Західні партнери України наголошують, що ймовірність військового вторгнення РФ залишається на надвисокому рівні. На вихідних США навіть назвали точну дату — вівторок, 15 лютого.
Такі оцінки корелюють із початком спільних російсько-білоруських військових навчань «Союзна рішучість-2022», що триватимуть поблизу українського кордону до 20 лютого. Також РФ оголосила про навчання військового флоту в акваторіях Чорного та Азовського морів з проведенням артилерійських та ракетних стрільб з 13 по 19 лютого.
Американська компанія Maxar Technologies опублікувала актуальні супутникові знімки, що свідчать про розгортання нових військових сил та засобів на території РФ, Білорусі та анексованого Криму. На фоні цього військово-політичне керівництво України запевняє, що ситуація є контрольованою та прогнозованою, і панікувати не варто. Щоправда, разом із оптимістичними заявами від влади довелось вже почути і про можливість захоплення російськими військами Харкова. Це демонструє відсутність нормальної комунікації і викликає ще більший рівень недовіри в суспільстві.
Наприкінці минулого тижня прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що ставки залишаються дуже високими і найближчі кілька днів, ймовірно, стануть найнебезпечнішим моментом. Президент США Джо Байден прямим текстом закликав американських громадян залишити територію України. В посольстві США уточнили, що умови безпеки, особливо вздовж кордонів України в окупованому Росією Криму та на сході країни, які контролюються РФ, є непередбачуваними.
Заява лідера США логічна, адже організовувати екстрену евакуацію своїх громадян значно складніше, ніж провести її завчасно. Тут національний інтерес стоїть на першому місці попри нервове сприйняття подібних заяв в Україні.
Проте найголовніше, що США, Велика Британія та європейські партнери продовжують давати України військово-політичну підтримку. В дипломатичних колах неофіційно пояснюють, що якщо озброєння передають, то є беззаперечні чинники, що допускають його використання за призначенням. З перспективою дружніх відносин та взаємозв'язків летальну зброю не передають в таких обсягах.
11 лютого до України прибуло ще 90 тонн боєприпасів з США. Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що загальна вага військової допомоги від Вашингтону вже сягнула 1300 тонн. Всього очікується більше 40 рейсів з військовою допомогою.
За офіційними повідомленнями та інформацією з відкритих джерел, військову допомогу Україні вже надають або готові надати ближчим часом США, Велика Британія, Канада, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Польща, Нідерланди та Німеччина.
Яку ж саме зброю отримала Україна для протидії ймовірній агресії?
Проти танків: Javelin — «вистрілив та забув»
США постачають Україні переносні протитанкові ракетні комплекси FGM-148 Javelin, вже добре знайомі вітчизняній армії. Перші комплекси надійшли ще 2018 року, але тоді їхня кількість була незначною.
Javelin є новітньою високотехнологічною зброєю, що працює за принципом «вистрілив та забув». Тобто після пострілу оператору не потрібно супроводжувати та коригувати політ снаряда, головка самонаведення доставить його точно в ціль. Однією з особливостей комплексу є функція уражати ударом згори, а не тільки за прямою траєкторією. Завдяки цьому зростають можливості знищення бронетехніки, оскільки вона має менш захищений верх. Ось чому військові РФ, хоч і посміюються, що, мовляв, не бояться такої зброї, почали облаштовувати на своїй бронетехніці імпровізовані захисні екрани, які вже встигли охрестити «курниками».
Також відомо про поставки 83,5-міліметрових гранатометів SMAW-D, що призначені для ураження інженерно-фортифікаційних споруд та вогневих точок у будинках чи укриттях. Вони є одноразовими у використанні.
Велика Британія надала Україні сучасні високотехнологічні протитанкові керовані ракетні комплекси NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon).
Раніше Chas News розповідав про особливості новітньої зброї та реакцію РФ на її поставки.
NLAW можуть знищувати цілі ударом згори, як і Javelin. В соціальних мережах навіть з'явилася жартівлива фотоінструкція, як користуватися цим комплексом.
Якщо ж серйозно, то вітчизняна армія має достатню кількість сучасних протитанкових засобів для протистояння російській агресії. Окрім вже названих іноземних зразків на озброєнні є вітчизняні комплекси «Cтугна-П», що вже добре себе зарекомендували .
Міністерство оборони Чехії готове передати Україні 152-міліметрові артилерійські боєприпаси. Вони є основним калібром українських артилерійських систем і разом з тим — головним дефіцитом в нашій армії. Більшість запасів снарядів цього калібру виявились знищеними в результаті низки пожеж на артилерійських складах. Ще частину використали за призначенням в ході активних бойових дій на Донбасі у 2014-2015 роках.
У 2018 році Україна закупила устаткування для виробництва снарядів, проте не змогла нормально налагодити процес через розбіжності, пов’язані з переходом на натовський стандартний калібр 155 мм.
Проти гелікоптерів та літаків: Stinger з афганським досвідом
Литва передала Україні переносні зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) FIM-92 Stinger. Американська розробка добре відома російським військовим за часами інтервенції в Афганістан у 1979-89 роках. Самонавідна ракета здатна уражати гелікоптери та літаки на малих висотах (до 4500 м) в умовах впливу природних і штучних теплових перешкод. Ще один вид ЗРК нам передасть Польща. Йдеться про комплекс Piorun. Обидві системи є складовими протиповітряної оборони найнижчого рівня.
Ще днями російські ЗМІ, а згодом і МЗС підняли галас через нібито запит України на розміщення в Харкові американського ЗРК Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). Ці комплекси здатні перехоплювати пуски російських оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М» на відстані до 200 км. Одна батарея THAAD може мати до дев’яти пускових установок. На початку року комплекс THAAD показав свою дієвість, знищивши балістичну ракету середньої дальності в ОАЕ біля авіабази «Ад-Дафра». Але інформації про рішення Вашингтону на розміщення THAAD в Україні поки немає.
Повідомлялося, що США планують передати Україні гелікоптери Мі-8МТВ та їхню модернізацію Мі-17В-5. Такі машини вже є на озброєнні української армії. Їхнє основне призначення — перевезення особового складу, транспортування вантажів та військової техніки, десантування, знищення легкоброньованої техніки та ураження живої сили противника. Якщо говорити про американську допомогу, то йдеться про гелікоптери, які раніше закупили у РФ для озброєння військово-повітряних сил Афганістану.
Не зайвим буде згадати також про стрілецьку зброю та набої, безпілотні літальні апарати, медичні засоби, а також іноземних спецпризначенців-інструкторів, що вже багато років допомагають в підготовці українським військовим.
З огляду на номенклатуру переданої військової допомоги, можна зробити висновок, що західні партнери високо оцінюють ймовірність вторгнення саме бронетанковою технікою.
Передані Україні комплекси дають можливість контратакувати противника в разі наступу або нав'язати йому бій в разі захоплення населених пунктів. Але в ймовірній війні вирішальну роль гратиме, в першу чергу, військове мистецтво, а не зброя. Та готовність тих самих партнерів до застосування санкцій проти агресора та подальших рішучих кроків.