Давай, до побачення! З Чехії видворять 63 російських дипломатичних представників з родинами
Getty Images

Чехія вишле з країни 63 російських дипломатичних представників з родинами. Формально — з міркувань паритетності.

Про це на пресконференції 22 квітня 2021 року заявив новопризначений голова МЗС країни Якуб Кулганек.  

Він наголосив, що відносини між Чеською республікою та РФ загострилися до найвищого рівня з 1968 року. Причиною дипломатичного скандалу є результати розслідування поліцією Чехії терактів на артилерійських складах у Врбетіце наприкінці 2014 року. За даними чеського уряду, до вибухів причетні як кадрові офіцери ГРУ, відомі під агентурними іменами «Петров» та «Боширов», так і штатні співробітники посольства РФ у Празі.

17 квітня 2021 року представники уряду Чехії на чолі з прем’єр-міністром Андрієм Бабішем офіційно заявили, що готові висунути обвинувачення російським спецслужбам щодо терактів також на території Болгарії. Йдеться про спробу отруєння речовиною, схожою на «Новачок», болгарського підприємця Еміліана Гебрева, який спеціалізувався на міжнародних контрактах з постачання зброї.

Напередодні поліція Чехії завершила розслідування, яке ідентифікувало двох підозрюваних у терактах 2014 року. Це були відомі милувальники «Солсберським шпилем» «Петров» і «Боширов», які трьома роками пізніше були помічені в передмісті Лондона, де в ці самі дні сталося отруєння «Новачком» ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля. Bellingcat встановив їхні послужні списки та справжні імена — Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга.

Фото офіцерів ГРУ, поширені чеською поліцією

Чеським слідчим достеменно відомо, що 13 жовтня 2014 року ці офіцери ГРУ забронювали житло в Остраві поблизу складів, вибух на яких стався 16 жовтня. Того ж дня «Петров» і «Боширов» вилетіли літаком до Москви.

Навесні 2015 року ці самі особи перебували в Болгарії, коли сталася спроба отруєння невідомою речовиною Еміліана Гебрева — власника заводів з виробництва набоїв. Він, імовірно, постачав зброю з чеських складів Україні та Грузії. Як і Скрипаль, Гебрев вижив.

Чеські урядовці переконані, що осередком російської резидентури в країні, яка безпосередньо пов’язана з терактами, є дипломатичний корпус посольства РФ у Празі. Як результат, офіційна Прага заявила про висилку з країни спершу 18 співробітників посольства РФ, згодом — ще 63 осіб, підозрюваних у підривній діяльності на території країни.

Формально депортація російських дипломатів із Чехії відбувається згідно статті 11 Віденської конвенції про дипломатичні відносини. Таким чином, кількість працівників посольства РФ у Празі та Чехії в Москві буде ідентичною — 7 дипломатів та 25 технічних співробітників. До скандалу в посольстві РФ у Празі працювало понад 130 осіб, більшість із яких, як вважають у чеському уряді, опікувалися суто розвідувальною та підривною діяльністю під прикриттям дипломатичного представництва.

Уряд Чехії також налаштований позбавити посольство РФ близько пів гектару землі, які воно займає в рекреаційній зоні Праги з 1968 року, а також права компанії «Росатом» на участь у тендері з будівництва енергоблоку АЕС «Дуковани», заявлено в перебігу пресконференції.

Міністр закордонних справ Чехії Кулганек наголосив, що дії уряду не спрямовані проти росіян чи російського народу: «Це виключно реакція на діяльність російських спецслужб на нашій території».

Словаччина оголосила про висилку трьох російських дипломатів на знак солідарності із Чехією