Getty Images

Суттєвого прориву українсько-американських відносин на зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена не сталося. Втім, їх особливо ніхто і не чекав. Президенти підписали ряд меморандумів про майбутні наміри, Байден очікувано заявив про підтримку територіальної цілісності України та й усе. Найцікавіше відбувалося під час зустрічі президентів віч-на-віч, але подробиці навряд чи стануть публічними ближчим часом. Більше ясності могла внести спільна пресконференція обох президентів, але Джо Байден покинув Білий дім одразу після перемовин з Зеленським. Тому український лідер отримав своєрідну фору, щоб представити свою інтерпретацію зустрічі.

Білий дім

Що б там не розповідали представники української делегації та особисто Зеленський, але з оприлюдненої спільної заяви, можна зрозуміти, чого саме Білий дім очікує від України вже скоро: саме того, про що говорив Ентоні Блінкен, держсекретар США, під час візиту до Києва.

Де реформи?

Перш за все адміністрація Байдена чекає реформування Служби безпеки України шляхом упорядкування та чіткого визначення її повноважень. До слова, новий закон про СБУ мав бути ухвалений ще за президентства Петра Порошенка, саме це вимагає Закон «Про національну безпеку України». Після першого читання законопроєкт кілька разів відправляли на доопрацювання, а таблицю поправок завалювали тисячами технічних зауважень. Представники профільного парламентського комітету в численних коментарях відзначають спротив проти прийняття цього закону. Та висловлюють надію, що його буде розглянуто під час нової сесії Верховної Ради.

Складається відчуття, що цей візит більше був потрібен команді Зеленського для піарних цілей

Крім того, згідно із заявою президентів, за підтримки США Україна продовжуватиме зміцнювати повагу до прав людини, громадянських та основних свобод відповідно до міжнародних стандартів та зобов’язань, а також боротися з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом та дискримінацією проти спільноти ЛГБТ.

Як тут не згадати про расистський скандал за участю міністра Олександра Ткаченка і телеведучої Кароліни Ашіон, чи глузування вітчизняних політиків через плани США делегувати для участі в саміті «Кримської платформи» міністра транспорту відкритого гея Піта Буттіджеджа?

Також США нагадує про корпоративне управління держкомпаніями, принципи якого нова українська влада сприймає по-своєму. Нарешті, США зазначають, що починаючи з 2014 року американський уряд надав Україні понад $2млрд на втілення реформ, які орієнтовані на демократію, права людини, місцеве самоуправління та децентралізацію, приватизацію й судову реформу. Цього року планують виділити ще $463 млн.

Повторення пройденого

Анатолій Окситюк, політичний експерт аналітичного центру Democracy House, вважає, що зустріч Зеленського і Байдена не тягне на класичне уявлення про офіційний візит лідера країни. Це більше схоже на формування гарної картинки та інформаційного порядку денного для України. За його словами, Україна так і не почула головного питання компенсацій і гарантій через запуск «Північного потоку-2» чи представлення статусу союзника США поза НАТО.

«Складається відчуття, що цей візит більше був потрібен команді Зеленського для піарних цілей. Передусім показати критикам та опонентам, що Зеленський не отримав значних зауважень, на цьому президент навіть акцентував увагу. Йдеться про зловживання РНБОУ, втручання у принципи корпоративного управління. Його можна оцінювати як візит за картинкою, а не результатом», говорить експерт.

Відмова від спільної пресконференції Зеленського та Байдена — це чудовий маркер зіпсованих двосторонніх відносин

Ярослав Божко, керівник Центру політичних досліджень «Доктрина», вважає, що в українсько-американських стосунках є вибудований порядок денний, який не залежить від зустрічі президентів чи її відсутності. Тому говорити про нове домашнє завдання для команди Зеленського не варто завдання української влади давно визначені, але і досі не виконані. Більше того, американські партнери відзначають негативні зрушення в питаннях корпоративного управління зокрема. Йдеться про призначення голови «Нафтогазу» Кабміном чи керівника «Укрзалізниці» на засіданні РНБО. Українська влада продовжує не помічати так звані «плівки Деркача» чи розслідування по Ігорю Коломойському.

«Більшої довіри до української влади поки немає, відмова від спільної пресконференції Зеленського та Байдена це чудовий маркер зіпсованих двосторонніх відносин. У досить короткий термін Україна має створити передумови, щоб у наших американських та європейських партнерів, великого бізнесу та інвесторів з'явилася довіра до державних інституцій. Питання реформ це корінна проблема України. Кожна наша влада публічно зобов'язується робити та втілювати їх, але в подальшому залишає це на свій розсуд», говорить Божко.

Восени Україну має відвідати місія МВФ. Тому від нас чекатимуть збалансований проєкт держбюджету на наступний рік. «Взагалі-то США треба призначити посла, що майже два роки відсутній в Україні. Без нього складно комунікувати з українським політикумом, важко розтлумачувати та доносити необхідні речі», підсумовує Божко.

«Північний потік-2»: «зрада» або шанс для України?
Зустріч Зеленського і Байдена взагалі могла не відбутися — Ганна Гопко