Міністерство культури та інформаційної політики внесло держпідприємство «Дирекція пересувних циркових колективів» до переліку критично важливих для функціонування економіки, що звільняє артистів від мобілізації. У соцмережах це рішення розкритикували і навіть підняли на сміх.
В.о. міністра культури України Ростислав Карандєєв назвав це неповагою до працівників цирків та пояснив, що забронюють незначну кількість людей.
«Державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України» — не вуличне шапіто, як хтось малює у своїй уяві, а професійний колектив висококласних майстрів своєї справи», — наголосив він.
Карандєєв пояснив, що колектив подав на бронювання лише 14 осіб, що менше, ніж 10% працівників. Йдеться про 11 виконавців найскладніших циркових жанрів і ще трьох технічних працівника, які нероздільно пов’язані з артистами. Також очільник відомства додав, що 8 працівників «Дирекції пересувних циркових колективів» боронять Україну у складі ЗСУ.
Розповідаємо, що відомо про історію Дирекції та роботу цирку під час війни.
Що відомо про «Дирекцію пересувних циркових колективів України»
Підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів» — це державна організація, яка підпорядковується Міністерству культури та інформаційної політики.
Колективи щоденно переїжджають та проводять вистави для жителів по всій Україні, де відсутні стаціонарні цирки. Для дітей-інвалідів, «чорнобильців», сирот та інших матеріально незахищених дітей вистави безкоштовні.
У програмах передбачені повітряні гімнасти, акробати, жонглери, еквілібристи, номери оригінального жанру, антипод, каучук, ілюзія, фокуси, факіри, йоги, клоуни, тощо. Також у програмах беруть участь різноманітні дресировані тварини.
До складу держпідприємства належить 9 циркових колективів — «Вогні Києва», «Промінь», «Орбіта», «Мрія», «Вогник», «Сучасник», «Дніпро», «Райдуга», «Романтики». Наразі квитки можна придбати на вистави лише чотирьох колективів — «Вогні Києва», «Промінь», «Орбіта» та «Вогник».
Історія «Дирекції пересувних циркових колективів України»
За понад 70 років існування Дирекція перенесла ряд реорганізаційних змін і змін місця розташування. Колектив був створений у липні 1950 у Києві під назвою українська група «Цирк на сцені».
І лише у 2007-му це стало держпідприємством «Дирекція пересувних циркових колективів України», яке підпорядковане Міністерству культури.
Артисти цирку неодноразово гастролювали в Польщі, Чехії, Ізраїлі, Кіпрі, Франції, Німеччині, Китаї, Лівані тощо.
Виконавці здобували призові місця в оглядах-конкурсах циркового мистецтва. У 1989 році організації присвоїли першу премію і звання Лауреата конкурсу, присвяченому 70-річчю Радянського цирку.
Робота пересувного цирку під час вторгнення
Зі слів Карандєєв, «Дирекція пересувних циркових колективів України» — єдиний заклад, що проводить вистави у найвіддаленіших територіальних громадах, куди важко дістатися, де люди не мають можливості відвідувати культурні заходи.
Колектив перебуває у відрядженні по 11 місяців на рік. Артисти виступають на деокупованих територіях, у госпіталях, в укриттях та непристосованих приміщеннях.
У 2023 році «Дирекція пересувних циркових колективів України» провела 1510 вистав, які відвідали майже 145 тис. людей в 17 областях. За два місяці 2024 року вже проведено 182 вистави в 14 областях.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.