Ефективність вакцин проти важкої форми «Дельта»-штаму зменшується лише перші два місяці
Unsplash

Дослідники із кількох університетів Шотландії вивчили, чи зменшилась ефективність вакцинації після другої дози, коли варіант «Дельта» став домінантним.

Вчені використали дані про хворих на COVID-19 з 1 грудня 2020 року по 19 серпня 2021 року, повідомляє Medrxiv.

Результати дослідження показали, що ефективність щеплення проти важкої форми коронавірусу впала у травні 2021 року, що збіглося із заміною «Альфа»-штаму на «Дельта»-штам у Шотландії. 

Дослідники стверджують, що дієвість швидко падала перші два місяці після другої дози, але потім процес значно сповільнився та повернув назад.

У результаті ефективність двох доз проти важкої форми COVID-19 склала 91% для препарату AstraZeneca та 92% для Pfizer та Moderna.

Якщо розглядати вибірку госпіталізованих та загиблих, ефективність трохи нижча — 88% для AstraZeneca та 91% для Pfizer та Moderna.

Автори роботи вважають, що такі результати обнадіюють щодо занепокоєнь про меншу дієвість вакцин проти важкої форми коронавірусу варіанту «Дельта».

Також вони вважають, що це спростовує необхідність третьої дози всім категоріям населення. Зараз додаткові щеплення хочуть призначати на підставі того, що ефективність вакцин нібито постійно знижується після другої дози.

Раніше США планували вакцинацію бустерними дозами через дані з Ізраїлю. Вони свідчили про значне зниження ефективності вакцин через вісім місяців після щеплення.

Однак FDA рекомедувала введення третьої дози вакцини Pfizer лише людям віком від 65 років.

У Євросоюзі почали оцінку необхідності третьої дози вакцини проти коронавірусу Pfizer