Єврокомісія виправдовує свою «вакцинну» політику у відповідь на критику від країн ЄС
Getty Images

Європейська комісія погодилася з позицією кількох країн-членів ЄС, що найсправедливішим принципом розподілу вакцин від коронавірусу є розподіл пропорційно кількості населення.

Як повідомляє Reuters, про це йдеться у заяві ЄК у відповідь на заяви деяких країн ЄС, які невдоволені розподілом вакцин.

«Це рішення, яке комісія запропонувала для всіх угод про попередню закупівлю. Це — справедливе рішення, оскільки вірус вражає однаково скрізь, у всіх частинах ЄС», — йдеться в заяві.

Також країни-члени ЄС мають право відійти від пропозиції комісії й додати гнучкості своїм рішенням. Вони можуть погоджувати інший розподіл доз з урахуванням епідеміологічної ситуації та потреб у вакцинації кожної країни.

«Відповідно до такої системи, якщо держава вирішує не вибирати належну їй за пропорційним розподілом квоту, дози перерозподіляються між іншими зацікавленими країнами», — написала Єврокомісія.

Як наголошують у комісії, якщо держави-члени захочуть повернутися до пропорційної основи, вони будуть зобовʼязані досягнути відповідної домовленості.

П’ять країн ЄС поскаржилися на несправедливий розподіл вакцин

Лідери п’яти країн ЄС закликали до переговорів на найвищому рівні для забезпечення «справедливого» розподілу вакцин у блоці. Вони наполягають, що за чинної системи до літа країни-члени опиняться у дуже нерівній ситуації.

Cпільний лист від лідерів Австрії, Латвії, Чехії, Словенії та Болгарії опублікували 13 березня, він адресований президенту Євроради Шарлю Мішелю і президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн.

Лідери наполягають, що «нинішня система продовжить створювати і поглиблювати велику нерівномірність між країнами-членами до літа, і деякі зможуть досягти колективного імунітету за кілька тижнів, тоді як інші будуть відставати».

Напередодні канцлер Австрії Себастьян Курц заявив, що вакцини розподіляються нерівномірно та дорікнув, що контракти з компаніями на постачання були укладені недостатньо прозоро.

За його словами, що Нідерланди і Данія отримали значно більше доз відносно кількості населення, аніж деякі інші країни, наприклад, Болгарія та Хорватія.

За даними Європейського центру контролю та попередження захворювань на 13 березня, найшвидше вакцинація просувається у таких країнах як Мальта, Фінляндія, Данія, Угорщина та Ірландія. Найбільше відстають Латвія, Болгарія та Хорватія.

Тим часом днями регулятор ЄС схвалив четверту вакцину від коронавірусу — компанії Janssen, яка належить американській Johnson&Johnson, на додачу до BioNTech-Pfizer, Moderna та AstraZeneca.

Також низка країн ЄС тимчасово зупинили використання вакцини AstraZeneca через повідомлення з Данії про розвиток тромбів у деяких вакцинованих. Регулятор ЄС у своєму коментарі заявив, що не бачить причин зупиняти вакцинацію. ВООЗ із ним погодився.

Рівно рік тому ВООЗ оголосила про початок пандемії COVID-19