404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Китай вважає, що розслідування американцями причин пандемії, — «політичні маніпуляції»
Getty Images

Американське розвідувальне співтовариство визнало 27 травня, що у відомств у його складі є дві теорії походження коронавірусу, повідомляє Reuters.

Причому дві агенції вважають, що він виник природним чином через контакт людини із зараженими тваринами. Натомість третя розглядає можливу лабораторну аварію як джерело пандемії COVID-19.

«Американське розвідувальне співтовариство не знає, куди, коли і як передавався вірус COVID-19 спочатку, але об'єдналося довкола двох можливих сценаріїв», — заявив Офіс директора Національної розвідки (ODNI). Більшість у співтоваристві переконана, що немає «достатньої інформації, щоб оцінити, що одна з них є ймовірнішою, ніж інша».

У заяві ODNI не уточнили, які два з 17 відомств, що входять до складу розвідувального співтовариства США, схиляються до думки, що вірус перейшов від тварин, а яке відомство вважає, що він виник внаслідок лабораторної аварії.

ODNI заявив, що агенції, які підтримують першу чи другу теорію походження, кажуть про них із «низькою або помірною впевненістю». Це на шпигунському жаргоні означає таке: вони вважають, що докази, які підтверджують їхню думку, далеко не остаточні.

Джерело, знайоме з аналізом розвідувального співтовариства, заявило, що ЦРУ та Міністерство оборонної розвідки США не підтримують жодне з альтернативних пояснень походження вірусу. Вони та переважна більшість американських відомств вважають, що інформації недостатньо, аби визначити, чи один сценарій ймовірніший за інший.

У висновку ODNI пише: «Розвідувальне співтовариство продовжує вивчати всі наявні докази, враховувати різні точки зору та активно збирати й аналізувати нову інформацію для виявлення походження вірусу».

Активність Байдена у розслідуванні походження коронавірусу призвела до нового розриву у відносинах США та КНР

Рішення президента США Джо Байдена розширити розслідування США щодо витоків пандемії COVID-19 породило новий конфлікт у напружених відносинах його адміністрації з Китаєм.

27 травня Байден заявив, що опублікує результати 90-денного розслідування, яке він оголосив пріоритетом для спецслужб. Цей крок є суттєвим поворотом від політики адміністрації дотепер. Раніше Штати покладалися на розслідування Всесвітньої організації охорони здоров’я.

27 травня США закликали ВООЗ провести другий етап розслідування походження коронавірусу. При цьому незалежні експерти мали б отримали повний доступ до первиних даних та зразків у Китаї.

«Дуже важливо, щоб Китай надав незалежним експертам повний доступ до оригінальних даних та зразків, які стосуються джерела вірусу та ранніх стадій пандемії», — заявила місія США при ООН в Женеві.

Пекін відреагував сердито й назвав заяву Байдена частиною ширшої геополітичної боротьби. Китайський уряд поставив під сумнів мотиви Вашингтона і нагадав про «горезвісний досвід» американської розвідки напередодні війни в Іраку 2003 року, пишуть DW і ВВС.

Поки серед наукових експертів лишається консенсус, що найбільш вірогідним поясненням є те, що COVID-19 перейшов до людей від тварини-господаря і є природною подією.

27 травня представник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь заявив, що з «надзвичайно малою ймовірністю» вірус походить з лабораторії в Ухані. Він послався на результати березневого звіту місії ВООЗ.

Чжао сказав: «Однією з цілей [США] є використання пандемії для переслідування, стигматизації та політичних маніпуляцій для перекладання провини. Вони зневажливо ставляться до науки, не відповідають за життя людей і непродуктивно впливають на узгоджені глобальні зусилля по боротьбі з вірусом».

Чжао послався на обґрунтування війни в Іраку 2003 року і заявив, що «горезвісна послуга американського розвідувального співтовариства давно відома світові».

Передісторія

26 травня Байден дав американським спецслужбам 90 днів, щоб звітувати перед ним, намагаючись дійти «остаточного висновку» про походження коронавірусу.

Він скерував національні лабораторії США на допомогу у розслідуванні та закликав Китай співпрацювати з міжнародними розслідуваннями походження пандемії. Байден заявив, що попросив розвідувальну спільноту інформувати Конгрес про розслідування.

«США також будуть продовжувати співпрацювати з однодумцями з усього світу, щоб натиснути на Китай для участі у повному, прозорому, заснованому на фактах міжнародному розслідуванні та забезпечити доступ до даних та доказів», — сказав він.

Чутки про те, що Sars-CoV-2, можливо, з’явився в китайській лабораторії, почали циркулювати незабаром після того, як Китай повідомив про перші випадки на початку 2020 року. Хоча в той час їх назвали теорією змови, Дональд Трамп, його державний секретар Майк Помпео та республіканський сенатор Том Котто з Арканзасу сприяли цим чуткам.

Більшість вчених відхилили цю теорію, і в лютому міжнародна місія експертів до Китаю від імені ВООЗ назвала теорію витоків із лабораторії «надзвичайно малоймовірною».

Тоді Пітер Бен Ембарек, керівник місії ВООЗ, заявив, що робота з ідентифікації походження COVID-19 вказувала на «природне джерело» — кажанів. Але «малоймовірно», що передання вірусу сталося в Ухані.

Однак гендиректор організації Тедрос Адханом Гебреісус заявив у березні, що «всі гіпотези залишаються актуальними». Він це сказав після того, як 14 країн, в тому числі США та Великобританія, зробили спільну заяву про занепокоєння висновками групи ВООЗ.

23 травня Wall Street Journal повідомило, що троє співробітників лабораторії з дослідження вірусів в Ухані захворіли на симптоми, схожі на COVID-19, й перебували в лікарні до того, як першого пацієнта із коронавірусом зафіксували в на початку грудня 2019 року. Видання послалося на «раніше не розкриті» дані американської розвідки.

З посиланням на розвідку канал CNN повідомив 24 травня, що розвідувальна спільнота «досі не знає, чим насправді хворіли дослідники». «Зрештою, досі немає остаточних даних», — сказав CNN один з тих, хто бачив висновки розвідки.

Звіт Wall Street Journal з’явився напередодні засідання правління ВООЗ, на якому мають обговорити наступний етап розслідування походження COVID-19.

Пекін рішуче спростував цю статтю, назвавши її «абсолютно неправдивою». 27 травня Чжао запропонував без доказів теорію китайського уряду, що вірус міг походити з американської армійської бази в штаті Меріленд.

Влада Китаю відмовлялася надавати експертам ВООЗ, які працювали в Ухані на початку 2021 року, первинну інформацію про ранні випадки зараження коронавірусом SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19.

Експерти говорять, що влада Китаю запізно повідомила світові про загрозу й применшувала масштаби епідемії.

Італійський Національний інститут раку в Мілані заявляв, що коронавірус циркулював в Італії з вересня 2019 року і міг поширитися за межі Китаю раніше, ніж вважалося.

У поширенні COVID винна торгівля продуктами дикої природи в Китаї — джерела у ВООЗ