«Cпокій та велич». Марсохід Perseverance надіслав на Землю перше відео і аудіо з Марса
NASA

Марсохід американського космічного агентства NASA Perseverance («Наполегливість»), який 18 лютого здійснив вдалу посадку в північній півкулі Марса, надіслав на Землю своє перше відео.

Про це повідомила NASA у Twitter Perseverance.

NASA поділилася першими відео і новими знімками з Марса, зробленими марсоходом Perseverance.  Для NASA ця марсіанська місія стала вже дев’ятою за рахунком. Бюджет програми — $2,4 млрд.

В NASA повідомили, що марсохід вже передав понад 30 гігабайт інформації.

Perseverance обладнаний камерами і мікрофонами з можливістю безперервного запису. Всього у марсохода 23 камери, які підтримують масштабування і реалістичну передачу кольору і два мікрофони.

«Посадка на Марс — це приплив напруги, драми та шуму. Потім, коли пил очиститься: спокою та величі», — йдеться у дописі.

18 лютого американська космічна орбітальна станція Perseverance доставила на орбіту Марса унікальний експериментальний прилад — MOXIE, Mars Oxygen ISRU Experiment (Марсіанський кисень, абревіатура ISRU означає In situ, тобто кисень, продукований «на місці»), що вперше спробує отримати О2 з атмосфери іншої планети.

 

NASA провела пресконференцію, в рамках якої поділилася першими відео і новими знімками з Марса, зробленими ровером Perseverance. Загалом апарат вже передав понад 30 гігабайт інформації.

NASA також опублікувало запис звуку з планети.

У той час як попередні марсіанські місії відправляли на Землю відео, які насправді були набором зображень, Perseverance обладнаний камерами і мікрофонами з можливістю безперервного запису. Всього у марсохода 23 камери, які підтримують масштабування і реалістичну передачу кольору, та два мікрофони.

«Ми знаємо, що громадськість захоплена дослідженнями Марса, тому ми додали мікрофон EDL Cam до ровера. Ми сподівалися, що він може покращити досвід, особливо для шанувальників космосу з вадами зору, та залучити та надихнути людей у всьому світі» — сказав Дейв Груел, провідний інженер підсистеми камер та мікрофона EDL Mars 2020 Perseverance.

Станом на вечір 22 лютого Perseverance надіслав вже понад 20 000 фото.

В NASA також повідомили, що всі системи Perseverance працюють нормально. Зазначається, що швидкість пересування Perseverance близько 200 метрів за добу.

Передісторія

Perseverance, який покинув Землю 30 липня минулого року, 18 лютого о 22:44 за київським часом здійснив вдалу посадку в 45-кілометровий кратер Єзеро на західній околиці рівнини Ісіди в північній півкулі Марса.

Згодом він надіслав на Землю перші фото.

Сигнал про це за 11 хвилин 22 секунди подолав близько 200 млн км та досяг Лабораторії реактивного руху NASA, яка розташована поблизу Лос-Анджелеса, США о 22:55.

За понад шість місяців польоту Perseverance подолав 470 мільйонів кілометрів. U.S. Geological Survey склали інтерактивну карту місця посадки Perseverance. Це 45-кілометровий кратер Єзеро на західній околиці рівнини Ісіди в північній півкулі Марса. Вважається, що 3,5-3,9 млрд років тому там розташовувалися дельта річки і озеро.

На борту ровера поміж наукових інструментів та моделі вертольота є три флешки з 11-ма мільйона імен жителів Землі, зокрема і 75 000 українців.

Це вже буде дев’ята посадка апаратів NASA на Марс. Один із роверів — Curiosity, місце посадки якого назвали на честь письменника Рея Бредбері, все ще активний. З моменту посадки у 2012 році він вже подолав 23 кілометри по поверхні планети.

Марсохід Perseverance шукатиме ознаки існування в минулому Марса мікробіологічних форм життя. Зокрема, він збере зразки грунту, а також вивчатиме клімат і погоду на планеті.

NASA та Європейська космічна агенція планують у 2026 році запустити ще один марсохід, який має забрати пробірки зі зразками, які збере Perseverance та доставити їх на Землю.

На борту Perseverance є зразки матеріалів, з яких планують робити скафандри для висадки людей на поверхню Місяця і, в подальшому, Марса. Інженери перевірять, як на зразки вплине марсіанська середовище.

Також вперше у складі місії на Марс є безпілотник — 1,8-кілограмовий міні-гелікоптер Ingenuity (Винахідливість).

До сих пір в рамках марсіанських місій не використовувалися апарати, здатні літати в атмосфері. За допомогою дрона планують відпрацювати технологію таких польотів.

Загальні витрати на створення марсохода і його запуск оцінюють в $ 2,1-2,7 мільярда.

Як ми писали раніше, відразу три безпілотні експедиції в лютому дісталися Марса.

Зонд Об'єднаних Арабських Еміратів «Надія» також успішно вийшов на орбіту Марса, увійшовши в історію як перша міжпланетна місія арабських країн.

Вертоліт Ingenuity вперше передав сигнал з Марсу. Він допомогатиме марсоходу шукати нові локації