Іран повернеться до ядерної угоди лише після скасування санкцій США
Getty Images

Влада Ірану заявила, що повернеться до ядерної угоди 2015 року, яка передбачає межу збагачення урану, лише в тому випадку, якщо США скасують санкції проти Ісламської Республіки.

Як повідомляють Reuters і DW, так заявив аятолла Алі Хаменеї. «Для повернення до ядерної угоди США повинні скасувати всі санкції — і на практиці, а не на папері», — зазначив духовний лідер Ірану 7 лютого в ефірі іранського державного телебачення.

Він стверджує, що Іран виконає всі свої зобов’язання відповідно до угоди, але США та три європейські держави повинні зняти санкції.

Лише тоді, перевіривши, чи всі санкції були скасовані правильно, ми повернемось до повної відповідності до угоди. Це безповоротне та остаточне рішення, і всі іранські посадовці погоджуються з цим

Водночас у Вашингтоні вимагають від Ірану спочатку повернутись до угоди, а потім обіцяють скасувати санкції.

Конституція Ірану залишає саме за духовним лідером вирішальне слово щодо всіх стратегічних питань. Раніше президент Ірану Хассан Рухані і міністр закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф висловлювали аналогічні думки, а саме, щоб американці зробили перший крок у питанні повернення до ядерної угоди.

«Ні американці, ні європейці не мають права висувати вимоги до Ірану, тому що — на відміну від Ірану — вони не виконали своїх зобов'язань», — зазначив Алі Хаменеї.

Передісторія

Угода 2015 року між Іраном та іншими країнами вимагала від Тегерана обмежитися виробництвом низькозбагаченого урану, придатного тільки для цивільних цілей, в обмін на зняття міжнародних санкцій.

За часів президентства Дональда Трампа Сполучені Штати в односторонньому порядку розірвали укладену 2015 року ядерну угоду з Іраном і запровадили жорсткі санкції проти Тегерана. Обмеження наклали на експорт іранської нафти, що традиційно вважається одним із головних джерел доходів країни. Ці заходи спричинили одну з найважчих економічних криз у новітній іранській історії.

У відповідь на цей крок США Іран оголосив про поетапну відмову від виконання пунктів ядерної угоди. Уряд країни більше не відчуває себе зв'язаним угодою і з того часу кілька разів порушував встановлені обмеження.

Напередодні Іран повідомив МАГАТЕ, що збагачуватиме уран до 20% для розробки атомної зброї. Це набагато перевищує межу в 3,67%, встановлену в ядерній угоді 2015 року, від якої Вашингтон відмовився. Тепер у США вважають формою «ядерного вимагання» цю заяву Ірану.

Як ми писали раніше, Іран попросив Інтерпол заарештувати Трампа. Тегеран вдруге вимагає організацію видати міжнародний ордер на арешт президента США.

Трагедія українського літака над Тегераном: чому все не так, як намагається пояснити Іран