404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Китайський апарат успішно доставив на Землю місячний грунт

Капсула китайського зонда Chang'e-5 успішно повернулася на Землю зі зразками місячного грунту. Вона приземлилася 16 грудня, повідомляє китайський державний телеканал CGTN.

Учені відшукали 300-кілограмову капсулу на території автономного китайського району Внутрішня Монголія, що на півночі Китаю. Про це у своєму твіттері повідомило Державне космічне управління Китаю.

Глава CNSA називає місячну місію Chang'e-5 успішною. Наземні бригади збираються доставити місячну капсулу до безпечного місця, де її відкриють та оглянуть експерти.

Капсула Chang'e-5 спустилася на парашуті в регіоні Сізіванг у Внутрішній Монголії. Це те саме місце, яке використовували для повернення китайських астронавтів додому.

Команди з пошуку швидко під'їхали до повернутої капсули. Вперше її помітили вертольоти за допомогою інфрачервоних камер. Допоміжний персонал, який слідкував за позашляховиками, встановив китайський прапор на засніжених луках поруч із модулем.

Історія місії

Chang'e-5 — це місія в китайській програмі Chang'e з дослідження Місяця за допомогою роботизованих апаратів. Безпілотник назвали Chang'e-5 на честь китайської богині Місяця Чансі.

Зонд Chang'e-5 здійснив посадку на Місяці 1 грудня. Апарат опустився на північ від піку Рюмкера, розташованого в Океані бур на видимій стороні Місяця, й приступив до збору перших для китайської держави зразків ґрунту супутника Землі.

Робота зонда тривала близько 19 годин, після чого автоматична система поклала отримані зразки в контейнер у злітному модулі.

Зразки місячного ґрунту упакували в герметичному контейнері всередині космічного апарату, щоб забезпечити їх збереження у вакуумі та в атмосфері Землі.

План передбачав зібрати 2 кг зразків, скільки зрештою зібрав апарат, поки не повідомляється.

Нові зразки повинні дати нове розуміння геології та ранньої історії супутника Землі.

Зонд, що містить кілька елементів, був відправлений на орбіту навколо Місяця. Потім ці елементи розділялися, причому одна половина опускалася до місячної поверхні.

Система висадки використовувала «лопату» та свердло, щоб викопати зразки.

Згодом транспортний засіб підняв матеріали назад на місячну орбіту, де вони були перенесені в модуль повернення до Землі.

Повертаючись з Місяця, модуль Chang'e-5 рухався набагато швидше, ніж, скажімо, капсула, що повертається з Міжнародної космічної станції.

Інженери вирішили скинути частину цієї додаткової енергії, зробивши початкове гальмування в атмосфері. Модуль ненадовго занурився в гази, що огортають нашу планету, а потім — набагато глибше, щоб досягти поверхні Землі.

Всього американські астронавти «Аполлон» та радянські роботи «Луна» зібрали трохи менше 400 кг місячних поверхневих матеріалів.

Але всі ці зразки були дуже старими — віком понад три мільярди років. Камінь і пил, досліджуваний Chang'e-5, повинні бути зовсім іншими.

Китайська місія збирала зразки у вулканічному регіоні Монс Рюмкер на північному заході видимого боку Місяця.

Зразки з цієї місцевості можуть бути віком не більше 1,2 або 1,3 млрд років. Вони повинні надавати додаткову інформацію про те, як Місяць побудований всередині. 

Зразки також дозволять вченим більш точно калібрувати «хронометр», який вони використовують для дослідження віку старіння поверхонь на внутрішніх планетах Сонячної системи. Це робиться шляхом підрахунку кратерів (чим більше кратерів, тим старша поверхня), але це залежить від остаточного датування в ряді місць, і зразки Аполлона та СРСР були ключовими для цього. Chang'e-5 запропонує додаткову точку даних.

Місяць знову в моді. Америка планує повернути астронавтів на його поверхню в середині цього десятиліття. Серія космічних кораблів-роботів висадиться перед цими дослідниками-людьми для розвідки.

Деякі з цих досліджень будуть реалізовані національними космічними агентствами, деякі — комерційними підприємствами.

Тоні Аззареллі, директор та співзасновник британської космічної організації Access Space Alliance, сказав, що попереду хвилюючі часи, та нагадав про обіцянку стартапу Spacebit висадити ровер на місячну поверхню наступного року.

«Це буде перший раз, коли робот з «ногами» піде по іншому небесному об’єкту. Звичайно, всі ці місячні місії — це лише прелюдія до повернення людей на Місяць у не дуже далекому майбутньому», — сказав він у розповіді BBC News.

Для Китаю успішне завершення проекту Chang'e-5 буде розглядатися як чергова демонстрація зростаючих можливостей країни в космосі.

Вивчення Місяця — передісторія

Китай став третьою країною в світі, що доставила грунт з місяця на Землю, після США і СРСР.

Місячний ґрунт доставили на Землю вперше за понад 40 років. Востаннє це було ще в 1976 році, через 7 років після того, як перші люди ступили на поверхню супутника нашої планети.

Україна приєдналася до програми NASA з освоєння Марса і Місяця