«Євросоюз і Росія йдуть в різні боки». Глава дипломатії ЄС натякнув на санкції і нагадав про територіальну цілісність України
Getty Images

Глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що його візит до Москви з 4 по 6 лютого показав відсутність у Росії інтересу до нормалізації відносин з ЄС. Таку позицію він виклав у неділю в своєму блозі.

«На цьому тижні я їздив в Москву, щоб за допомогою принципової дипломатії перевірити, чи зацікавлений ​​російський уряд в усуненні розбіжностей і переломі негативної тенденції в наших відносинах. Реакція, з якою я зіткнувся, явно вказує на розвиток подій в іншому напрямку», — вважає Боррель.

За його словами, «агресивно організована пресконференція і висилка трьох дипломатів ЄС під час візиту свідчать про те, що російська влада не хотіла скористатися можливістю для більш конструктивного діалогу з ЄС».

«Хоча це і не є повною несподіванкою, але викликає жаль, причому, смію сказати, також з російської стратегічної точки зору. Як (країни) ЄС ми повинні будемо подумати про наслідки, ретельно обміркувати напрямок, в якому ми хочемо розвивати наші відносини з Росією, і діяти спільно і рішуче», — зазначив Боррель.

Він пояснив, що «планував цю поїздку, щоб донести позицію ЄС» і вказати на наявні «фундаментальні проблеми». А також перевірити, чи можуть Брюссель і Москва «спробувати співпрацювати в деяких областях», де їх інтереси збігаються, і «почати вибудовувати якусь довіру».

На жаль, в самому кінці нашої зустрічі ми дізналися через соціальні мережі про висилку трьох дипломатів ЄС з необґрунтованими звинуваченнями в тому, що вони не дотримувалися свого статусу іноземних дипломатів, беручи участь в демонстраціях. Я просив міністра Лаврова скасувати це рішення, але безрезультатно

Борель пише, що «повернувся в Брюссель з глибоким занепокоєнням перспективами розвитку російського суспільства і геостратегічним вибором Росії».

«Моя зустріч з міністром Лавровим і послання російської влади під час цього візиту підтвердили, що Європа і Росія віддаляються один від одного. Схоже, що Росія поступово віддаляється від Європи і розглядає демократичні цінності як екзистенціальну загрозу», — вважає Боррель.

При цьому він поінформував, що «в ході бесід з міністром Лавровим, крім питань прав людини і розбіжностей у поглядах», обговорював ширші аспекти двосторонніх відносин. «Включаючи потенціал співпраці у вирішенні глобальних проблем, таких як пандемія COVID-19, кліматична криза і Арктичний регіон, які є областями, де ми могли б знайти спільні інтереси», — написав глава дипломатії ЄС.

Боррель пише, що в розмовах з Лавровим наполягав на повному втіленні Мінських угод та на повазі до територіальної цілісності України.

Рішення про те, як надалі будувати відносини з Росією, буде за країнами Євросоюзу, зазначив дипломат. Він не виключив введення санкцій.

«Природа виклику, що стоїть перед нами, зрозуміла. Захистити себе стінами і звертатися із закликами з цієї безпечної позиції не означає зробити ЄС більш захищеним. Якщо ми хочемо зробити майбутнє безпечнішим, то повинні вже сьогодні діяти рішуче і бути готовими ризикувати», — додав Боррель.

Зустрічі з правозахисниками і заклик звільнити Навального

Під час триденного візиту в Москву глава дипломатії ЄС зустрівся з представниками російських правозахисних організацій і обговорив з ними протести в країні. Крім того, Боррель провів переговори з главою МЗС РФ Лавровим, на яких наполягав на звільненні опозиціонера Олексія Навального і розслідуванні його отруєння. Перед від'їздом європейський дипломат відвідав Великий Москворецький міст, де 27 лютого 2015 року застрелили російського політика Бориса Нємцова.

У Лаврова жартують над топ-дипломатом Брюсселя і натякають, звідки «керують ЄС»

МЗС РФ відреагувало на критичні висновки Борреля щодо курсу РФ після його візиту в Москву. У зовнішньополітичному відомстві РФ натякнули на несамостійність Євросоюзу. Це видно із заяви, яке поширив рупор пропаганди Кремля ТАСС.

У відомстві у російського міністра закордонних справ Лаврова «з подивом ознайомилися з оцінками Борреля підсумків візиту». Там кажуть, що вони сильно контрастують із його заявами на спільній пресконференції в Москві.

«Боррель мав всі можливості відразу ж дати власну оцінку. Ніхто його не обмежував ні в часі, ні в форматі» — сказали в МЗС РФ, заявивши, що Лавров так і зробив.

Далі російські дипломати запідозрили, що «після прильоту до Брюсселя, можливо, главі Євродипломатії пояснили, як потрібно було розставити акценти, але тоді це лише підтверджує, як і ким насправді формується політика ЄС».

Раніше влада РФ неодноразово натякали, що політику Євросоюзу нібито формують з Вашингтона. Те ж саме, тільки прямим текстом, Кремль і його рупори роками говорять про Україну.

5 лютого Боррель заявив Лаврову про необхідність поваги до територіальної цілісності України.

6 лютого, ще до пресконференції Лавров-Боррель, РФ вислала трьох дипломатів ЄС «за підтримку протестів на захист Навального».

7 лютого в Естонії назвали візит Борреля в Москву невдалим.

Боррель після візиту до Москви публічно розкритикував Кремль за арешт Навального