракетами.
Продовження історії про нібито виготовлення Україною «брудної бомби»
Фейк. 19 червня Служба зовнішньої розвідки рф заявила, що Україна нібито відправляє на переробку партію опроміненого палива з Рівненської АЕС до Чорнобиля. Пропагандисти заявили, що це можна пояснити «намірами України продовжити роботу над брудною ядерною бомбою». Раніше росіяни заявляли, що «брудну бомбу» нібито готують для теракту на території росії.
Спростування. Росія не вперше поширює подібні заяви. У 2022 році сергій шойгу звинувачував Зеленського у підготовці «провокації» із застосуванням «брудної бомби» в Україні.
Тоді у Головному управлінні розвідки України пояснили, що заяви кремля про намір України нібито застосувати «брудну бомбу» — це не лише психологічна, а й геополітична операція, орієнтована на Захід.
А у січні 2023 року інспектори МАГАТЕ заявили, що не виявили військової техніки на українських атомних електростанціях.
Раніше Сhas News відповів на всі головні питання про брудну бомбу в матеріалі Брудна бомба: у чому небезпека та як себе захистити.
Україну звинувачують у спробах нажитись на спадку колишнього прем'єра Італії Берлусконі
Фейк. Після смерті експрем'єра Італії Сільвіо Берлусконі російські Telegram-канали поширили фейк про те, що Україна нібито вимагає віддати їй його спадок. Такі слова пропаганда вклала в уста голови українського МЗС Дмитра Кулеби.
Спростування. На жодних офіційних ресурсах або в респектабельних ЗМІ неможливо знайти такий коментар. Російська пропаганда його повністю вигадала.
А про скандального італійського політика можна прочитати в матеріалі Chas News Кум Шеви і друг путіна: чим запам’ятався Сільвіо Берлусконі.
Путін заявив, що під Києвом знищено п'ять комплексів Рatriot
Фейк. Президент росії володимир путін під час виступу на економічному форумі в Санкт-Петербурзі заявив , що рф нібито знищила під Києвом п'ять американських ЗРК Patriot.
Спростування. Заяви російського диктатора спростував президент Володимир Зеленський. 18 червня у своєму зверненні він наголосив, що жодна система поки не ліквідована.
«Хто б там в росії не розказував, нібито наші Patriot знищені, усі вони є, усі вони працюють, усі вони збивають російські ракети. І збивають максимально ефективно. Жодного Patriot не знищено!» — заявив Володимир Зеленський.
Раніше росіяни стверджували, що знищили ЗРК в атаці 16 травня. Однак тоді комплекс лише зазнав невеликих пошкоджень.
За підрахунками росіян, Україна мала б втратити вже шість комплексів Patriot. Однак ЗСУ взагалі поки отримали на озброєння тільки два.
Росіяни стверджують, що німецький сатиричний журнал Eulenspiegel висміює український контрнаступ
Фейк. Російські Telegram-канали, які підтримують війну проти України, опублікували зображення, стверджуючи, що це обкладинка німецького журналу Eulenspiegel. На картинці тілами нібито українських військових викладене слово «Контрнаступ». Пропагандисти заявили, що зроблено це в насмішку над зусиллями ЗСУ.
Спростування. Викрити брехню окупантів допомагає сайт журналу. На ньому викладені обкладинки друкованого видання, але опублікованої пропагандистами серед них немає.
Росіяни звинуватили Польщу в «дипломатичному скандалі» з делегацією із Африки
Маніпуляція. Російські ресурси, зокрема «Царьград», поширили фейк, нібито делегацію із Південної Африки під час висадки у Польщі дорогою до України безпідставно «принизили», коли не випустили частину людей з літака. Пропагандисти навіть стверджують, що «темношкіра співробітниця зазнала обшуків із роздяганням».
Спростування. Насправді ж ситуація з південноафриканською делегацією в Польщі склалась доволі очевидна. Після прибуття гостей до Варшави літак зі співробітниками служби безпеки президента ПАР Сиріла Рамафоси та представниками ЗМІ затримали.
«На борту літака перебували небезпечні вантажі, на ввезення яких представники ПАР не мали дозволу. Крім того, на борту літака були особи, про присутність яких польська сторона не була повідомлена заздалегідь», — пояснили в польському МЗС.
Польська прикордонна служба заявила, що деякі співробітники охорони не мали дозволу на носіння зброї в Польщі, інші мали фотокопії. Журналістка південноафриканського видання Sowetan Live Аманда Хоза навіть повідомила, що охорона президента намагалася вивантажити з літака 12 контейнерів зі зброєю.
Тобто для затримання борту були підстави. Водночас президент ПАР спокійно вирушив до Києва.
Бойові комарі та птахи знову в дії!
Сміх і гріх. Наостанок два епізоди, які показуть всю абурдність російської пропаганди. В рф регулярно поширюють дезінформацію про те, що Україна та США нібито використовують комах і птахів для перенесення різних хвороб.
Цього разу окупанти звинуватили Пентагон у намаганні вивести культури комарів, які «переносять ВІЛ та гепатит В». Про це заявив начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ Ігор Кирилов. Він додав, що Київ спланував підтоплення територій Херсонщини, щоб «сформувати вогнища лихоманки Західного Нілу, яку передають комарі».
Однак просто на комарах російська пропаганди спинитись не могла. Кирилов додав, що «Штати збирають доставляти заражених комарів безпілотником, щоб інфікувати військових противника». У росії заявили, що патент на такий безпілотник у США вже є.
Окрім комарів, росіяни бояться й птахів. Кирилов запевняє, що «заражені в Україні птахи принесли в росію пташиний грип».
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.