2 жовтня 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято жовтня

2 жовтня в Україні і світі святкують Міжнародний день лікаря. Щороку це важливе професійне свято припадає на перший понеділок жовтня. В минулому столітті у Франції знайшли наскельні малюнки, які зображували тогочасних цілителів під час лікування пацієнтів. Вік малюнків становить приблизно 27 тис. років. Жодна цивілізація не обходилася без лікарів у тому чи іншому вигляді.

А ще 2 жовтня Всесвітній день гри. Головна мета цього дня полягає в тому, щоб нагадати батькам та дітям, наскільки важливо хоча б на день забути про ґаджети і провести час на свіжому повітрі в активних іграх.

Також сьогодні святкують Всесвітній день архітектора та архітектури. Вперше його провели 1985 року і він щорічно припадає на перший понеділок жовтня. Архітектура допомагає створити фізичне середовище для проживання людей, однак вона виходить за рамки створення лише будівельних об'єктів.

Також 2 жовтня Всесвітній день тверезості і боротьби з алкоголізмом. Історія цієї події розпочалася 2008 року, коли в Женеві відбулося засідання Міжнародної асамблеї охорони здоров'я. На ній індійський міністр Анбумані Рамадос запропонував створити окремий день. Від того часу ця дата пропагує ведення здорового способу життя.

У світі 2 жовтня за ініціативи Генасамблеї ООН з 2007 року відзначають Міжнародний день ненасильства — в цей день в 1869 році народився Магатма Ґанді, один з лідерів боротьби за незалежність Індії, який сповідував філософію ненасильства.

Також 2 жовтня День уролога. Ці лікарі піклуються про здоров'я сечовидільної системи. Урологію як окрему науку було створено 1588 року. Саме тоді іспанець Франциско Діас надрукував монографію, в які описав існуючі на той момент способи боротьби з урологічними захворюваннями.

В Індії 2 жовтня відзначають день народження Ґанді — одне з трьох офіційних держаних свят, яке називається Ґанді-Джаянті.

Також 2 жовтня свій День незалежності святкує Гвінея.

Яке релігійне свято 2 жовтня

За новим церковним календарем 2 жовтня — день пам'яті святих мучеників Кипріяна і Юстини, які загинули за віру. Саме їм моляться християни від нечистих духів та різного роду чаклувань.

За старим календарем 2 жовтня православна церква вшановує пам’ять двох святих мучеників — Зосими Пустельника і Трохима.

За церковними переказами, Зосима жив у IV столітті. Не бажаючи мешкати в одному місті з язичниками, він оселився у пустелю, де мирно уживався з дикими звірами. Одного разу під час полювання правитель Кілікії Дометіан побачив його і захотів дізнатися, яким чарами Зосима приборкує хижаків. Старець відповів, що у нього один засіб — віра у Христа.

Дометіан наказав піддати Зосиму тортурам, щоб змусити відректися від віри. Мучителі, сміючись, говорили, що приймуть християнство, якщо дикі звірі прийдуть на допомогу старцю. Тоді Зосима звернувся з молитвою до Бога і на площі раптово з'явився величезний лев. Правитель велів розв'язати старця, щоби відвезти його до імператора, але Зосима відразу помер.

Трохим постраждав за віру у ІІІ столітті. Одного разу в Антіохії під час язичницького свята він разом з своїм другом Саватієм молив Бога наставити одноплемінників на шлях порятунку. Про це дізнався імператор, який наказав піддати друзів тортурам і, врешті-решт, стратити.

День ангела 2 жовтня

Іменини за новим календарем відзначають: Давид, Дей, Дорімедонт, Зосима, Ігор, Костянтин, Макар, Саватій, Трохим, Федір.

Іменини за старим календарем відзначають: Гаврило, Георгій, Давид, Ігор, Костянтин, Макар, Марія, Микола, Олексій, Трохим, Федір.

Які історичні події стались 2 жовтня

1552 — після двомісячної облоги війська московського царя Івана Грозного захопили Казань, столицю Казанського ханства, стративши більшість його захисників.

1709 — у селі Варниці біля Бендер помер гетьман Іван Мазепа.

1870 — після того як війська Італійського королівства зайняли Рим, він став столицею об'єднаної Італії.

1944 — поразкою закінчилось Варшавське повстання Армії Крайової, яка планувала визволити місце до приходу радянської армії та проголосити відновлення некомуністичної Польщі. Однак призупинення наступу Червної армії дозволило німцям перегрупуватися і придушити повстання, яке тривало 63 дні.

1990 — у Києві розпочалася «Революція на граніті» — голодування та протест українських студентів з вимогою до Верховної Ради УРСР ухвалити закони для забезпечення суверенітету республіки. 

Які історичні події стались 2 жовтня

1452 — Річард III, останній король Англії (1483-85 рр.) з династії Йорків.

1847 — Пауль фон Гінденбург, один із командуючих німецькими військами під час Першої світової війни, президент Німеччини (1925-33), за якого Гітлер прийшов до влади.

1852 — Вільям Рамзай, британський хімік і фізик, лауреат Нобелівської премії в галузі хімії (1904), який відкрив (у співавторстві) інертні гази аргон, криптон, ксенон і неон.

1869 — Магатма Ґанді, один з лідерів руху за незалежність Індії.

1906 — Іван Багряний, український письменник («Тигролови», «Сад Гетсиманський»).

1951 — Стінг (Гордон Метью Самнер), англійський рок-музикант.

1973 — Андрій Данилко, український артист та співак відомий під жіночим сценічним іменем Вєрки Сердючки.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Камера, мотор, страйк! Історії найвідоміших акцій протесту в індустрії розваг США