Влада Ірану заявила, що повернеться до ядерної угоди 2015 року, яка передбачає межу збагачення урану, лише в тому випадку, якщо США скасують санкції проти Ісламської Республіки.
Як повідомляють Reuters і DW, так заявив аятолла Алі Хаменеї. «Для повернення до ядерної угоди США повинні скасувати всі санкції — і на практиці, а не на папері», — зазначив духовний лідер Ірану 7 лютого в ефірі іранського державного телебачення.
Він стверджує, що Іран виконає всі свої зобов’язання відповідно до угоди, але США та три європейські держави повинні зняти санкції.
Водночас у Вашингтоні вимагають від Ірану спочатку повернутись до угоди, а потім обіцяють скасувати санкції.
Конституція Ірану залишає саме за духовним лідером вирішальне слово щодо всіх стратегічних питань. Раніше президент Ірану Хассан Рухані і міністр закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф висловлювали аналогічні думки, а саме, щоб американці зробили перший крок у питанні повернення до ядерної угоди.
«Ні американці, ні європейці не мають права висувати вимоги до Ірану, тому що — на відміну від Ірану — вони не виконали своїх зобов'язань», — зазначив Алі Хаменеї.
Передісторія
Угода 2015 року між Іраном та іншими країнами вимагала від Тегерана обмежитися виробництвом низькозбагаченого урану, придатного тільки для цивільних цілей, в обмін на зняття міжнародних санкцій.
За часів президентства Дональда Трампа Сполучені Штати в односторонньому порядку розірвали укладену 2015 року ядерну угоду з Іраном і запровадили жорсткі санкції проти Тегерана. Обмеження наклали на експорт іранської нафти, що традиційно вважається одним із головних джерел доходів країни. Ці заходи спричинили одну з найважчих економічних криз у новітній іранській історії.
У відповідь на цей крок США Іран оголосив про поетапну відмову від виконання пунктів ядерної угоди. Уряд країни більше не відчуває себе зв'язаним угодою і з того часу кілька разів порушував встановлені обмеження.
Напередодні Іран повідомив МАГАТЕ, що збагачуватиме уран до 20% для розробки атомної зброї. Це набагато перевищує межу в 3,67%, встановлену в ядерній угоді 2015 року, від якої Вашингтон відмовився. Тепер у США вважають формою «ядерного вимагання» цю заяву Ірану.
Як ми писали раніше, Іран попросив Інтерпол заарештувати Трампа. Тегеран вдруге вимагає організацію видати міжнародний ордер на арешт президента США.